Для “повернення” Натана Альтмана в рідне місто, оголосили всеукраїнський архітектурний конкурс

Представники архітектурної спільноти з різних куточків України змагаються у конкурсі на найкращий проєкт вінницького скверу. До організації конкурсу підійшли креативно, у такому форматі проєкти готуватимуть вперше.

Для того щоб знайти найкраще просторове та композиційне рішення для облаштування території по вулиці Архітектора Артинова між будинками №38 та №40, 31 січня у №HUB “Місто Змістів”, було проведено інформаційний захід, на якому презентували умови участі в конкурсі.

Проєкт, який має на меті облаштування занедбаного скверу в центрі міста обговорювали з представниками архітектурної галузі. Серед присутніх були: архітектори, урбаністи, ландшафтні архітектори, митці, художники та студенти. Для того, щоб сквер був унікальним й в перспективі став туристичною родзинкою міста, запросили учасників з усієї країни. На запрошення відгукнулись представники з Києва, Харкова, Одеси, Полтави, Хмельницького, найбільше було гостей зі Львову.

Для “повернення” Натана Альтмана в рідне місто, оголосили всеукраїнський архітектурний конкурс

Учасникам детально розповіли про концепцію майбутнього проєкту, ознайомили з результатами вивчення громадської думки та провели екскурсію містом. Цікавих викликів для учасників було чимало.

Чим ширша географія конкурсу, тим більша географія залучення досвіду.

Євген Совінський — що виконує обов’язки головного архітектора міста Вінниці, спілкуючись з журналістами пояснив, чому виникла потреба залучати архітекторів з інших міст:

Ми, хочемо підняти планку архітектурного виконання самого проведення конкурсу, - коментує Євген Совінський, — були приклади, коли вінничани подавали проєкти не на конкурс, а поза конкурсом. Тобто були конкурси, коли команди вінничан не зовсім відповідали умовам конкурсу, але вони хотіли бути залученими, тому подавали свої роботи. І ми бачили, що в нас поки недостатньо сформоване середовище. Тому, що ті, хто може бути залучений до конкурсу, вони організовують ті конкурси.

При відборі буде надаватися перевага командам з різних міст. Цей конкурс, є своєрідним експериментом. Раніше у Вінниці проводились конкурси класичні архітектурні, тобто коли створювали програму, викладали інформацію про це у медіа-простір, без подальшого супроводу. Друга модель організації конкурсів була у форматі “студії ідей”, коли створили команду і постійно керували розвитком проєкту, відтак отримували прогнозований результат. Цей конкурс має певний синтез між класичним форматом та “студією ідей”. Для прикладу, формат “студії — ідей” можна спостерігати у парку Хімік, класичний на площі Стуса.

Для довідки: Проєкт “Альтман Сквер”спрямований на облаштування локації, яка забезпечить умови для створення відкритого культурного простору для вінничан і стане майданчиком для втілення громадських культурних проєкт. Всі новини про реалізацію проєкту викладено у соціальній мережі Фейсбук

Чому сквер присвячений Натану Альтману?

Вінниця — місто в якому завжди проживали одіозні історичні постаті. Серед них видатний лікар — Микола Пирогов, відомий письменник — Михайло Коцюбинський та маловідомий вінничанам, але всесвітньо визнаний художник — Натан Альтман.

Ідею облаштування скверу готували не перший рік.

З метою популяризації культурної спадщини, яку по собі залишив митець, ще у 2016 році  було прийнято рішення створити оригінальну локацію. Подібна ініціатива була підтримана Вінницькою Міською радою. Щоб, “повернути” Натана Альтмана в рідне місто, вирішили створити творчий простір, який не лише мати його ім’я, чи матиме табличку з написом, а стане місцем для розвитку культурних осередків Вінниці.

Ідея остаточно була підтримана минулого року за ініціативи міського голови. З туристичної точки зору, це дуже потрібно для нашого міста. Поруч знаходиться готель, в якому постійно зупиняються гості міста. Вулиці, між якими знаходиться сквер є дуже атмосферними. Тут можна побачити багато модернових будівель, що були збудовані якраз в той період коли тут жив Натан Альтман та Григорій Артинов. Це один з публічних просторів, який в майбутньому може стати центром децентралізації туристичних потоків.

Дослідження думки вінничан були реалізовані в декілька блоків, проводив його “Інститут Розвитку Міст”.

