Пройдіть профогляд — захистіть себе від вад серця!

Чи відомо вам, що вроджених вад серця — в рази менше, ніж набутих? І що атеросклероз — найпоширеніший фактор, що призводить до таких складних діагнозів? А причиною склеротичного ураження судин є порушення обміну речовин: від неправильного харчування до неякісного сну! Попередити вади серця значно дешевше та простіше, ніж на крайній стадії недуги встановлювати клапанні протези. Кардіологиня відділення для хворих на інфаркт міокарда Вінницького регіонального клінічного лікувально-діагностичного центру серцево-судинної патології Валерія Башинська наголошує: щоб завбачити вади серця, достатньо вчасного профілактичного огляду!

Поясніть, будь ласка, простою мовою: як реагує організм людини на появу вад серця?

В. Б.: Серце важить неповних 300 грамів, а перекачує за добу майже 300 літрів крові! Працює ж серце за рахунок скорочень шлуночків: правого та лівого. Кров надходить до них із передсердь, а між шлуночками та передсердями є клапани, котрі забезпечують кровообіг лише в одному напрямі. Під час скорочення клапан має повністю змикатися, щоб відбувся великий викид крові у судини і вона рознеслася по організму. Якщо ж має місце неповне змикання або звуження, тоді ми говоримо про ваду серця. Для здоров’я людини це не є добре і може означати системний збій. Звуження отвору називають стенозом. Неповне змикання — клапанною недостатністю. В обох випадках тіло отримує менше крові. Серце просто не може зробити великий поштовх.

Пройдіть профогляд — захистіть себе від вад серця!

Зазвичай такі порушення виникають при народженні чи їх можна набути з часом?

В. Б.: Вроджених вад серця значно менше, ніж набутих. Мабуть, лише десята частина пацієнтів має такі порушення від народження, і їх виправляють хірургічно ще у дитинстві. У дорослому ж віці до клапанних вад призводять ревматизм, запалення серцевого м’яза або склеротичне враження судин (атеросклероз). Останній фактор зустрічається найчастіше. Причиною розвитку атеросклерозу є порушення обміну речовин: неправильний спосіб харчування, низька фізична активність, постійний стрес і робота на межі своїх можливостей, відсутність якісного сну.  

Які симптоми  можуть сигналізувати людині, що клапани працюють некоректно?  

В. Б.: Найчастіше вади серця супроводжує задишка. Нібито й тиск у нормі, і болю немає, а людина просто задихається, пройшовши невелику відстань. Можуть з’явитися також набряки нижніх кінцівок. Частим супутником клапанних вад є порушення ритму серця. Буває, що хворобу супроводжує біль за грудиною. І тут важливо вчасно звернути на нього увагу, а не лікувати уявний бронхіт або проблеми хребта.

Пройдіть профогляд — захистіть себе від вад серця!

Чи можна виправити вади серця?

В. Б.: Якщо пацієнт вчасно звертається по допомогу і ми діагностуємо первинну стадію, тоді корекція відбувається медикаментозно. Разом з лікарем людина коригує стиль життя, зменшує вживання важкої жирної їжі, починає ретельніше стежити за рівнем холестерину. На жаль, нерідко доводиться мати справу з занедбаним варіантом хвороби. У такому разі виправити ситуацію здатне лише протезування клапанів, а це досить складна і дороговартісна операція на відкритому серці. Отже, я закликаю вінничан не доводити свій організм до межі та берегти здоров’я!   

Як ефективно профілактувати серцеві вади?

В. Б.:  Найкраща профілактика — не боятися йти до лікаря, коли щось турбує, а за відсутності симптомів систематично, раз на рік з’являтися на профілактичні огляди. Достатньо елементарного: аналізу крові, вимірювання рівня холестерину і рівня цукру крові, електрокардіографії та УЗД серця. Щоденна ж профілактика — це уважне ставлення до свого організму. Уникайте психологічних перевантажень, дбайте про достатній сон, багато ходіть пішки та уважно вивчайте склад тих продуктів, які вживаєте. На жаль, не всі знаходять час, щоб  прочитати етикетку перед тим, як що-небудь придбати. Великий вміст трансжирів, барвників, консервантів, хімічних підсилювачів смаку — це те, від чого однозначно варто відмовитися! Ще сорок років тому ми не мали такої масової захворюваності на клапанні вади, як тепер. Отже, міркуйте і дбайте про довголіття свого серця!  Скажімо, шматочок свіжого сала піде лише на користь, а ось синтетичні жири одразу позначаться на стані судин. Бережіть себе від невиправданих ризиків!  

Пройдіть профогляд — захистіть себе від вад серця!

Матеріал виготовлено в межах реалізації субпроєкту «Складова розвитку системи охорони здоров’я Вінницької області, направлена на покращення медичної допомоги хворим із серцево-судинною патологією».     Переглядів: 2990
Поширень: 0