Минулоріч у жовтні була прийнята Державна програма щодо запобігання і протидії корупції. У грудні цього ж року Вінниччина стала першим регіоном в Україні, який прийняв регіональну антикорупційну програму за ініціативи громадської організації «Філософія Серця». Рік минув і виконання Державної програми взялась моніторити Transparency International Україна. Звісно, як експертів, Transparency запросила до співпраці єдину регіональну організацію – вінницьку «Філософію Серця». Що ж саме перевірятимуть антикоррупціонери розповіла голова ГО «Філософія Серця» Юлія Грига.

- Юлія, скільки організацій задіяні у моніторингу Державної програми щодо запобігання та протидії корупції?

- До проекту громадська організація Transparency International Україна залучила шість партнерських організацій. Але «Філософія Серця» - єдина регіональна. Решта – працюють у Києві, на центральному рівні, в аналітичних центрах. Довіра наших партнерів – найкраща оцінка нашої діяльності. Експерти Transparency, ознайомившись із нашим досвідом в розробці регіональної антикорупційної програми, видали своєрідний «карт-бланш» - участь у моніторинговому проекті. У кожної організації – свої завдання, своя ділянка роботи.

- Що буде моніторити «Філософія Серця»?

- На мою думку, нам дістався найскладніший розділ - 14-й - зниження рівня корупції у сферах підвищеного корупційного ризику. Зокрема, у правоохоронній, медичній, земельній, освітній, податковій, митній сферах та у сферах державних закупівель та державних служб. Загалом, у програмі п’ятнадцять розділів і у кожному прописано конкретні заходи, які мали відбутись по всій країні – на рівні всіх органів влади. Ми вже підготували 28 інформаційних запитів по виконанню кожного із заходів. Також проведемо два соціологічних дослідження: соцопитування серед студентів і викладачів щодо проведення незалежного тестування і з питань приватизації державної землі – по спрощенню процедури та термінів надання послуг. Запити спрямовано практично у всі Міністерства, Державну податкову службу, Пенсійний фонд, МВС, Військову службу правопорядку, яка, до речі, надала найгрунтовнішу відповідь у найкоротші терміни.

- Що очікуєте в результаті моніторингу?

- Хочемо проаналізувати, наскільки ця програма була декларативною чи результативною, який коефіцієнт її корисної дії та які рекомендації слід запропонувати, щоб програма виконувалась та була більш ефективною. І, врешті решт, куди на думку громадськості варто було б спрямувати сили та кошти.

- Коли планується презентувати підсумки?

- Проміжні результати презентуємо 9 грудня – у Всесвітній день боротьби з корупцією. Кінцеві результати проекту буде оприлюднено у березні 2013 року.

- Хто замовник цього проекту?

- Міжнародна організація Transparency International – організація, що спеціалізується на протидії та запобіганню корупції, складанню індексів, розробці рекомендацій.

- Ви вже отримали відповіді на деякі запити – можна вже зробити попередні висновки?

- Так. Є низка заходів, які спільні у Державній та регіональних програмах і було б добре, якщо б із державної програми частина коштів передбачалась на регіональні. Оскільки лише за гроші місцевих бюджетів ці регіональні програми є практично недієздатними. Вони всі, незважаючи на своє змістовне наповнення, практично не реалізовані, оскільки не має гарантованого фінансового підґрунтя. Виходить, що у нас боротьба із корупцією фактично ведеться лише на папері. Тобто ці програми – просто папірець, який виконувати ніхто не збирається.Переглядів: 3600
Поширень: 0