Дим від тліючого палого листя здатен викликати у людини ракові захворювання

15.10.09 02:09 4445 1

Жовтень у багатьох вінничан традиційно асоціюється не лише із бабиним літом, але й із запахом диму від палаючого листя.

Дим від тліючого палого листя здатен викликати у людини ракові захворювання

Часто під вечір, особливо у приватному секторі, все довкола потопає у димовій паволоці. Цього року у мерії вирішили кардинально змінити цю ситуацію, позаяк дим наносить велику шкоду здоров'ю людини.

При згорянні однієї тони рослинних залишків у повітря вивільнюється біля 9 кг мікрочастинок диму. До їх складу входять пил, окиси азоту, чадний газ, важкі метали і низка канцерогенних сполук. В тліючому без доступу кисню листі виділяється бензопрен, що здатен викликати у людини ракові захворювання. Окрім того, з димом у повітря вивільняються діоксини - одні з найотрутніших для людини речовини. Додаткова проблема полягає в тому, що з листям як правило горить і безліч різноманітного сміття, що суттєво посилює забруднення атмосфери. При згорянні, приміром, поліетиленового пакету, в повітря вивільняється до 70 різноманітних хімічних сполук, більшість з яких для людини є отруйними. Саме вони як правило, стають причиною дертя в горлі та кашлю. Щільний чорний дим від тління пластикового сміття містить канцерогенні поліциклічні вуглеводи. При горінні гуми, окрім згаданого, утворюються канцерогенна сажа і оксиди сірки, що викликають респіраторні захворювання. Особливо погано почуваються ті, хто страждає на бронхіти, бронхіальну астму, риніти чи тонзиліти. Вкрай небезпечним є вплив диму на організм дітей дошкільного і молодшого шкільного віку.

Доцільно нагадати, що спалювання рослинних залишків суворо заборонено в Україні статтею 77-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (на громадян накладається штраф від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян).

«Разом з тим, якщо правильно закомпостувати восени опале листя (вирити яму, засипати туди шарами листя та землю, додати звичайну воду) - по весні воно перетвориться на гумосомістке добриво, яке можна використовувати на присадибній ділянці: і в городництві, і в садівництві, у квітництві тощо», - розповідає голова Асоціації органів самоорганізації населення м. Вінниці Наталя Панчук. І додає, що коли листя перегниває, необхідні для розвитку рослин речовини повертаються в ґрунт. При згорянні ж листя утворюється попіл. Не зважаючи на загальноприйняту думку, попіл - дуже погане добриво і, таким чином, спалювання листя щороку призводить до все більшого збіднення та руйнації ґрунтового покриву, адже окрім того, що вигорають рослинні залишки, - гинуть і ґрунтоутворюючі мікроорганізми. На природних ділянках і газонах вогонь знищує насіння і коріння трав'янистих рослин, пошкоджує нижні частини дерев і кущів та верхні частини їх коріння.

Для тих власників приватних будинків, які не хочуть витрачати часу на створення добрива власноруч, є інший шлях, аби вони могли позбутись опалого листя. Асоціація органів самоорганізації населення м. Вінниці пропонує збирати його у пакети для сміття і виставляти перед парканами будинків (разом із обрізаним гіллям), де їх забиратимуть служби, що займаються вивезенням твердих побутових відходів.

Про випадки спалення листя на території міста городяни можуть повідомляти цілодобово за номером телефону диспетчерської служби міськвиконкому 15-60. Кожне з таких звернень буде ретельно перевірятись Інспекцією по контролю за благоустроєм та санітарним станом м. Вінниці. По результатах перевірок будуть вживатись відповідні заходи.

Міською санепідемстанцією також щороку восени проводяться позапланові перевірки по скаргах, які надходять саме по питанню спалювання листя. Достатньо навіть усного звернення за телефоном «гарячої лінії», який працює цілодобово - 27-39-76 (у робочий час можна також телефонувати за номером 27-04-33). Порушників притягуватимуть до адміністративної відповідальності.
"Моя Вінниця"За iнформацiєю:Департамент у справах ЗМІ та зв’язків з громадськістю Вінницької міської ради
Система Orphus

Коментарі відвідувачів


 • 1. dragan
  dragan
  22-10-09, 13:46 | IP:95.132.4...
  ХТО ЗУПИНИТЬ ЕКОЛОГІЧНЕ СВАВІЛЛЯ
  У БЕРШАДСЬКОМУ РАЙОНІ?

