Хелемські мудреці

Комедія-притча “Хелемські мудреці” за п’єсою М.Гершензона. Режисер-постановник – з.д.м.України Вадим Сікорський. Лаконічність і концептуальність декорацій художника-постановника вистави, народного художника України, лауреат Національної премії ім. Т.Г.Шевченка Мирона Кипріяна. На чорному фоні – два великі трикутники, “сплетені” з дерев'яних палиць. Ці фігури час від часу рухаються, символізуючи то шестикутну єврейську зірку, то єгипетські піраміди. Рішення дуже просте і надзвичайно символічне водночас. Музика композитора Івана Небесного, побудована на єврейських народних мелодіях, найповніше передає філософсько-іронічну природу комедії-притчі.

Єврейський гумор не перекажеш, не перефразуєш, не опишеш – його потрібно тільки почути. Саме таким гумором пронизаний увесь сюжет п'єси, яка розповідає про життя-буття маленького єврейського містечка Хелема. «Іще тоді, коли Бог створив світ, він надіслав янгола з двома мішечками: один з них був чорний, другий — білий. У білому мішечку містилася наймудріша мудрість, а в чорному—суцільна дурість. І сталося таке: коли янгол літав над землею, аби наділити одних мудрістю, а інших дурістю, він, пролітаючи над Хелемом, ненавмисно зачепився за дерево та й розірвав білий мішечок, і вся та наймудріша мудрість висипалася на Хелем». Отож, усім стає зрозумілим, що Хелем - місто суцільних мудреців… І дурням тут не місце…

У виставі ви побачите: н.а. України В.Прусса; з.а. України А.Вольського; артистів М.Андрушка, Ж.Андрусишену, Б.Костюка, В.Олефіра, О.Пархоменко, Р.Хегая-Семенова.

Мойсей (Мойше) Гершензон народився 18 липня 1903 р. на Житомирщині, в єврейському містечку Черняхів.

1918 р. разом з групою талановитих юнаків створив у Києві єврейський театр "Мешулахес" ("Наваждение"), ставши душею цього колективу. Згодом їх запросили до державного єврейського театру. Він інсценував класиків Шолом-Алейхема, Менделе Мойхер-Сфорима, Ицхока-Лейбуша Переца. Писав власні п’єси, серед яких "Директор" и "Утиль". Вершиною театрального успіху Гершензона була постановка в головному єврейському театрі - Московському ДОСЕТі його "Гершеле Острополер". У день прем’єри щасливий автор відбив лаконічну телеграму: «Дванадцять разів давали завісу!»

П’єса «Хелемські мудреці» написана 1942 р. Прем’єра відбулась у Вільнюсі.

Загинув у роки ВВ війни 16 квітня 1943 р.

Вистави за його творами і сьогодні живуть у Франції, США, Румунії, Канаді, Ізраїлі

Прем’єра – 17 жовтня 2008р.


Переглядів: 2093
Поширень: 1