Безбар’єрність — це не лише про комфорт для людей з інвалідністю, а й про зручність для кожного. Це підхід, спрямований на створення такого простору, де всі люди — незалежно від фізичних, сенсорних, когнітивних чи інших особливостей — можуть вільно пересуватись, навчатися, працювати, подорожувати, користуватися онлайн-сервісами та брати участь у житті громади. Яскравим прикладом втілення цієї концепції є вінницький кінотеатр «Родина». Уже близько двох років тут фільми доступні для глядачів із порушеннями зору та слуху — завдяки мобільному застосунку, який відтворює аудіодискрипцію (словесний опис того, що відбувається на екрані) або приховані субтитри для осіб із порушеннями слуху.
Про це інформує Вінницька міська рада.
Перед переглядом потрібно завантажити застосунок на смартфон, обрати потрібний фільм, завантажити до нього субтитри або аудіотрансляцію, та натиснути кнопку «відтворити» перед початком сеансу. Система автоматично синхронізується з фільмом через мікрофон смартфона. Для зручності варто мати навушники або слуховий апарат, який можна під’єднати до телефону.
Родина Мазурів регулярно відвідує кіносеанси. Їхня донька Дарія, якій 14 років, незряча з народження. Попри це, дівчинка веде активне життя – добре навчається, бере участь в екскурсіях і полюбляє фільми.
«Ми постійно відвідуємо з донькою кінотеатри, – розповідає вінничанка Олександра Мазур. – Зокрема, Вінницький центр реабілітації “Гармонія” імені Раїси Панасюк організовує такі виходи під час канікул, та й ми самі на вихідних ходимо на кіносеанси. Даші дуже подобається».
Директорка МКП «Кінотеатр “Родина”» Галина Боднар зазначає, що мешканці міста активно користуються такими можливостями:
«У нас адаптовані фільми для людей з порушенням зору та людей з порушенням слуху, демонструються вже близько двох років. Наразі на сеанси приходить багато молоді й батьків із дітками. Вони всі знають як завантажити застосунки на свої телефони та насолоджуються переглядом стрічок».
Ініціативи на кшталт адаптації кіносеансів – це лише один із численних проявів впровадження безбар’єрності на місцевому рівні. Вінниця системно працює над тим, щоб громадський простір, культурні події, освіта та послуги були доступні кожному і кожній.
Афіші кінопоказів доступні на фейсбук-сторінці кінотеатру «Родина» та на сайті.
Нагадаємо, що цьогоріч в Україні вперше проводиться Національний тиждень безбар’єрності – важливий крок до формування суспільства, де кожен має рівні можливості. Ініціатива триває з 19 по 25 травня та є частиною стратегії створення безбар’єрного простору в Україні, започаткованої першою леді Оленою Зеленською. Її головна мета – підвищити обізнаність громадян про безбар’єрність та сформувати позитивне ставлення до неї як до суспільної норми.
Читайте також:
Уроки емпатії з дитинства: як у Вінниці виховують покоління без бар’єрів
Вінницькі ЦНАПи як зразок доступності: мобільний адміністратор та сучасні сервіси для мешканців