  Згідно наказу Міністерства аграрної політики України державного департаменту ветеринарної медицини від 28 січня 2004 року за № 121)8720, бойні мають розташовуватись на відстанні 1000 м від житла.
  …До подвір’я приватного забійника Олександра Мазуренка, що у селі Яланці, Бершадського району, Вінницькоїх області під’їжджає самоскид, (!!!) на якому стоять 4 бики. Машина у двір не заїжджає, і тварин починають вивантажувати просто на дорозі. Один забійник стоїть на землі, і тягне бика мотузкою, а інший у цей час бідолашному крутить хвоста. Від болю тварина сама вискакує через борт. Коли почали висаджувати іншого бика, то він упав і, видно, зламав ногу, бо не міг піднятися. У цей час до нього підійшов забійник з молотом, і з розмаху ударив того бідолашного по голові. Далі ножем перерізав горло. Поруч, у метрах 20, гралися діти…
  Це відео було мною зазнято після того, як у районі люди почали обурюватися. Навіть місцевий священик- протоіерей отець Михайло Феєр, схопився за голову. На свято Водохреща, він освячував будинки, і йому довелося перестрибувати через річку з крові, яка лилася по вулиці Івана Франка села Яланця. Так само скаржаться і сусіди, яким доводиться постійно слухати крики биків, корів, коней і свиней, яких забивають. Б’ють їх не безболісним методом, як, наприклад, на небагатьох м’ясокомбінатах, а ще дідівськими методами: б’ють молотом, або сокирою по голові (кажуть жартома, «фотографувати»), перерізають горло, чи ножем у серце. Вівці і кози йдуть на бойню мовчки, а от коні і корови дуже плачуть, впираються, іноді стають на коліна. Часто не вдається вбити тварину з першого разу, і тоді її добивають усі забійники гуртом.
  Після такого забою м'ясо можна вважати отруєним, вважають спеціалісти, адже тварина переживає сильний стрес, і від цього страху багато «адреналіну» виділяється у м'ясо. Адже існує заборона проводити ветеринарно –санітарну експертизу м’яса тварин, яка була забита у приватному секторі. Мені у приватній розмові підприємець Олександр П, каже: «Ми здаємо в Одесу в супермаркет м’ясо». Питаю, а як же довідки? Він дістає папку - а там купа порожніх довідок з мокрими печатками, без підпису і числа.
  Ось маю відповідь за підписом начальника УПМ ДПА у Вінницькій області від 28.08.07 № 6212)Д ) 26-00 про те, що згадуваний мною Олександр Мазуренко, має право займатися утриманням, і транспортуванням тварин. Як можна було дати такий дозвіл, якщо він транспортує худобу на таких причепах, які не пристосовані до цього? Також цей підприємець, за документами, має право займатися виробництвом, та реалізацією ветери-нарних препаратів, що можуть бути носіями збудників інфекційних хвороб. Як можна у приватному будинку займатися цим? Це ж вважається підприємство підвищеного ризику.
  В Інтернеті на офіційному сайті Державного департаменту ветеринарної медицини є інформація, що 8 жителям Бершадського району дозволено проводити забій тварин. Куди дівають відходи зі своїх приватних боєнь? Адже офіційного скотомогильника у Бершадському районі немає. Тому відходи – нутрощі, ратиці – викидають, або на сміттєзвалище, або у лісопосадку, чи у річку. Нещодавно трапилась трагедія - скупавшись у бершадській річці Дохно і захворівши після цього на лептоспіроз, помер рідний брат одного з керівників області Дмитро Заболотний. То чи не від цього трапилась трагедія, що у районі немає скотомогильника, і приватні забійники викидають відходи у річку?
  Вирішити цю проблему просто, – треба підключити ДАІ, бо перевозять худобу на причепах БК-1. А в інструкції по його експлуатації пишеться, що причіп можна використовувати тільки для перевезення дрібного вантажу - автотуриста. Тобто заборонено перевозити тварин, бо це створює аварійну ситуацію. Для цього є відповідні скотовози, які обладнані питною водою, проводиться планова дезінфекція. Я розмовляв з працівниками ДАІ в Одеській області: там зупиняють за порушення перевезення вантажу, і худобу вони перевозять спеціально обладнаними скотовозами.

