Згідно з результатами дослідження, проведеного Соціологічною групою «Рейтинг» у березні 2012 року, фіксується незначне послаблення протестних настроїв громадян. Як і раніше, соціальні теми здатні збудити протести куди сильніше, ніж ідеологічні.

ГОТОВНІСТЬ ДО ПРОТЕСТІВ

36% опитаних громадян готові особисто відстоювати свої права та інтереси шляхом участі в акціях протесту, у т.ч. 13% – однозначно готові. Для порівняння у квітні минулого року готових особисто відстоювати свої права в акціях протесту було дещо більше – 40%, у т.ч. 17% – були однозначно готові до цього.

Разом з тим 55% - не готові брати участі у протестах (у квітні було 51%). Ще 10% - не змогли відповісти на питання.

Традиційно найвища готовність до протестів на Заході (54%). Значно менше готових до протестів на Півночі (36%), Півдні (33%), в Центрі (32%) України. Ще менше – на Донбасі (28%) та на Сході 24%).

Серед виборців найвища готовність до протестів серед прихильників Свободи (65%), а також Батьківщини (52%), УДАРу (49%) та Фронту змін (48%). Найнижча – Громадянської позиції, Партії регіонів, КПУ та серед «невизначених».

Варто зазначити, що найвища готовність до протестів спостерігається серед працюючих громадян, людей з середніми доходами та середньою освітою. Спостерігається незначне послаблення протестних настроїв серед громадян з вищими доходами та з вищим рівень освіти.

Як правило, це люди широкого вікового спектру. Найпоширеніші простестні настрої серед студентів, робітників та безробітних, трохи менше серед підприємців. Це частіше чоловіки, ніж жінки, більше мешканці сіл.

ГОТОВНІСТЬ ДО ПРОТЕСТІВ ЗА ТЕМАМИ

Варто одразу наголосити, що соціальні теми здатні збурити людей на акції протесту значно більше, ніж політичні чи ідеологічні.

Отже, найбільше люди готові особисто вийти на акції протесту у випадку затримок з виплатами зарплат або пенсій (44%) та різкого підвищення цін, інфляції (43%). Водночас навіть у цих темах готових до протестів менше, ніж неготових(48%).

Дещо менше людей готових вийти на акції протесту у випадку підвищення комунальних тарифів (37% готові вийти на протести і 54% – не готові), масових переслідувань простих громадян з боку силових органів (31% готові вийти і 56% – не готові), а також фальсифікації результатів парламентських виборів (30% готові вийти і 62% – не готові), передачі української газотранспортної системи Росії (26% готові вийти і 64% – не готові), та прийняття рішення про вільний продаж сільськогосподарських земель в Україні (28% готові вийти і 65% – не готові).

Лише 20% опитаних готові вийти на акції протесту у випадку надання російській мові статусу другої державної і 72% – не готові. І навпаки лише 16% готові вийти на акції протесту у випадку заборони використання російської мови у державних органах і 75% – не готові.

За більшістю із зазначених тем мешканці Заходу країни налаштовані значно більш протестно, ніж решта регіонів. Це стосується як соціально-економічних питань, так і ідеологічних. Найбільша різниця з рештою регіонів відчутна у темах можливих фальсифікацій виборів, передачі ГТС Росії та теми визнання російської мови. Водночас відстоювати права російської мови на акціях протесту відчутно більше готові мешканці Півдня країни (навіть більше, ніж на Сході і Донбасі).

Другим регіоном за рівнем протестних настроїв є Північ.

Є й інші регіональні особливості. Так, наприклад, тема можливих переслідувань простих людей з боку силових органів може більше мобілізувати на протести мешканців Центру України, вільного продажу сільськогосподарських земель – Півдня. Підвищення комунальних тарифів – Сходу.

Як вже зазначалось, прихильники Свободи готові до протестів значно більше, від інших. Це стосується як соціально-економічних питань, так і ідеологічних. Найбільших протестів від прихильників Свободи можна очікувати у випадках затримок з виплатами заплат та пенсій, а також передачі ГТС Росії чи утисків української мови.

Також відносно легкі на підйом прихильники Батьківщини та УДАРу, особливо у випадку підвищення цін та інфляції, а також підвищення комунальних тарифів, фальсифікації виборів, можливих переслідувань простих людей з боку силових органів. Також прихильників Батьківщини може мобілізувати на протести прийняття рішення про вільний продаж сільськогосподарських земель.

Прихильників Партії регіонів знано більше вийде на протести у випадку підвищення цін та комунальних тарифів, затримок з виплатами зарплат та пенсій, ніж у випадку утисків російської мови.

Аудиторія дослідження: населення України віком від 18 років і старші

Вибіркова сукупність: 2000 респондентів

Метод дослідження: особисте формалізоване інтерв’ю згідно з опитувальником (face to face)

Помилка репрезентативності дослідження (з ймовірністю 0,95): для значень близьких до 50% похибка становить не більше 2,2%, для значень близьких до 30% - не більше 2%, для значень близьких до 10% - не більше 1,3%, для значень близьких до 5% - не більше 1%

Терміни проведення дослідження: 15 – 26 березня 2012 р.


Переглядів: 2489
Поширень: 0