Відповідно до п. 177.5 ст. 177 розд. IV Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI (далі – ПКУ) фізичні особи – підприємці, які перебувають на загальні системі оподаткування, подають до контролюючого органу податкову декларацію за місцем своєї податкової адреси за результатами календарного року у строки, встановлені ПКУ для річного звітного податкового періоду, в якій також зазначаються авансові платежі з податку на доходи. 

Згідно з п.п. 49.18.5 п. 49.18 ст. 49 ПКУ податкові декларації, фізичними особами – підприємцями подаються за базовий (податковий) період, що дорівнює календарному року - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року. Тобто граничним терміном подання декларації є 9 лютого 2016 року.

В такий самий термін декларують свій дохід новостворені в IV кварталі минулого року підприємці, що обрали загальну систему оподаткування. Якщо фізична особа – підприємець перейшла у 4 кварталі звітного року із спрощеної системи оподаткування на загальну, вона також подає податкову декларацію про за звітний (податковий) період, що дорівнює календарному кварталу, яка прирівнюється до річної декларації.

Форма декларації про майновий стан і доходи затверджена наказом Міністерства фінансів України від 02.10.2015 № 859.

Відповідно до п. 177.11 ст. 177 ПКУ в декларації поряд з доходами від підприємницької діяльності мають зазначатися інші доходи з джерел їх походження з України та іноземні доходи.

Розрахунок оподатковуваного доходу від провадження підприємницької діяльності здійснюється в додатку Ф4 до нової декларації. Звертаємо увагу, що відтепер у додатку Ф4 до декларації передбачено визначення податкових зобов’язань окремо для  податку на доходи фізичних осіб та військового збору.

Слід враховувати, що до доходів, отриманих підприємцями у 2015 року, застосовується ставка податку на доходи фізичних осіб:

15 відсотків бази оподаткування –  щодо доходів, які не перевищують десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року;

20 відсотків, – до частини середньомісячного річного оподатковуваного доходу, що перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати (12180 грн.).

Ставка війського збору складає 1,5 відсотка.

Остаточний розрахунок ПДФО за звітний рік здійснюється платником самостійно згідно з даними, зазначеними в річній податковій декларації, з урахуванням сплаченого ним протягом року податку на доходи фізичних осіб (авансових внесків) на підставі документального підтвердження факту його сплати. 

Сума податку, визначена фізичною особою – підприємцем за підсумками остаточного розрахунку, підлягає сплаті протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку для подання такої податкової декларації, тобто до 19 лютого.

У разі, якщо за результатами остаточного розрахунку податку на доходи фізичних осіб фізична особа – підприємець має надміру сплачені податки (від’ємне значення), така сума податку включається до рядка 5.2 додатка Ф4 та рядка 21 розділу IV нової форми декларації.

За неподання або несвоєчасне подання декларації передбачена штрафна санкція в розмірі 170 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання, а за ті самі порушення, вчинені платником протягом року, передбачена штрафна санкція в розмірі 1020 гривень. Крім того, за неподання або несвоєчасне подання декларації про доходи фізичними особами – підприємцями застосовується адміністративний штраф у розмірі від 51 грн. до 136 грн., а у разі повторного порушення - від 85 грн. до 136 грн.

Детальні консультації та допомогу в заповненні декларації можна отримати в Центрах обслуговування платників, які на період декларування працюють за подовженим графіком.



Переглядів: 2081
Поширень: 0