  Все, що я розповів, стосується не тільки Бершадського району. Таке явище масового, неконтрольованого забою тварин відбувається у всіх районах Вінницької області та й України.
  Ось як прокоментувала ситуацію начальник Управління ветеринарної медицини у Бершадському районі Світлана Манченко:
  - Передбачено, що з 2010 року буде заборонена експертиза м’яса тварин, забитих на приватних господарствах. Але це не виключає забій там тварин для власного використання.
  - Чому не обладнані у селах скотомогильники?
  - Мною видані приписи всім сільрадам стосовно облаштування сучасних скотомогильників. Але сільради, посилаючись на відсутність бюджетних коштів, будували їх слабо. Тому ми разом з сільськими головами у кожному селі зібрали підприємців, які займаються м’ясним бізнесом. Всі вони погодились зробити внесок у спорудження скотомогильників.
  - Як перевіряється худоба, яка має йти на забій? Місцеві жителі переконують, що її ніхто не дивиться і температуру їй не міряють?..
  - На таких тварин їх власникам видають довідки установи ветмедицини лише при наявності відповідних обов’язкових щеплень і досліджень (худоба - проти сибірки, свині - проти класичної чуми, кури - проти хвороби Ньюкасла). При необхідності отримати документ на виїзд за межі району живі тварини з довідкою з місця доставляються в райлікарню ветмедицини, де лікар їх оглядає, перераховує і виписує свідоцтво.
  МІЙ КОМЕНТАР. З приводу ствердження того, що худоба яка транспортується за межі Бершадського району буцім-то проходить ветеринарний огляд не відповідає дійсності. І ось чому. Навпроти приміщення Бершадської ветеринарної медицини знаходиться гуртожиток і там проживають мої знайомі. Я їх запитував, чи бувають такі випадки що привозять туди худобу? Мені відповіли, що ніколи не бачили, ані худоби, ані свиней біля цієї установи. Якщо і приїжджають, то лише за тим, аби за гроші наперед купити фіктивні медичні довідки.
  - Чи відомий Вам той факт, що забійники скидають відходи у річку Дохно?
  - Охорона від можливого засмічення річки належить до компетенції санітарної та природоохоронної установ.
  - Чи є пояснення, що заразився і помер від лептоспірозу житель Бершаді?
  - Як офіційно встановлено медиками, покійний заразився лептоспірозом при контакті з водою із ставка, який розміщений між селами Голдашівка та Кидрасівка. Саме водяні гризуни і є носіями лептоспірозу, що передається людям через воду або укусами.
  - Чи хворіють лептоспірозом тварини?
  - Так, цієї хворобою уражаються сільгосптварини. Тому ми щорічно проводимо щеплення при загрозах спалаху. Після смерті людини, у господарствах і в дворах селян, чия худоба випасається біля водоймищ, взяли на аналіз кров і направили в лабораторію.
  - Що показали результати?
  - В поодиноких випадках при дослідженні крові виявлено реакції до збудника лептоспірозу (у с. Війтівка – ВРХ, у с. Дяківка та у м. Бершадь - свині). Однак спалаху хвороби в клінічному прояві не спостерігали. Всі господарства взяті на облік.
  - Чи були випадки ще захворювання людей на лептоспіроз?
  - Серед населення району подібні спалахи періодично мають місце і у всіх випадках вони пов’язані з водою в річках. Але жодного випадку захворювання людей лептоспірозом від сільськогосподарських тварин у районі не зареєстровано.
  МІЙ КОМЕНТАР. Це неправда. Бершадський район, як засвідчили мені в обласній санепідемстанціїї вважається самим найбільшим по спалаху лептоспірозу. Лише за 5 років у було зафіксовано 46 спалахів хвороби. Нещодавно від лептоспірозу помер 34 річний житель села Крушинівки Ігор П., У розмові зі мною бершадські медики визнали свою вину в тому, що своєчасно не поставили правильно діагноз. Протягом 2008 року на Бершадщині було виявлено три випадки цього небезпечного інфекційного захворювання. На жаль, один випадок завершився трагічно; 10 червня 2008 року було поховано 66 річного жителя села Усті, Бершадського району Палія В. Розповідають, що напередодні він косив сіно біля річки. Коли мав йти додому, то помив ноги. Через 2 години у нього піднялася різко температура тіла. Звернувшись до Бершадської районної лікарні, йому порадили пити пігулки від температури. З високою температурою він пролежав у дома два дні. На третій день приїхав машиною його син, який служить священиком у сусідньому селі. Він забрав батька до Вінниці у лікарню. Однак було пізно і він помер. З цього приводу виникає багато запитань на адресу місцевих лікарів; чому не було проведено відповідного аналізу на лептоспіроз, і чому людину із високою температурою відпустили додому?
  Цю проблему я висвітлював не один раз на шпальтах багатьох видань. Реакції ніякої. Хоча один кумедний випадок є. Після моєї чергової публікації у пресі, де я розповідав, що у селі Яланці відбувається неконтрольований забій худоби, сільська рада без проектно –кошторисної документації, з порушенням санітарно - гігієнічних вимог, побудувала так звану «яму Беккері». Однак згадані споруди мають право будували лише м’ясокомбінати. Скільки іще потрібно людських смертей, аби місцева влада навела порядок у цьому «м’ясному бізнесі»?
  Олександр ДРАГАН,
  журналіст
  м. Бершадь
  P.S. Скільки трапилось випадків захворюваності на лептоспіроз у Бершадсьткому районі у 2009 році мені не вдалось дізнатись. Влада відмовилась надати такі дані для оприлюднення.

Додати коментар:

Для зареєстрованих користувачів:
 

Для НЕзареєстрованих користувачів:
зареєструйтесь

Введiть коректний текст повiдомлення

Введіть захисний код оновити код
Введіть вірний захисний код

* Обов'язкові для заповнення поля

Додані коментарі модеруються та можуть бути видалені без попередження

Останні новини

Реклама

Загрузка...
Загрузка...
Афіша кінотеатра Мультіплекс (Караван)