На Вінниччині планують створити Центр енергоефективності

У Северинівській ОТГ Жмеринського району  30 жовтня відбулась  виїзна зустріч представників влади, донорських організацій ЄС та експертів  з питань  впровадження інструментів енергоефективності  на території області.

Як відомо, Северинівська громада активно користується  всіма можливостями енергозбереження та  альтернативних джерел енергії. Ознайомитись із  успіхами ОТГ  та обговорити  шляхи поширення кращого досвіду з питань  енергозбереження на території області завітали:  перший заступник голови Вінницької облдержадміністрації Андрій Гижко,  народний депутат України,  в.о. голови Комітету з питань ПЕК, ядерної політики та ядерної безпеки Олександр Домбровський, директор проекту «Реформа у сфері енергоефективності в Україні»Джордж Крістодореску  та його заступниця – Іма Хренова-Шимкіна,  директор Вінницького Центру розвитку місцевого самоврядування Олег Левченко , а також  представники регіональни ЗМІ.

На Вінниччині планують створити Центр енергоефективності

На початку зустріч гості  разом із керівництвом Северинівської ОТГ оглянули ряд  комунальних об’єктів громади, що використовують альтернативні джерела енергії для опалювання приміщень  - ДНЗ с. Северинівка, ФАП та  пункт з переробки деревини для твердопаливних котлів.

У приміщенні Северинівського ЦНАП,  де функціонує  навчальний зал  з енергоефективності громади,  відбулось обговорення  моделей енергозбереження та презентація ідеї створення Центру енергоефективності громад.

На початку зустрічі  Андрій Гижко ознайомив присутніх із перспективами  впровадження заходів з енергоефективності  на Вінниччині.

«Вінниччина має  широкі можливості для ефективного  енергозбереження. Свого часу область активно газифікувалась і тільки 6 районів  сьогодні без газу, та,  можливо, це їх щастя, адже  в регіоні  є великі ресурси  для використання альтернативи дорогому паливу. Від  5 млн тонн зернових, що виробляються на Вінниччині, залишається стільки ж біомаси – це ресурс, і перші проекти з енергоефективності   були проектами  саме «зеленої» енергетики. Далі – сонце, практично всі заклади працюють вдень, і ми розпочали встановлення сонячних панелей. Вітрова енергія на Вінниччині  не стала широко  використовуватись, адже маємо тільки два місця з потужними вітрами, і вони в каньйонах Дністра, але відтепер маємо більше досвіду. Сьогодні  громади зосереджуються на переробці деревини. У Вінницькій області  багато яблуневих садів, вся обрізка дерев – це сировина для твердопаливних котлів, і всі ці джерела енергії використовує Северинівка.  Фактично, ми говоримо про Северинівку, як про енергонезалежне, енергоефективне і прибуткове село, адже вони продають енергію населенню та фермерам. Крім того, Вінниччина розпочала вирощування енергетичної верби і вже маємо 450 га цієї високоефективної рослини. На території регіону більше 3000 комунальних об’єктів від 100 до 1000 м2. На опалення їх газом необхідні великі кошти, і саме завдяки таким проектам ми зможемо стати незалежними від дорогого палива», - зазначив Андрій Гижко під час зустрічі.

На Вінниччині планують створити Центр енергоефективності

«В Северинівку приїжджають голови ОТГ , знайомляться з досвідом громади і для нас важливо створити освітні центри по Україні  з питань енергоефективності. Крім того, маємо пам’ятати, що у нас є мінус – енергоємна економіка. Сьогодні важливо підвищувати  інноваційність, тому є пропозиція створити інноваційний хаб  з енергоефективності, де будуть сконцентровані всі технології, фінансові можливості та наукові дослідження. Такий  хаб може бути успішним за участі  Вінницького технічного університету і стати майданчиком для модернізації економіки країни», - пояснив народний депутат Олександр Домбровський.

Модель Центру енергоефективності  на базі Северинівської ОТГ презентував Олег Левченко, директор ВЦРМС. Він  наголосив на врахуванні закордонного та вітчизняного досвіду, а також на важливості  розробки спільної  стратегії  з енергозбереження та біоенергетичної кооперації  на території області.

«Ми, представники GIZ, готові підтримувати такі громади, як Северинівка, що показують результат і будемо  співпрацювати з Україною в напрямку енергоефективності на місцевому та національному рівні», -  відповів на запитання  регіональних ЗМІ про перспективи співробітництва  Джордж Крістодореску, директор проекту з енергоефективності від GIZ.

На Вінниччині планують створити Центр енергоефективності

Варто зазначити, що на сьогодні,  у Северинівській ОТГ реалізується  два проекти  за підтримки іноземних донорів – проект « Яблуневий шлях» з розвитку аграрної  галузі та туристичної інфраструктури і «Центр безпеки Северинівської ОТГ». 

Реформа місцевого самоврядування та територіальної організації влади, децентралізації владних повноважень  проводиться в Україні з 2014 року. Вона спрямована на формування ефективної системи місцевого самоврядування, здатного вирішувати всі питання місцевого значення. Її ініціатором є Прем'єр-міністр України Володимир Гройсман.Переглядів: 3107
Поширень: 0