Вінницьким гранітом оздоблений мавзолей Леніна

29.05.09 00:47 16963

Корисні копалини та коштовне каміння на Вінниччині майже не видобувають.

Вінницьким гранітом оздоблений мавзолей Леніна

Корисні копалини Вінницької області

Крім гранітів та каоліну, геологи розвідали родовища золота, алмазів, гранату, газу, флюориту, фосфориту, вапняку та черепашнику. Деякі корисні копалини місцеві використовують у господарстві. Проте більшість родовищ вважають надто збідненими, аби їх промисловий видобуток окупався.

За часів Радянського Союзу геологи знайшли у водах Дністра поблизу Могилева-Подільська мікроскопічні часточки золота.


— Було схоже, ніби це золото принесено з верхів’я річки, — розповідає геолог із Вінниці 51-річний Іван Українець. — Але родовища так і не знайшли, надто малі часточки були вловлені. Проте на геологічних картах це місце позначено, як можливе родовище золота.

Часточки золотої руди геологи виявляли також на кордоні з Кіровоградською областю.

— Але то були поодинокі випадки і руда була надто збіднена, — каже завідувач кафедри хімії та екологічної безпеки Вінницького національного технічного університету 51-річний Василь Петрук. — Такої руди треба тонни перевернути, щоб отримати хоч грам золота. Чув, ніби якась фірма брала дозвіл на пошук золота в Кіровоградській області, із того боку, що прилягає до Вінниччини.

У селі Лугове Іллінецького району в кратері метеориту люди знаходять камінці з вкрапленнями алмазів.

— Щоб назбирати жменю цих алмазів, доведеться перевернути чимало камінців, — пояснює Іван Українець. — Для ювелірів вони не годяться — мають менше міліметра в діаметрі, тому ще не придумали, де їх можна застосовувати. Також алмазні піщинки знаходили люди в пісках Тиврівського району. Очевидно, камінці були занесені Південним Бугом десь із заходу.

В Іванівському гранітному кар’єрі Калинівського району люди почали помічати темно-червоні вкраплення у камені — гранат. Це напівкоштовний камінь.

— Спочатку були спроби розвідати родовище гранатів, — говорить Українець. — Але виявилося, що гранат надто мілкий, його неможливо огранити. Тому камінці почали використовувати як абразивний камінь. Подібні ще знаходять у Демидівському кар’єрі Жмеринського району.

Порівнюючи з іншими родовищами, на Вінниччині найбільше гранітних кар’єрів. Цим каменем облицьовано частину мавзолею в Москві.

— По області їх понад 60, — говорить Василь Григорович. — У нас є надзвичайно гарні граніти з особливим малюнком. Можна навіть знайти камені з колосочками, розводами. Такий граніт видобувають у Четвертинівці Тростянецького району, Жежелеві Козятинського району, Гнівані Тиврівського району та селищі Стрижавка Вінницького району.

На півдні області, в Могилеві-Подільському районі є поклади фосфоритів. Ці мінерали використовують для виготовлення добрив.


— Вінницькі фосфорити дуже збіднені, та вони годяться для переробки, — пише формулу Петрук. — Поклади не розробляються промислово. Місцеві самі їх розкопують і використовують як природне добриво.

Черепашник на Вінниччині вже не видобувають. Проте шахти залишилися. У селі Джурин Шаргородського району у старих копальнях зробили могильник отрутохімікатів.


— Неподалік Джурина ще при Союзі були вирізані такі величезні печери, що навіть я не ризикнув ними гуляти, — каже Українець. — Їхня площа понад 100 га. Такі ж підземні пустоти є поблизу села Гарячківка Крижопільського району та в Піщанському районі.

Багато покладів корисних копалин на Вінниччині розвідані, але не розробляються.

— Вінницькі геологи виявили в селі Бахтин Мурованокуриловецького району найбільше в Україні родовище флюориту, — продовжує Іван Українець. — Без нього неможливо виплавити сталь. Воно не розробляється. Флюорит для української металургії завозять із Росії.
"Моя Вінниця"За iнформацiєю:Газета.ua
Система Orphus

Останні новини

Реклама

Загрузка...
Загрузка...
Афіша кінотеатра Мультіплекс (Караван)