Україна переходить на новий стандарт напруги: що зміниться з 1 липня та чи витримають електроприлади

З 1 липня 2025 року в Україні зміниться стандарт напруги: замість звичних 220 вольт в розетках має з’явитися 230. Відповідне рішення прийняла Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), згідно з постановою №550 від 15 квітня 2025 року. Нові параметри діятимуть по всій території України, включно з регіонами, де тривають бойові дії.

Про це пише РБК-Україна.

Чому змінюється стандарт

Зміна рівня напруги є частиною євроінтеграційного курсу України. Як зазначили в НКРЕКП, таким чином Україна адаптує свою енергосистему до європейських норм, адже в Європі вже давно діє стандарт напруги для кінцевого споживача – 230 вольт.

«Ми хочемо об’єднати нашу енергосистему та ринок електроенергії з європейськими. Це рішення як раз буде розширювати інтеграцію нашої енергосистеми з європейською», – пояснили у відомстві.

Що саме зміниться

З 1 липня напруга в мережі для побутових та офісних приміщень становитиме 230 вольт з допустимим відхиленням у межах +/-10%. Це означає, що напруга в розетці може коливатися в діапазоні від 207 до 253 вольт.

Чи безпечно це для електроприладів

У Нацкомісії заспокоюють: зміна стандарту не загрожує справності побутової техніки. Більшість приладів, які використовуються в Україні, мають європейське походження або виготовлені відповідно до європейських технічних вимог.

«Всі прилади, які до нас завозяться, підходять під стандарт 230 вольт. Цей стандарт допускає коливання 10 відсотків (плюс-мінус 23 вольти). В цьому діапазоні може коливатися напруга і приладам нічого не загрожує», – зазначили в НКРЕКП.

Таку позицію поділяє і директор аналітико-дослідницького центру «Інститут міста» Олександр Сергієнко. За його словами, навіть техніка радянського виробництва або пристрої, куплені в перші роки незалежності України, здатні витримати новий стандарт.

«Сучасні прилади будуть сприймати абсолютно нормально цю напругу», – додав експерт.

Проте, проблеми можуть виникнути із не якісними приладами.

«Питання може бути, якщо прилад дійсно не якісний. Якщо, його зліпили десь в гаражному кооперативі Шанхая, а потім продали його Україні – ось тут можуть бути питання. Якщо вони зроблені на ліцензованих виробництвах, тоді проблем не буде», - сказав Олександр Сергієнко.

Що насправді небезпечно

Фахівці наголошують: небезпека для електроприладів криється не у величині напруги, а в її нестабільності.

«Насправді, небезпека полягає не в тому, що буде 230 вольт. Якщо буде 230 вольт стабільно, тоді, я думаю, всі прилади це витримають. Небезпека виникає тоді, коли є стрибки напруги, ось, що небезпечно для приладів. Це залежить від стабільності мережі, щоб в мережі будо достатньо потужності, щоб підтримувати стабільне постачання струму для споживача», – підкреслив Олександр Сергієнко.

Читайте також:

У Міненерго спростували чутки про підвищення комунальних тарифів в Україні: що відомо

Коли потрібно змінювати паспорт-книжечку на ID-картку: пояснення



Переглядів: 350
Поширень: 0