У День міста сквер Козицького прикрасить бронзова постать архітектора Артинова

07.09.10 07:55 6341 10

До Дня міста у Вінниці з'явиться пам'ятник першому головному архітектору подільської столиці Григорію Артинову. Розташується він у сквері Козицького.

У День міста сквер Козицького прикрасить бронзова постать архітектора Артинова

Дата встановлення пам'ятника співпадає із святкуванням Дня міста. І це символічно, адже саме Артинов на початку минулого сторіччя створив сучасне «обличчя» Вінниці, наділив «серце» міста особливим духом та стилем, сформувавши основу сучасної інфраструктури міста. Створення пам'ятника цій непересічній особистості, яка зробила вагомий внесок у розвиток та розбудову Вінниці, ініціював Вінницький міський голова Володимир Гройсман. Для увіковічення пам'яті видатного архітектора Артинова міська влада залучила спонсорські кошти.

Над створенням пам'ятника працював львівський скульптор Володимир Цісарик, роботи якого прикрашають вулиці багатьох міст України. На сьогоднішній день він працює у Львівській національній академії мистецтв на кафедрі Монументально-декоративної скульптури. Щороку талановитий скульптор увіковічнює у бронзі та камені різні особистості, ідеї та настрої громад сучасної доби.
Перед початком створення пам'ятника Артинову Володимир Цісарик детально вивчив усі матеріали, що пов'язані із життям та діяльністю видатного вінницького архітектора. Певний час скульптор перебував у творчому пошуку, виношував ідею майбутнього монументу. Сьогодні уже відомо, що пам'ятник буде камерного плану, співмірний людині - щоб між монументом та глядачами був безпосередній контакт.

Скульптор, працюючи над цією роботою, намагався відтворити цікаву та неординарну постать відомого архітектора, який при зовнішній строгості був у душі мрійником та романтиком. Тому автор пам'ятника вирішив зробити акцент більше на його людські якості, аніж на професійні.

«Артинов, прогулюючись вулицями міста Вінниці, присів на лавку відпочити, - розповідає про своє бачення монументу Володимир Цісарик. - Творець, який постійно перебуває у пошуку, дивлячись на звичайну лавку, почав моделювати різні архітектурні рішення, і на лавці почало виростати місто. Ця ідея і підказала композиційне рішення. Було вирішено саму лавку зробити архітектурою».

Сама лавка буде складатись з елементів різних робіт Артинова. За основу було взято центральну арку з верхнім карнизом колишньої жіночої гімназії (сьогодні ЗОШ №2), а спинка нагадуватиме верх аркового вікна. Такі елементи були характерними для архітектури того періоду, а також мали поширення в інших стилях у подальшому, зокрема, у арт-деко.

«Коли ми визначались із автором майбутнього пам'ятника, то з усіх творчих пропозицій ідеї Володимира Цісарика виявились найбільш цікавими і неординарними, - розповідає міський голова Володимир Гройсман. - Скульптура Григорію Артинову буде першою, яка виконана у такому стилі у Вінниці. Але ми хочемо з цього року започаткувати традицію створення подібних пам'ятників у різних місцях міста на честь відомих особистостей, які свого часу зробили великий внесок у розвиток Вінниці».

Довідка.
Перший архітектор міста Григорій Артинов майже двадцять років свого життя, до самої смерті, присвятив Вінниці. Окрім загального керівництва по забудові міста, саме Григорію Артинову належать проекти таких будівель як теперішніх 2-ї школи, бібліотеки ім. Тімірязєва, театру ім. Садовського, будівлі колишньої міської Думи, готелю «Савой» та однієї з головних сьогоднішніх візитівок Вінниці - вежі у сквері Козицького. Під керівництвом Артинова було збудовано залізні мости через острів Кемпу, які поєднали обидва береги аж до зведення Центрального мосту; першу електричну станцію та перший водогін, а ще - першу лінію міського трамваю та суперфосфатний завод. Важливе значення тодішнім керівництвом міста і зокрема першим міським архітектором приділялось і благоустрою міста. Сьогоднішній сквер Козицького проектувався як бульвар на тодішній Олександрівській площі саме під головуванням Григорія Артинова, а ще інші сквери та зелені зони.

