Чому в дитини високий артеріальний тиск?

Дитину турбують періодичні носові кровотечі, часті головні болі або запаморочення? Як давно ви перевіряли у неї артеріальний тиск? Згадані симптоми можуть бути наслідком артеріальної гіпертензії. Ця недуга стосується не лише дорослих. Подібні порушення трапляються навіть у немовлят. Чекати, що дитина «переросте» хворобу, не варто. Поширений діагноз «вегето-судинна дистонія» нерідко маскує небезпечні захворювання, котрі потребують негайного лікування. Тож кардіологи закликають батьків комплексно обстежувати дитячий організм і регулярно проходити профілактичні огляди.

Важливо знайти причину!

Підвищення артеріального тиску трапляються у дітей різного віку. Цей неприємний симптом лікарі фіксують як у немовлят, так і у підлітків в період статевого дозрівання. Останні нерідко потрапляють в оману доволі суперечливого діагнозу «вегето-судинна дистонія». Зазвичай, отримавши його, батьки заспокоюються і чекають, що хвороба мине сама собою, а втручатися у природний процес не варто. Водночас кардіологи наголошують: дитяча артеріальна гіпертензія — це підступний симптом, який може вказувати на системні порушення у роботі інших органів та систем.

«Ми послуговуємося правилом презумпції вторинності артеріальної гіпертензії, — пояснює Ольга Зборовська, кардіологиня, кандидатка медичних наук.—Виявивши підвищення тиску, завжди передбачаємо наявність іншої патології, яка його провокує. Це можуть бути ожиріння, гормональні порушення, захворювання нирок, в тому числі вроджені вади їхнього розвитку, вроджена вада серця, як-от коарктація аорти, наявність пухлин в організмі, які здатні виробляти речовини, що сприяють підвищенню артеріального тиску. Лише з’ясувавши  точну причину, можемо починати лікування».

Чому в дитини високий артеріальний тиск?

Не слід використовувати домашній тонометр!

Якщо вдома є тонометр для вимірювання тиску у людей старшого віку і ним користується вся родина, це добре. Однак такий пристрій не допоможе при дитячій діагностиці артеріального тиску, оскільки на маленькій руці даватиме некоректні результати. Ключову роль під час вимірювання має розмір манжета. Його гумова частина, в якій нагнітається повітря, мусить на 80-100% охоплювати плече. Більший чи менший розмір автоматично дає похибку. До того ж для оцінки отриманого результату лікарі завжди враховують стать дитини, її вік та зріст, а під час діагностики застосовують спеціальні таблиці. У домашніх умовах зробити процес вимірювання точним дуже складно.

«Якщо при вимірюванні тиску на плечі ми бачимо відхилення від норми, то додатково проводимо діагностику на нижніх кінцівках, — розповідає Ольга Зборовська. У такий спосіб ми спростовуємо або підтверджуємо діагноз «коарктація аорти». У домашніх умовах і без спеціальних знань таке обстеження неможливе».

Чому в дитини високий артеріальний тиск?

Варто робити скринінг раз на рік!

У деяких випадках дитяча артеріальна гіпертензія минає без будь-яких симптомів. Однак вона може «рости» разом з малюком, а в дорослому віці проявитися серйозними проблемами. Отож для ефективного і своєчасного виявлення патологій варто застосовувати щорічні профілактичні огляди. Вони необхідні навіть тоді, коли жодних скарг на самопочуття дитина не має.

«Щорічного профогляду достатньо, щоб помітити зміни,— зауважує Ольга Зборовська. Він обов’язково має передбачати вимірювання артеріального тиску. Якщо лікаря щось збентежить, маленькому пацієнтові можуть призначити додаткові обстеження».

Отже, будьте уважні до своєї дитини. Нетипові симптоми — привід звернутися за консультацією до лікаря, а не чекати, що організм впорається самотужки і переросте проблему. Щоб завбачити артеріальну гіпертензію, регулярно робіть скринінг в умовах медичного закладу. І не чекайте, що омине!

Чому в дитини високий артеріальний тиск?

Матеріал виготовлено в межах реалізації субпроєкту «Складова розвитку системи охорони здоров’я Вінницької області, направлена на покращення медичної допомоги хворим із серцево-судинною патологією».Переглядів: 9558
Поширень: 0