Профілактичний огляд проходите формально? Тоді знайте, що ризикуєте проґавити перші симптоми серйозної недуги. Досвід лікарів Калинівської об'єднаної територіальної громади довів: правильний і вчасний профогляд здатен завбачити серцеву катастрофу.  За 9 місяців цього року (у порівнянні з аналогічним періодом минулого) в ОТГ на 37% зменшилася кількість інфарктів міокарда. На 19,5% знизився показник смертності від хвороб системи кровообігу.

Через обов’язкові профогляди команда Калинівського центру первинної медико-санітарної допомоги взялася формувати у населення культуру уважного ставлення до здоров'я. Для цього лікарі спеціально розробили «Маршрут пацієнта». Покрокова інструкція знайомить людину з переліком необхідних обстежень та аналізів. Без них навіть на прийом до «сімейника» не потрапиш. Громадян спочатку направляють у кабінет долікарського огляду, а далі — до жіночої або чоловічої оглядових.

Як це відбувається на практиці, розповідає 57-річний калинівчанин Валерій:

«Вночі я відчув стискання у грудині. Біль на ранок минув, але я все одно звернувся до свого сімейного лікаря. У реєстратурі разом з карткою отримав рекомендацію пройти профогляд. Менше, ніж за півгодини, у межах одного кабінету мені зробили цілий комплекс досліджень».

Чоловікові виміряли рівень цукру крові, артеріальний та внутрішньоочний тиск, перевірили гостроту слуху, визначили індекс маси тіла, провели електрокардіограму. На прийомі у сімейного лікаря він уже мав готові результати.      

 «Незабаром кабінет долікарського огляду поповниться ще й портативним приладом для визначення рівня холестерину, — розповідає медична сестра Наталя Кулик. —  Тоді кожен пацієнт зможе швидко з'ясувати, чи є у нього ризик розвитку серцево-судинних хвороб».

Жительці Дружелюбівки 64-річній Оксані базовий набір досліджень допоміг вчасно попередити серйозні ускладнення. Під час аналогічного профогляду у жінки виявили завищений показник артеріального тиску, хоча почувалася вона добре. Додатковий аналіз крові зафіксував відхилення у рівні холестерину в крові. Їй порадили відкоригувати меню, а також підібрали гіпотензивну терапію. Пані Оксана почала відвідувати «Школу здоров'я», створену при ЦПМСД, і стала уважнішою до порад лікарів.  

Фото 1. У Калинівському ЦПМСД діє «маршрут пацієнта».

Фото 1. У Калинівському ЦПМСД діє «маршрут пацієнта».

 «Роль «первинки» — саме у профілактичних заходах і попередженні занедбаних форм хвороби. Масове охоплення жителів Калинівської ОТГ профілактичними оглядами вже дало очевидний результат, — зауважує  Василь Македонський, головний лікар Калинівського ЦПМСД. — Виявивши недугу на ранніх стадіях, ми можемо уникнути її  ускладнень. Статистика щодо інфарктів уже підтвердила це».

Отже, досвід Калинівки — нескладний для будь-якого закладу первинної медико-санітарної допомоги. Важливо просто з реєстратури спрямовувати потоки пацієнтів на долікарський огляд. Чверть години, витрачена на обстеження організму, може рятувати здоров'я і життя. 

Матеріал виготовлено в межах реалізації субпроекту «Складова розвитку системи охорони здоров’я Вінницької області, направлена на покращення медичної допомоги хворим із серцево-судинною патологією».Переглядів: 1216
Поширень: 0