"Моя Вінниця"За iнформацiєю:Департамент у справах ЗМІ та зв’язків з громадськістю Вінницької міської ради
Система Orphus

Коментарі відвідувачів


 • 10. Олександр для Олександра
  Олександр для Олександра
  08-09-10, 09:16 | IP:95.135.120...
  Шановний тезко,даю Вам персональну вілповідь по Вашому коментарю №8. Так ось,в Чорнобиль мене забирав ще нині живий, але вже НЕ діючий військовий комісар Бондар Павло Петрович, зі мною було ще 14 офіцерів, і серед них був тодішній заступник прокурора області Грабик Володимир Архипович,(нажаль нині покійний). Повірте мені, що я НЕ намагаюсь попасти НІ до яких списків, і вважаю себе людиною майже забеспеченою.Дійсно В.Гройсман в той час вчився в школі,мушу зауважити що Ви добре вивчили його біографію.Так ось повернемось до інвалідів-чорнобильців, яких Не забеспечують ні ліками, ні лікуванням. Готовий з Вами зустрітись і переговорити на цю тему,якщо це потрібно. Ви ще людина за віком молода,і Не дай бог Вам потрапити на ліквідацію того що ми ліквідували майже 25 років тому назад,(але все рівно хтось це буде робити).І дуже сумно що Ваші ровесники,і Ваші діти не знають що була Чорнобильська катастрофа,що люди віддали своє здоровя,а дехто і життя,для того щоб Вам краще жилось. Лише тільки для цього потрібно називати площі, вулиці, зупинки - скромними іменами - "ГЕРОЇВ ЧОРНОБИЛЯ".
 • 9. стас
  стас
  07-09-10, 20:14 | IP:93.180.238...
  пускай в истории города будет всего - и чернобыльцев, и архитекторов. А Ленина через раз на каждом углу уже проходили. Разве не так?
 • 8. Олександр
  Олександр
  07-09-10, 19:05 | IP:95.135.72...
  Я так розумію, що комусь не занесли "с...и" і тепер він хоче відігратися на Артинові. Підозра така, що цей хтось з тих "чорнобильських" генералів, які кидали людей в зону не забезпечуючи їх належним спорядженням. Із тих, хто віз мобілізованих в зону, а сам доїжджав тільки до Києва, а тепер махає перед всіма своєю корочкою ліквідатора. Йому бач Гройсман завинив, який у 1986 році закінчував перший клас. Він думає, що якщо перейменувати площу, то 5 тисяч інвалідів стануть знову здоровими? Ні, він так не думає. Його конозить, що зайвий не потішили його его.
 • 7. Для всіх читаючих
  Для всіх читаючих
  07-09-10, 12:37 | IP:91.124.5...
  В грудні минулого року, в день вшанування лікавідаторів (14-го грудня) був написаний лист на ім'я голови ОДА Домбровського, тому що Гройсман НЕ прийшов на вшанування в "Зорю". Лист був підписаний всіма головами громадських організацій міста і області, з проханням перейменувати площу "Жовтневу" на ім'я "ГЕГОЇВ ЧОРНОБИЛЯ", так як місто Вінниця -єдине місто в Україні, яке не має ні площі, ні вулиці, ні зупинки трамваю чи тролейбуса. Цим питанням займались Котощук,Іорданов,Косміна,Івасюк та інші,а остання відповідь з цього питання була підписана Броварником. Тепер питання: скільки потрібно коштів для перейменування площі Жовтнева? відповідь,- на багато меньше ніж на будівництво пам'ятника архітектору Артинову. Питання друге: чий вклад для міста, України і Європи більший, хлопців ВЖЕ інвалідів-ліквідаторів, чи архітектора Артинова- якого вшанували, а ліквідаторів-інвалідів пан Гройсман не вшанував жодного разу за всю свою каденцію. Ось така правда.
 • 6. Олександр
  Олександр
  07-09-10, 09:43 | IP:91.124.109...
  Давайте вернемся к тому, с чего все началось: У День міста сквер Козицького прикрасить бронзова постать архітектора Артинова. Ну, и какое имеет отношение Артынов к трагедии в Чернобыле? Вы считаете, что памятника, который называю "Чужие" не достаточно для того, что бы почтить память погибших и морально поддержать живых ликвидаторов переименовав тролейбусную остановку? Ну и работайте в этом направлении, а изливайте свою желчь на еще не установленную бронзу Артынову.

Додати коментар:

Для зареєстрованих користувачів:
 

Для НЕзареєстрованих користувачів:
зареєструйтесь

Введiть коректний текст повiдомлення

Введіть захисний код оновити код
Введіть вірний захисний код

* Обов'язкові для заповнення поля

Додані коментарі модеруються та можуть бути видалені без попередження

Останні новини

Реклама

Загрузка...
Загрузка...
Афіша кінотеатра Мультіплекс (Караван)