Вам більше 18-ти років? Для Вас важливе здоров’я серця та судин і Ви хотіли б дбати про них правильно? Візьміть до уваги всього 5 фактів про артеріальну гіпертензію, які радить Леся Распутіна, професорка кафедри пропедевтики внутрішньої медицини ВНМУ ім. М. Пирогова, докторка медичних наук.

Факт 1. Не чекайте симптомів — їх може не бути!

Артеріальна гіпертензія не в усіх людей супроводжується головним болем, нудотою, запамороченням чи задишкою. Вона  може тривалий час протікати безсимптомно. Найгірше, що не виявлена вчасно гіпертензія становить колосальну небезпеку для організму, бо погіршує стан судин в усіх його системах. Тому вимірюйте артеріальний тиск не лише за поганого самопочуття, а й під час профогляду і кожного візиту до лікаря. Не завадить робити це й самостійно, вдома чи в аптеці.

Леся Распутіна (в центрі) встановлює причину високого тиску у пацієнта.

Леся Распутіна (в центрі) встановлює причину високого тиску у пацієнта.

Факт 2. Різні причини гіпертензії — різне лікування!

Зважте, що існує есенціальна гіпертензія (гіпертонічна хвороба), коли підвищений тиск є стійким і постійним з невстановлених причин. Вторинну ж (симптоматичну) гіпертензію можуть провокувати пухлини, патології ендокринної системи, хвороби центральної нервової системи, судин і серця, а також нирок. Підходи до лікування різних видів гіпертензії — різні, тому призначати терапію самостійно — небезпечно. Встановити причину високого тиску здатен лише лікар і тільки після низки спеціальних обстежень.

Факт 3. Індивідуального «робочого тиску» не існує!

Верхня межа норми для дорослих людей (18+) — 139/90 мм рт.ст. Будь-який вищий показник — привід розглядати діагноз «артеріальна гіпертензія». Якщо ви почуваєтесь добре, а тиск підвищений — організм все одно зазнає шкоди, і з цим треба боротися. Віковий фактор беруть до уваги лише у пацієнтів старшої категорії (понад 80 років). Допустимими для них є 140/90 або й 150/90 за умови, що людина переносить ці показники краще за нижчі і при цьому обов'язково вживає ліки, що нормалізують тиск.

Верхня межа норми для дорослих людей — 139/90 мм рт.ст.

Верхня межа норми для дорослих людей — 139/90 мм рт.ст.

Факт 4. Телевізор та емоційний стан впливають на вимірювання!

Вимірюйте артеріальний тиск удома правильно. Робіть це у спокійному стані: вимкніть телевізор та гучну музику, не розмовляйте, вгамуйте емоції.  Одягніть на руку манжет і посидьте з ним кілька хвилин. Перевірте, щоб манжет розмістився на нижній третині плеча і так, щоб під тканину можна було завести палець, тобто не надто щільно. Ваша спина обов’язково має на щось опиратися. Вимірюйте артеріальний тиск на обох руках, по кілька разів. Якщо різниця між результатами — у межах 15 мм рт. ст., обирайте середнє значення. Користуючись електронним тонометром, стежте за справністю зарядних пристроїв, бо саме через це часто виникають похибки.

Факт 5. Зміна способу життя дає відчутні результати!

Корекція способу життя має важливе значення і для профілактики гіпертензії, і для лікування людей, у котрих вже виявили відхилення від норми. Продовжуєте палити, не дотримуєтеся дієти, мало рухаєтеся? На які тоді зміни очікуєте? Доведено, що зменшення ваги тіла на кожні 10 кг дозволяє знизити тиск на 2-5 мм рт. ст. без будь-яких ліків! Тому нерідко поліпшити стан на початкових етапах гіпертензії вдається лише за рахунок зміни стилю харчування та фізичної активності.

Вимірюйте артеріальний тиск щоразу, як відвідуєте лікаря.

Вимірюйте артеріальний тиск щоразу, як відвідуєте лікаря.

Матеріал виготовлено в межах реалізації субпроекту «Складова розвитку системи охорони здоров’я Вінницької області, направлена на покращення медичної допомоги хворим із серцево-судинною патологією».Переглядів: 7366
Поширень: 0