Релігійні громади ПЦУ Вінниччини обговорюють можливість перенесення Різдва на 25 грудня 

Дискусія щодо перенесення релігійних свят в Україні триває впродовж усіх останніх років. Прихильників переходу на новий святковий календар щороку ставало все більше, а цього року Православна Церква України дозволила проводити Різдвяне богослужіння – 25 грудня.

«Було ухвалене Рішення №19 «Про можливість звершення богослужіння на честь Різдва Христового за Новоюліанським календарем 25 грудня 2022 р.», - йдеться в офіційному повідомленні про засідання Священного Синоду 18 жовтня 2022 р.

Однак кожна громада повинна вирішити коли святкувати самостійно. В ПЦУ роз’яснили, що дають дозвіл на святкування Різдва 25 грудня 2022 року в якості виключення. 

Головними умовами перенесення в ПЦУ назвали пастирські обставини та бажання вірян. У разі проведення Різдвяного богослужіння саме 25 грудня, його учасники звільняються від посту, а інформацію про число учасників такого богослужіння потрібно письмово передати до Київської Митрополії. 

Також у ПЦУ зазначили, що рішення про богослужіння за Новоюліанським календарем 25 грудня в тому числі має на меті вивчення реальної церковної потреби в здійсненні у близькому часі календарних змін. Цьогорічне рішення в ПЦУ обґрунтовують численними запитами суспільства, загостренням календарних суперечок у публічному просторі та війною.


Перенесення святкування Різдва на Вінниччині  


На сьогоднішній день на Вінниччині триває активне обговорення питання щодо перенесення Різдвяного богослужіння на 25 грудня.

«На Вінниччині це питання обговорювалося на рівні територіальних управлінь за участю благочинних церковних округів. Єпархіальні архієреї не заперечували щоб, як виняток, цього року 25 грудня здійснити відступ від посту. Парафії за бажанням можуть відзначати Різдво 25 грудня. Важливою умовою такого перенесення є знаходження консенсусу між громадами та настоятелями парафій», - зазначив Начальник управління в справах національностей та релігій Вінницької ОВА Ігор Салецький.

У секретаріаті Архієпископа Вінницького і Тульчинського Михаїла повідомляють про проведення консультацій щодо Різдвяного богослужіння. Обговорення та голосування відбувається на загальних зборах у кожній окремій релігійні громаді. Процес щодо визначення буде йти до кінця листопада, до середини грудня мають бути ухвалені відповідні рішення.

«Процес триває, поки що офіційних запитів від громад Вінницько-Тульчинської єпархії ПЦУ не було. Згідно рішення Синоду громада повинна більшістю голосів визначитися щодо Різдва 25 грудня та погодити з настоятелем. 25 грудня дозволяється відслужити службу Різдва Христового, але сьомого січня також повинні служити, тому що піст, який передує Різдву не переносили. Для того щоб повноцінно підготуватися до Різдва треба було б починати піст раніше. Але насправді це питання не лише Різдва, а усього календаря, тому процес може бути довготривалий. Можливий перехід на Новоюліанський календар – це для загального блага усієї церкви і всього православного світу», - зазначають у секретаріаті Вінницько-Тульчинської єпархії.

Якщо Україна повністю перейде на богослужіння за Новоюліанським календарем, то зміняться і дати решти свят, зокрема:
-    Миколая святкуватимуть 6 грудня;
-    Щедрий вечір – буде 31 грудня;
-    Василя буде 1 січня;
-    Водохреща - 6 січня.
Зміни торкнуться й інших церковних свят року, крім Великодня. 

Чому католики та православні святкують Різдво в різні дні?


Насправді дата Різдва в обох конфесіях однакова – 25 грудня. Просто відзначають її за різними календарями. В більшості західних країн – за  григоріанським календарем, а в християн східного обряду, зокрема і в Україні –  за юліанським календарем. 
Дата 25 грудня за юліанським календарем на звичайному календарі відповідає сьомому січня. 

Що зміниться при переході України на новий календар?


Зараз різниця між церковним та світським календарями в Україні становить аж 13 днів. Можливий перехід України на Новоюліанський календар усуне ці розбіжності.

Цей календар є вдосконаленою формою юліанського календаря, приведеного у відповідність до циклу обертання Землі навколо Сонця. Він був розроблений сербським астрономом Мілутіном Міланковичем в 1923 році. У тому ж році почалося його запровадження в православних церквах.  

Зараз Новоюліанський календар використовують такі автокефальні Православні Церкви: Вселенський патріархат, Александрійська, Антіохійська, Албанська, Болгарська, Грецька, Кіпрська Православні Церкви, Православна Церква Чеських земель і Словаччини.Переглядів: 3280
Поширень: 11