В першому блоці було проведено опитування мешканців, що проживають в будинках біля скверу. Їх двори не дуже комфортні для відпочинку, тому найчастіше жителі відпочивають саме там. Перша зустріч з людьми походила в серпні. Люди були небайдужими, всі намагались активно висловити свою позицію. Анкетування проходило в основному серед старшого покоління. Це зумовлено тим, що серед жителів мало молоді. Цей демографічний показник вплинув на бачення наповнення скверу, зокрема, ставлення до наявності в ньому дитячих чи спортивних зон. За результатами стало відомо, що цей сквер є їх головним місцем відпочинку, в якому має бути збережено громадський порядок та тишу. В ландшафтних змінах люди воліють бачити дерева, бо в літній період вони захищають від спеки.

У вересні, на день міста представники "Інституту розвитку міст", запитали думку містян. Всі опитані були зацікавлені темою. Вінничанам було приємно, що їх думка цікавить місцеву владу.

Для “повернення” Натана Альтмана в рідне місто, оголосили всеукраїнський архітектурний конкурс

Під час підготовки проєкту, команди можуть дати волю власній творчості.

Для всіх присутніх на заході була проведена екскурсія до скверу. Мешканців заздалегідь запросили на зустріч з майбутніми учасниками конкурсу, проте мешканці не долучились до обговорення. Однак, прогулянка сквером видалася дуже інформативною. Євген Совінський, йдучи з групою до об'єкта проєктування, коротко розповів про те, як розбудовувалося наше місто, та чим було зумовлене те чи інше архітектурне рішення. У самому сквері головний архітектор міста, детально розповів про поставлені перед командами задачі:

В нас, тут є питання зеленого каркаса, — говорить Євгеній, — важливе питання підземних мереж і як їх обійти при створенні проєкту. Постає питання наявності транзитної зони. Тут, ми з вами бачимо таку правильну трапецію, відносно вулиці Артинова, спостерігаємо відкритість скверу. Зі сторони вулиці Артинова, планується забудова житлових будинків. У самому сквері ви бачите залишки радянської забудови і бачите, що ці сходинки та плити на, яких ми стоїмо нікуди не приводять. Пред вами буде завдання створити нове просторове планування, проаналізувавши всі аспекти, які надаються вам в документах, додатках та дослідженнях.

Цікавими, є елементи з межами конкурсу, першим завданням буде організація під’їздів до житлових будинків. Також, біля скверу є прилеглі офісні приміщення. Тому, сусідство водночас приватне і публічне. Особливим викликом буде необхідність меморіалізувати постать та передбачити певні заходи, які тут будуть проходити. Конгломерація стане основним завданням конкурсу. Учасників конкурсу провели подвір’ями прилеглих будинків, їм розповіли про специфіку будівель. Постало питання річки Каліча, яка протікає у колекторній трубі під цим сквером та наявності повітряних шахт бомбосховища. Також. Євген Совінський наголосив, що зараз у сквері росте багато дерев. Молоді посаджені каштани, можна буде пересадити. Коли робились нові насадження було враховано можливість їх переміщення в майбутньому. Стосовно транзиту на вулицю Театральну архітектор зауважив, що потрібно продумати, яким буде заїзд після реконструкції. Конкурсантам потрібно зважати на те, яким чином оформити прохід між двома старовинними будівлями, які розташовані по вулиці Театральній і є додатковими туристичними об’єктами для гостей міста.

Для подальшої реалізації конкурсу була проведена велика аналітична робота, результати якої отримують конкурсанти. Обробивши її команди, мають сформувати своє рішення, максимально охоплюючи всі аспекти. Фактично, якщо журі визначає переможця таким, що рекомендований до реалізації є підстави приступити до виконання проєктна кошторисної документації.

Для “повернення” Натана Альтмана в рідне місто, оголосили всеукраїнський архітектурний конкурс

Зареєструвати команду та подати свій проєкт можна в онлайн режимі. Детальні умови також викладено у відкритому доступі 

З 1 по 20 лютого триває отримання заявок на участь від команд. З 21 по 25 лютого, відбір та письмове запрошення авторських колективів. З 27 по 28 лютого відбудеться підписання договорів з командами. Вже 18 березня колективи надсилають наявні проміжні напрацювання, а 20 березня відбудеться зустріч консультація з учасниками. До 6 квітня кінцевий термін подачі конкурсних проєктів. Журі розглядатиме роботи 10 квітня. Фінальний захід-презентацію заплановано на 24 квітня цього року.

Замовник архітектурного конкурсу – департамент містобудування та архітектури Вінницької міської ради. Організатор – КП «Інститут розвитку міст» спільно з департаментом маркетингу міста та туризму. Захід проводиться за підтримки німецької урядової компанії «Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH»Переглядів: 2926
Поширень: 1