Новий тариф на електроенергію призведе до подорожчання товарів та послуг: як зміняться ціни

Підвищення тарифу на електроенергію з 1 червня неминуче призведе до подорожчання товарів та послуг. Стало відомо, чого очікувати споживачам найближчим часом, ймовірний розвиток подій описало видання Тoday.

Як відомо, з 1 червня кіловат-година коштує 4,32 гривні. Також має підвищитися вартість обслуговування багатоквартирних будинків та транспортні витрати, які підприємці перекладуть на клієнтів через зростання цін. З середини травня значно зростає курс долара, який вже подолав психологічну позначку у 40 гривень.

Засновник інвестиційної групи "Універ" Тарас Козак повідомив що валюта, яка надходить до України, за низьким курсом конвертується у гривню, тому бюджет не отримує значні суми.

Зазначено, що підвищення валютного курсу призведе до стрибка цін – першочергово на імпорт, який, становить від 30% до 50% споживчого кошика залежно від доходу сім'ї.

"Девальвація приблизно на 10% дасть кілька відсотків інфляції - 3-5% ми побачимо додаткову інфляцію за рахунок девальвації" , - пояснив аналітик.

Валютний курс є одним із головних факторів зміни ціни автомобільного палива. Якщо курс долара та євро продовжуватимуть зростати, ціни на імпортне пальне також підвищаться.

Вони в Україні збільшаться у будь-якому разі, тому що з 1 липня піднімуть акцизи на нього наступним чином:

  • на бензин - з 213,5 євро до 242,6 євро за 1000 літрів;
  • на скраплений автогаз - з 52 євро до 68 євро за 1000 літрів;
  • на дизельне паливо - зі 139,5 євро до 177,6 євро за 1000 літрів.

Роздрібні ціни на бензин і дизель зростуть у середньому від 1 до 2 гривень за літр. Подорожчання палива традиційно призводить до підвищення цін практично на все, тому що бізнес закладає у них транспортні витрати.

Нацбанк України прогнозує, що найближчі кілька місяців інфляція прискориться через "вичерпання ефектів великих урожаїв попереднього року, збільшення витрат бізнесу на оплату праці та підвищення адміністративної складової інфляції". Очікується гірший врожай за торішній, зокрема зернових. Виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин спрогнозував подорожчання хліба на 5-7%.

Ще однією причиною майбутнього підвищення цін стане розблокування кордону з Польщею. Багато продовольчих товарів, що експортували до Європи, залишалися в країні, пропозиція значно перевищувала попит, що впливало на падіння цін. Йдеться, зокрема, на борошно, крупи, олію та цукор. Ці товари невдовзі подорожчають.

Також не слід забувати про плани Кабміну підвищити податок на додану вартість. ПДВ, який становить 20%, може зрости на 2-3%. Він входить у вартість всіх товарів та послуг, які купують та оплачують українці. Тому варто очікування подорожчання буквально всього.

Зростання цін за підсумками 2024 року може становити близько 10%, за реалізації оптимістичного сценарію – 8%, а цільова передбачалася на рівні 5%.Переглядів: 464
Поширень: 0