Інфаркт міокарда: найкоротший шлях порятунку

Отримати кваліфіковану допомогу у перші 2 години від появи симптомів золотий стандарт лікування інфаркту міокарда. Скоротити маршрут хворого до спеціалізованого закладу на Вінниччині допомагає телеметрія, тобто дистанційне консультування. За І квартал 2019 року у Вінницькому консультативному телеметричному центрі розшифрували 4791 електрокардіограму, в тому числі у чотирьох сотень пацієнтів з гострим коронарним синдромом.

Історія з життя

Віталію Т. з Тростянця зробилося зле просто посеред вулиці. Допомагав сусідові «підштовхнути» авто і відчув запаморочення та біль за грудиною. Люди, котрі знаходилися поруч, одразу викликали «швидку» і фактично врятували чоловікові життя та здоров’я.

У ситуації, коли є найменша підозра на інфаркт міокарда, кожна хвилина  —  дорогоцінна. Лікування препаратами з домашньої аптечки — ведмежа послуга для хворого, бо загрожує втратою часу. Єдиний ефективний спосіб зберегти функціональність серцевого м’яза — якнайшвидше поставити діагноз та доправити пацієнта до стаціонару Вінницького регіонального клінічного лікувально-діагностичного центру серцево-судинної патології.

Інфаркт міокарда: найкоротший шлях порятунку

Телеметрія в дії

Від серпня 2015 року Вінниччина активно використовує можливості телеметричної медицини. Вона дозволяє у будь-якій точці області отримати дистанційну консультацію кардіолога в режимі 24/7. Вінницький консультативний телеметричний центр функціонує при Центрі екстреної медичної допомоги та медицини катастроф. Туди за допомогою акредитованих каналів зв’язку надходять результати електрокардіограм з усієї області.

«Щодоби Вінниччину обслуговують 114 бригад швидкої медичної допомоги. 36% з них укомплектовані лікарями, решта є фельдшерськими бригадами, — розповідає Тетяна Бабій, заступниця головного лікаря Центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф. —  Якщо «швидка» приїздить на виклик і фіксує у пацієнта розлади з боку серцево-судинної системи, то надсилає електрокардіограму хворого до телеметричного консультативного центру, де постійно чергують лікарі вищої категорії. Уточнення діагнозу відбувається онлайн, і бригада одразу отримує рекомендації щодо наступних дій».    

Інфаркт міокарда: найкоротший шлях порятунку

«Раніше пацієнтів з неуточненим гострим коронарним синдромом відправляли до районної лікарні, — пояснює Оксана Бабій, завідувачка Вінницького консультативного телеметричного центру. — Телеметрія ж дає можливість провести точну діагностику «на місці» і, оминаючи вторинний рівень, одразу спрямувати людину з інфарктом до спеціалізованого медичного закладу у Вінниці. Щодоби ми розшифровуємо в середньому по 70 електрокардіограм». 

Маршрут пацієнта

Щойно діагноз «інфаркт міокарда» підтверджується, хворого транспортують до стаціонару Вінницького кардіоцентру для проведення безкоштовних ургентних коронарографії та стентування. У межах субпроекту Світового банку, який нині діє в області, діагностика та встановлення одного стента для планових хворих є безкоштовними.

В ідеалі маршрут пацієнта має становити не більше 120 хвилин. Коли ж ідеться про віддалені райони, як-то Бершадський, Чечельницький або Ямпільський, терапію розпочинають ще дорогою, просто в машині «швидкої».

«За відсутності протипоказань, ми вводимо пацієнту тромболітичні препарати, які розчиняють тромби у коронарних судинах, — коментує Станіслав Скоробагач, заступних головного лікаря Центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф. — Далі під контролем спеціального медичного обладнання доправляємо хворого до Вінниці».

Інфаркт міокарда: найкоротший шлях порятунку

Отож, запам’ятайте: будь-які тривожні сигнали організму  — це привід звернутися до лікарів. Вінниччина має достатньо можливостей, щоб надавати якісну і вчасну медичну допомогу хворим на інфаркт міокарда. Однак цю хвороба можна зупинити лише у стаціонарі. Тому не зволікайте і не займайтеся самолікуванням!

Матеріал виготовлено в межах реалізації субпроекту «Складова розвитку системи охорони здоров’я Вінницької області, направлена на покращення медичної допомоги хворим із серцево-судинною патологією».Переглядів: 2979
Поширень: 0