Історики офіційно підтвердили місце народження легендарного отамана Івана Сірка

Історики та краєзнавці офіційно встановили: легендарний кошовий отаман Іван Сірко народився у селі Мурафа на Вінниччині. Висновок було підтверджено під час Першої Всеукраїнської науково-краєзнавчої конференції «Мурафа — колиска Українського Козацтва», яка відбулася 8 липня в селі Клекотина з нагоди 420-ї річниці з дня народження полководця.

Про це інформує видання My Vin, посилаючись на Телеграм-канал Вінницьке ІнформБЮРО.

На науково-краєзнавчій конференції говорили про козацтво на східному Поділлі, походження Івана Сірка, його діяльність та вплив на історію й сьогодення, а також про історичну роль Мурафи за козацької доби.

«У пантеоні української слави постать кошового війська Запорозького Івана Дмитровича Сірка посідає особливе місце — його діяльність випала на чи не найтяжчий час в історії України, коли країну розривали з усіх боків. Він був одним з найбільших патріотів рідної землі, одним із найславетніших кошових отаманів», — наголосив, відкриваючи конференцію, голова Вінницької обласної ради Вячеслав Соколовий.

Визнання Мурафи місцем народження Сірка закріплене офіційно. Історико-дослідна комісія, створена Мурафською сільською радою, вивчила документи, наукові джерела та публікації й дійшла висновку: Іван Сірко народився між 1605–1610 роками в сотенному містечку Мурафа Брацлавського полку (нині — Жмеринський район). Відповідне рішення ухвалено у 2023 році.

Серед вагомих аргументів — факт служби Сірка як вінницького (кальницького) полковника, його підпис під документами, пов’язаними з Поділлям, і навіть слова самого отамана в листі до московського воєводи: «А як родився за ляхами, там хоче й умерти». Це означає — не на Слобожанщині, а саме на землях сучасної Вінницької області.

Іван Сірко — козацький ватажок, полководець, який здобув перемогу в понад 60 боях, захисник православної віри та визволитель полонених. Після Богдана Хмельницького, Україна не знала більш авторитетного полководця. Його ім’я оповите легендами, піснями й героїчними переказами.

Його постать — одна з найяскравіших у козацькій добі, а відтепер — офіційно пов’язана з Вінниччиною.

Читайте також:

Назарію «Грєнці» Гринцевичу присвоять звання Героя України

У Вінниці батьки загиблого бойового медика в пам’ять про сина облаштували футбольне поле (відео)



Переглядів: 462
Поширень: 0