Zapaska та їх музика – новий мінімалізм

Вчора відбувся концерт подільського гурту Zapaska у Молодіжному центрі «Квадрат». Прозорі звуки, яскравий ритм, ніжні й емоційні слова їх пісень на вірші відомих поетів чи про різні міста й місцини, то спонукають поринути до мрій, то кличуть пританцьовувати. І кожна пісня, то своя історія у нотах, щира розповідь у невагомих звуках, розказана м’якими і чарівними голосами Яни та Павла. Емоції бринять на струнах гітари й маленькими метеликами пурхають до зали, закільцьовуються в повторах і заколисують. Мелодії перетікають одна в іншу і затікають солодкими тягучими краплями до вух слухачів, створюючи споглядальницько-медитативний настрій.

А перед тим як почути всі ці чарівні мелодії ми мали можливість взяти ексклюзивне інтерв’ю у Павла Нечитайла, який розповів про те, як гурт тепер тяжіє до більш танцювального, спрощеного восьмибітного звучання, про гастролі що були та кліпи що будуть. Читайте!

Zapaska та їх музика – новий мінімалізм

Як змінювалась музика гурту на протязі майже десяти років існування?

Все починалось з дерев’яної гітари, баянчика, який мені подарувала бабуся, та однієї «примочки». Поступово все обростало додатковими електронними штуками, деякі інструменти ламались, не витримуючи наших постійних турів. Таким чином змінювалась і наша музика: вона ставала все більш електронною. Близько року тому ми експериментували зі складом, пробували великим бендом грати, додали басистку і барабанщика, але зараз це вже позаду і ми, можна сказати знову повернулись до виконання дуетом. І якщо перший наш альбом був таким супер-експерементальним, з претензією на пошуки нових музичних форм, то зараз є бажання прийти до простого й прозорого викристалізованого стилю. Зараз ми над ним працюємо і якісь з тих зразків і напрацювань ви почуєте на концерті, ми заграємо також і нових пісень.

Як вплинули на музику Zapaska те, що ви грали до того, у своєму гурті «Пропала грамота»?

Все починалось з акустичного року, потім були електричні гітари. На самому початку проекту були якісь речі, що готувались для «Пропалої грамоти», які були переосмислені та додані до перших альбомів Zapask-и. Нам взагалі хотілось осягнути неосяжне і включити туди музично все що подобається та зафіксувати так, щоб його можна було разом подавати. На сьогодні вже всі гітари забуті й закинуті і ми тяжіємо до якоїсь такої приємної та розслаблюючої «музики ісландських фіордів».

Zapaska та їх музика – новий мінімалізм

Як у вас відбувається складання ваших чарівних композицій? З чого усе зазвичай починається?

Іноді буває що пісня приходить одразу, з першим куплетом та приспівом, коли просто йдеш кудись і треба прийти додому й награти її на клавішах. А іноді пісня народжується від хорошої «бочки» на якомусь семплері, а ти зверху щось там награєш. Останнім часом творчий процес відбувається легко і варто лише підійти до музичного інструменту як всі ноти та слова складаються мов самі по собі.

Ви побували у багатьох країнах Європи за час існування гурту. Які гастролі вам найбільше запам’ятались? І як змінилась музика в Україні, поки ви грали за кордоном?

Україна музична змінилась в кращий бік після 2014-го. Ввімкнувся інстинкт самозбереження, змінилось покоління, з’явились заклади нового формату. А ми ж ще застали ті клуби початку двотисячних де акцент був на пиво, а музика слугувала лише фоном. Зявились цільові атмосферні класні заклади у багатьох великих містах і в цьому плані Україна стала ментально ближчою до Польщі та Чехії, де так само є заклади, основною ознакою яких є те, що якщо ти руки на стіл поклав, то до кінця вечору так вони і лишилися, від чого столи стають такими трохи засмальцьованими. А найкращим нашим туром був півтора місячний, який ми почали у Пшемишлі, а закінчили в Амстердамі.

Zapaska та їх музика – новий мінімалізм

У вас є цікаві анімаційні кліпи. Розкажіть про них.
Нам дуже пощастило з кліпом "Запитайся" та його автором Олегом Щербою. Він нещодавно здобув гран-прі на міжнародному фестивалі анімації. Ми і надалі плануємо робити анімаційні кліпи, адже вони ідеально лягають на нашу дещо дивну музику. Я б навіть хотів би їх бачити не надто складними й анімованими, а такими мінімалістськими, знятими просто на телефон.Переглядів: 4529
Поширень: 0