Володимир Гройсман: Я буду боротися за зміну "земельного" закону

Ухвалений Верховною Радою України закон про запровадження ринку землі з другої половини 2021 року для фізосіб з подальшим відкриттям ринку для юридичних осіб і правом концентрувати 10 тис. га земель – це не в інтересах України, українського фермера і українського агропромислового сектору, який наразі формує близько п’ятої частини вітчизняного ВВП. Про це в ефірі телеканалу «Віта» сказав Прем’єр-міністр України (2016-2019) Володимир Гройсман.

«У такому вигляді землю продавати не можна», - наголосив політик.

Він пояснив, що логіка ухваленого документу – дозволити з наступного року фізособам продавати один одному 100 га землі. «Знайдіть мені фермера, який скаже, що 100 га землі – той обсяг, який йому цікаво обробляти. Йому цікаво 500 га і більше», - сказав Володимир Гройсман.

Далі з 2024 року відкривається ринок великим компаніям, які різними способами можуть одночасно сконцентрувати не 10 тис. га, а 500 тис. га і навіть мільйон. На цій землі однозначно працюватиме роботизована техніка, і компанії рахуватимуть тонни посадженої і зібраної пшениці, а не робочі місця для селян.

«І чому з 2024 року? Всі говорять про те, що кілька років буде криза. Тобто в 2021-2023 роках буде складна ситуація. У великих компаній не буде грошей для купівлі землі. Але з 2024 року вони знають, що у них з’явиться ресурс, і вони зможуть купити той обсяг землі, який їм потрібно. Натомість фермер залишиться зі своїми проблемами наодинці», - наголосив Володимир Гройсман.

Він звернув увагу, що така модель ринку – не остаточний варіант, який нібито вимагав Міжнародний валютний фонд – ключовий кредитор України, з якими домовилися про запуск земельного ринку ще з 2008 року. Гройсман впевнений, що вести перемовини про ринок можна було з більш виваженої і прорахованої позиції. Більше того, він сам, на чолі Уряду, такі перемовини вів.

"Моя логіка – передати землю тільки українцям, аграріям–фермерам. Ніяким не латифундистам», - сказав Володимир Гройсман.

За його словами, партнери були згодні не тільки на такий сценарій, а й на наповнення спеціального Фонду, який став би джерелом кредитів для аграріїв – у національній валюті, під відсоток інфляції, строком на 25 років.

«Що б це дало? Ми б отримали потужний фермерський клас. Разом із реформою децентралізації (реформою, яка дозволила зміцнити громади і надала їм ресурс розвитку) ми б дали силу економіці», - наголосив Володимир Гройсман.

Він запевнив, що відтепер буде боротися за те, щоб скасувати норму про дозвіл юрособам виходити на земельний ринок і концентрувати землю.

«Це не українська реформа. Вона не дасть ефекту. Ми один раз відпустимо стратегічний ресурс і забудьте про нього. Ніхто не буде наймати людей на роботу, дбати про розвиток сільської інфраструктури. Великі компанії будуть розраховувати мільйонами тонн пшениці, а не робочими місцями, - наголосив Володимир Гройсман. - Моя логіка, щоб фермер сам купив землю і його родина. Так він залучить своїх рідних, сусідів. Вони створять фермерське господарство, будуть вирощувати сировину і переробляти її – створювати додану вартість. Оце моя модель, за яку я буду боротися».Переглядів: 2033
Поширень: 3