Життя людини з інвалідністю не повинно обмежуватись чотирма стінами власного дому

Нещодавно у Києві в МВЦ «Український дім» відбувся Форум інклюзивної політики «Нові можливості», який присвячено пам’яті Раїси Панасюк. Відкрила форум голова ГО «ВО Розвиток. Розвиток» - Ірина Борзова.

«Завдяки розвитку інклюзивного середовища, людина може всебічно розвиватись та жити нормальним життям – життям без обмежень. Підготовку до Форуму ми розпочинали три місяці тому з людиною, яка присвятила своє життя розвитку інклюзивного середовища – з Урядовою уповноваженою з прав осіб з інвалідністю Раїсою Василівною Панасюк. 17 вересня неймовірної людини з широкою душею та відкритим серцем не стало… Я вважала за обов’язок провести належним чином захід в якому Рая мала бути модератором та ще встигла об’єднати до участі чудових спікерів. Ми розуміли всі, що повинні об’єднати зусилля аби продовжити справу Раїси – розвивати доступність та робити світ відкритим для людей з інвалідністю. Інклюзія починається не з пандусів, інклюзія починається з душі і серця», - говорить організатор форуму, Ірина Борзова.

Життя людини з інвалідністю не повинно обмежуватись чотирма стінами власного дому

В рамках Форуму відбулись чотири панельні дискусії, під час яких презентували практики створення інклюзивного середовища. Спікери акцентували увагу на тому, що лише спільними зусиллями влади і громади можна розвивати інклюзію. Життя людини з інвалідністю не повинно обмежуватись чотирма стінами власного дому. Тому вкрай необхідно створювати умови, щоб люди з інвалідністю реалізували свої права на рівні прав, визначених для всього суспільства.

Під час обговорення питання працевлаштування людей з інвалідністю директор Вінницького центру комплексної реабілітації для осіб з інвалідністю Роман Штогрин розповів про супровід людей з інвалідністю при працевлаштуванні.

Життя людини з інвалідністю не повинно обмежуватись чотирма стінами власного дому

«Першим роботодавцем стала компанія «Грош». В результаті реалізації проекту 30 людей з різними захворюваннями змогли отримати роботу на відкритому ринку праці. Варто зазначити, багато працевлаштованих людей виявились кращими працівниками. Наприклад, в компанії, де 1,5 тисячі працівників, двоє нечуючих касирів стабільно стають кращими працівниками місяця. Зараз ми постійно співпрацюємо з дев’ятьма 9 роботодавцями», - говорить Роман Штогрин.

Життя людини з інвалідністю не повинно обмежуватись чотирма стінами власного дому

Керівник УВВ «Інжиніринг» Олександр Білецький ознайомив з власним досвідом створення робочих місць для українських ветеранів. Голова ГО «Гармонія» Людмила Нецкіна розповіла про програму соціального підприємництва – дівчата на візках працюють манікюрницями. Також планують створити робочі місця для баристів. Михайло Скребейко, голова правління Столінського районного об'єднання «Центр підтримки молодих інвалідів» поділився досвідом працевлаштування людей з інвалідністю в Білорусі.

Під час другої панельної дискусії, спікери ознайомили з практиками використання новітніх технології для розвитку інклюзії.

Представник компанії Google розповів про маршрути доступності Україні, які є на мапі Google.

Життя людини з інвалідністю не повинно обмежуватись чотирма стінами власного дому

Олена Антоненко, виконуюча обов’язки директора в Урядовому контактному центрі ознайомила учасників форуму з досвідом створення в Урядовому контактному центрі веб-комунікації, за допомогою якого люди з порушенням слуху могли б звернутись до органів виконавчої влади.

Перекладач програми ТСН Тетяна Радченко підняла тему навчання жестової мови.

«В Україні є лише одна громадська організація – українське товариство глухих, яке надає послуги перекладачів. Потрібно створювати державну службу забезпечення перекладачами жестової мови для глухих людей. Жестова мова в Україні набула офіційного статусу, а вчителів жестової мови ніхто не готує. Також необхідно в Україні запустити виклик екстрених служб в формі відео-зв’язку. Зараз людина з порушенням слуху не може викликати ні пожежних, ні поліцію, ні швидку… Рішення проблеми є, але їх потрібно реалізовувати за підтримки держави», - говорить Тетяна Радченко.

Життя людини з інвалідністю не повинно обмежуватись чотирма стінами власного дому

Координаторка проектів Програми розвитку ООН з питань реформ в соціальному секторі, Олена Іванова ознайомила учасників форуму з перспективами застосування підходу універсального дизайну в Україні. Універсальний дизайн робить інфраструктуру та послуги зручними для користування всіх верств населення.

Під час дискусій з питання створення інклюзивного середовища спікери обговорили інклюзію в освіті та взаємодію держави і громадянського суспільства.

«В минулому році тільки 91 школа мала доступність до другого поверху. В двох третинах шкіл була доступність до першого поверху для людей з інвалідністю. Але питання ще в іншому. Серед дітей з інвалідністю, які потребують навчання в звичайних школах, 20% - діти на візках. Але й 80% дітей, які не мають проблем з опорно-руховим апаратом досить часто були «вигнанцями» в цій системі. За останній рік 12 тисяч дітей змогли прийти в інклюзивну освіту», - говорить уповноважений Президента України з прав дитини Микола Кулеба.

Психолог та керівник видавничого проекту «ДивоГра» Ганна Усатенко ознайомила учасників форуму, як за допомогою символів альтернативної комунікації розвивати навички взаємодії та соціальну адаптації у дітей з особливими потребами.

Життя людини з інвалідністю не повинно обмежуватись чотирма стінами власного дому

«Інклюзія повинна бути нормою життя. Серед нас є різні люди, комусь потрібна візуальні підтримка комусь – слухова, комусь – пристосування щоб мати доступ до навчального закладу. Адаптивна комунікація це будь-які картинки, символи, які допоможуть порозумітись дітям між собою або допомогти відвідувачам закладу відчувати себе комфортним» - говорить Ганна Усатенко.

«Творчість без обмежень» - тема, під час обговорення якої розповіли участь людей з інвалідністю у мистецьких заходах. Куратор мистецьких проектів Британської ради в Україні Анна Бубнова ознайомила з проектом «Інклюзивне мистецтво». Режисер аматорського театру-студії «Паростки» Віталій Любота розповів про діяльність театру та місце особливого мистецтва в культурному просторі, адже арт-терапія - один з найкращих способів для реалізації людей та дітей з інвалідністю.

В рамках Форуму презентували фотовистаки та виставки декоративно-прикладного мистецтва. Микола Подрезан, який на візку проїхав 55 країн світу презентував світлини, зроблені під час подорожей та розповів про першу подорож Раїси Панасюк. Заслужений художник України Юрій Пацан презентував живопис.

Життя людини з інвалідністю не повинно обмежуватись чотирма стінами власного дому

Майже всі учасники Форуму, які приїхали з різних куточків України та з Білорусі, були особисто знайомі з Раїсою Панасюк, тому фотовиставка «Благословення для людей» зі світлинами Раїси Василівни. Завершився Форум інклюзивним концертом.

Панельні дискусії та концертну програму перекладали жестовою мовою перекладачки програми ТСН Людмила Руденко та Тетяна Радченко.

Організатори Форуму: Всеукраїнська громадська організація «Розвиток. Розвиток» та громадська організація «Гармонія» за підтримки КМДА, «Громадська перспектива: прозора влада та активна громада».Переглядів: 3335
Поширень: 1