На лісових ділянках Вінниччини стартували дослідження шкідників у рамках міжнародного проєкту FORSAID — «Спостереження за лісами за допомогою штучного інтелекту та цифрових технологій». Проєкт, що реалізується з вересня 2024 року, об'єднує науковців, лісівників та міжнародних експертів задля раннього виявлення шкідників і хвороб дерев за допомогою новітніх цифрових рішень.
Про це пише My Vin, посилаючись на допис філії "Центральний лісовий офіс".
В Ободівському лісництві Гайсинського надлісництва фахівці Національного лісотехнічного університету України вже провели перший семінар і заклали пробні площі для моніторингу. Там встановили три типи інноваційних пасток для виявлення короїдів і листогризучих шкідників.
Одна з них — феромонна пастка Trapview, розроблена у Швеції. Вона автономна, працює на сонячній батареї, обладнана GPS, камерами та синхронізована з мобільним додатком. Пастка надсилає фотографії впійманих шкідників двічі на день, проводить самоочищення і дозволяє дистанційно моніторити стан насаджень.
Окрему увагу приділено виявленню ясеневої вузькотілої златки — надзвичайно небезпечного інвазивного шкідника, завезеного з росії, який активно поширюється територією України. Попри те, що на території філії «Центральний лісовий офіс» цього виду поки не зафіксовано, фахівці встановили спеціальну пастку для раннього реагування.
Учасниками проєкту стали представники інженерних служб охорони захисту лісу, лісничі, а також експерти Херсонлісозахисту, Київлісозахисту та Держлісагентства України.
Дослідження триватимуть до лютого 2028 року. Упродовж майже п’яти років учасники проєкту планують зібрати комплексні дані для розробки ефективних фітосанітарних заходів та підвищення рівня захисту українських лісів від шкідників і хвороб.
Читайте також:
У Вінниці — злива й сильний вітер: мешканців просять бути обережними
У Вінниці на переході авто збило пішохода: чоловік у лікарні