Напередодні гучної події нашого міста – ХІХ міжнародного фестивалю «VINNYTSIA JAZZFEST» ми зустрілися з виконувачем обов’язків міського голови Сергієм Моргуновим. Темою нашої розмови стала культурна політика, зокрема – культурно-мистецькі проекти у Вінниці в розрізі культурної політики міста.

– Сергію Анатолійовичу, є люди, які вважають, що нині не на часі культурні події, визначні дати або свята. Яку думку з цього приводу маєте ви?

– В мене часто запитують: чи має держава (або місцева влада) вкладати бюджетні кошти в культурні події, коли сьогодні є багато інших соціальних завдань? На моє переконання, повинна. Бо це не благодійництво. Це – інвестиції в розвиток, духовність і можливості самореалізації людини і громадянина. Культура в ії різноманітності також є простором для зміцнення держави та громадянського суспільства. І якщо ми говоримо, наприклад, про зовнішню культурну політику, то я вважаю, що Україна повинна брати участь у всіх міжнародних конкурсах, фестивалях, спортивних подіях, щоб зайвий раз доводити світові про нашу відкритість, наше прагнення миру.

Щодо внутрішньої культурної політики, то хочу нагадати, що після розпаду Радянського Союзу ми опинилися в «ціннісній дезорієнтації» суспільства. На жаль, ми дуже повільно формуємо нові цінності, притаманні демократичній європейській державі. Тому, напевно, багато громадських культурних ініціатив під час Євромайдану і після нього спрямовані саме на поштовх до формування нашої національної ідентичності, формування громадянина та його ставлення до своєї країни.

Ви, мабуть, відчуваєте, що у Вінниці ми вже маємо певний неповторний дух міста. Його створюють люди, які пишаються містом, дбайливо ставляться до свого міста, люблять його і хочуть повертатись саме до Вінниці. Шлях до цього не був простим. Але коли ми вітаємо один одного з днем народження нашого міста, коли ми зберігаємо порядок у місті і кажемо: «Ми пишаємося тим, що ми – вінничани!» – це результат спільної роботи, зокрема впровадження планомірної культурної політики у Вінниці.

– Чи можете ви окреслити пріоритети культурної політики у нашому місті?

– По-перше, я хочу наголосити, що Вінниця – єдине місто в Україні, де три роки тому було прийнято власну культурну стратегію, яка має назву «Нова культурна основа розвитку міста». У серпні цього року її було ухвалено в новій редакції, враховуючи останні тенденції. Реалізація цього документа передбачає не лише «вузький» розвиток галузі культури Вінниці. В першу чергу вона спрямована на формування публічних просторів нашого міста і наповнення їх новим змістом.

Наприклад, у рамках недавнього проекту «Vin Art City» ми почали перетворювати Вінницю на картинну галерею. Тепер маємо шість картин мурал-арту (вуличного живопису), за які проголосували вінничани, та мозаїку «Подільські візерунки». Цей проект став можливим завдяки співпраці представників багатьох галузей. Самі картини – це лише видима частина проекту, який насправді є набагато складнішим. Саме побудова діалогу всередині суспільства, міжгалузевого діалогу є основною тезою нашої культурної стратегії.

Коли ми приймали це рішення, ми звернули увагу також на те, що є висновки психологів, які стверджують, що саме мурал-арт вважається найпозитивнішим мистецтвом (особливо – в часи кризи) і впливає на формування аури міста. Окрім цього, ми розглядаємо цей проект як туристично привабливий. А що таке турист у місті? Це розвиток готельно-ресторанного бізнесу, торгівлі, сфери послуг. Тобто ми бачимо взаємодію, як культурний продукт дає поштовх для розвитку бізнесу в місті. Тому я і розглядаю фінансування та підтримку культурних і мистецьких проектів як свого роду інвестицію в наше місто, за допомогою якої ми формуємо спільноту – вінничани. Ми продовжуватимемо цей проект і вже звертаємось до іноземних інституцій щодо підтримки нашої ідеї.

По-друге, велика увага в документі надана інтеркультурному розвитку міста.

Якщо вести мову про культуру в матеріальному втіленні, ми визначили дуже важливі пріоритети: надання нового приміщення для школи мистецтв «Вишенька», відкриття (в середині жовтня цього року) відновленого міського клубу в мікрорайоні «Пирогове», капітальний ремонт кіноконцертної зали «Райдуга», що дозволить нам впорядкувати концертно-гастрольну діяльність у місті.

Уперше в Україні в офіційному документі (на рівні міста) ми відокремили поняття мистецтва і культури, розробили плани розвитку обох галузей. Підтримуючи професійне мистецтво, часто забувають про масове культурне виховання, формування культурної особистості, патріота держави. Нерідко нехтуючи формуванням нових цінностей, зосереджуються на минулому, на збереженні спадщини. І не говорять про розвиток та впровадження культурної політики на державному рівні. Я вважаю, що нинішнє завдання культурної політики – виховати покоління освічених культурних людей, які люблять свою країну і пишаються, що вони є громадянами саме України. Тоді можна буде говорити про виховання покоління переможців.

– В одній із книжок про сучасне культурне життя я зустріла фразу про те, що добробут будь-якого міста визначається кількістю постійних фестивалів.

– Згоден. Культурна карта міста повинна задовольняти різні аудиторії глядачів або слухачів. Але треба вести мову не лише про кількість фестивалів, акцій, проектів, а й про якість культурного продукту. В нашому місті така карта культурних подій уже сформована, але ми постійно доповнюємо ії новими цікавими проектами або трансформуємо наявні.

Однією з таких мистецьких подій є наш міжнародний фестиваль «VINNYTSIA JAZZFEST – 2015». Зверніть увагу, що організатори проводять не лише концерти: відбуваються виставки джазового плаката, міжнародний конкурс молодих джазових виконавців, проект «JAZZ de PARIS» та багато інших цікавих заходів. Фестиваль доступний всім категоріям любителів джазу і створює неповторну атмосферу в місті.

– Сергію Анатолійовичу, цього року ви продовжили гарну традицію підтримки зіркових концертів фестивалю. Але вперше хедлайнером фестивалю є український колектив «Freedom Jazz», який приїде до Вінниці на ваше особисте запрошення.

– Я завжди підкреслюватиму, що українське професійне мистецтво має високий рівень. «Freedom Jazz» – це яскравий, можна сказати, епатажний колектив, який встиг підкорити серця меломанів не лише нашої країни. Адже завдяки програмі «Вечірній Київ» студії «Квартал 95» їх знає вся Україна. Наскільки мені відомо, це єдиний джазовий колектив у Європі, до складу якого входять лише дівчата. Режисером-постановником, хореографом та продюсером якого є відома багатьом, у тому числі і вінничанам, Олена Коляденко. Я мав бажання раніше запросити цей колектив, але в нього дуже щільний графік виступів. Цього року зірки, як-то кажуть, зійшлися, і у нашому місті виступить «Freedom jazz»!

Запрошуємо вінничан відвідати концерти фестивалю і сподіваємося, що виступи українців сподобаються вам не менше, ніж музика таких світових зірок, як Шерон Кларк зі Сполучених Штатів.Переглядів: 4429
Поширень: 0