15 вересня до Вінниці з’їхались голови обласних державних адміністрацій більшості регіонів України, керівники регіональних офісів реформ, представники об’єднаних територіальних громад, ряду міжнародних організацій (GIZ, DESPRO та ін). Комісар ЄС з питань європейської політики сусідства та переговорів із розширення Йоганнес Ган та Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман їм презентували проект програми «U-LEAD з Європою: Програма для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку».

Децентралізація в Україні набирає нових обертів. Уряд спільно з Європейською Комісією запускає новий масштабний проект, спрямований на підтримку місцевого самоврядування. Перебуваючи у Вінниці Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман нагадав, що запуск децентралізації в Україні давався дуже важко: «В 2014 році, коли я отримав першу пропозицію увійти в Уряд, я сказав: я готовий прийти працювати в Уряд, але є у мене одна мета, якою я буду займатись кожен день – децентралізувати владу, щоб ми дали більше можливостей місцевому самоврядуванню. Я сказав тоді Прем’єр-міністру Яценюку, що це буде дуже важко. Тому що на всіх рівнях є ті, хто проти того, щоб проводити ці зміни. Але я прийшов в центральну владу не для того, щоб змінювати свої погляди, а навпаки – використати цей інструмент для реальної децентралізації. І ми дуже швидко з експертним середовищем напрацювали і затвердили Концепцію реформи місцевого самоврядування в Україні – це був перший стратегічний документ. І далі нам вдалось в тому Уряді напрацювати пакет законів, який зрушив цю реформу з місця. Попри те, що не було підтримки в українському парламенті. Потім вже як голові Верховної Раді мені вдалось об’єднати депутатський корпус в питаннях децентралізації, щоб приймати ці рішення і закони. В 2015 році ми розпочали фінансову децентралізацію. І сьогодні можна констатувати факт, що бюджети об’єднаних громад збільшились від двох, п’яти, а навіть і в 7 разів!»

Володимир Гройсман

А вже відсьогодні в Україні стартує програма ЄС «U-LEAD з Європою», на яку Європейська Комісія виділяє більше 100 млн євро фінансової допомоги. Кошти підуть на реформу децентралізації в Україні на період до 2020 року. Протягом вересня в 4-х містах нашої держави відбудуться презентації цієї програми на широкий загал. На думку її ініціаторів, ефективність реформи залежить від спроможності об'єднаних територіальних громад в Україні за підтримки офісів реформ та агенцій регіонального розвитку адаптуватися до нових форм управління міським та регіональним розвитком. Програма ЄС готова реалізувати закладений в основу реформи потенціал із залученням міжнародних експертів для зміцнення нових засад та форм управління в умовах конституційної реформи.

Першим містом, де розповіли про деталі Програми «U-LEAD з Європою», стала Вінниця. Участь у презентації взяли голови ОДА 18 регіонів України, представники об’єднаних територіальних громад та координатори регіональних офісів реформ, а також представники різних міжнародних організацій, які працюють по проектах міжнародної технічної допомоги для України.

Єврокомісар Й. Ган та Прем’єр-міністр України В. Гройсман у Вінниці дали старт масштабному проекту з децентралізації «U-Lead з Європою»

«Цей проект, який сьогодні розпочинається, дорівнює більше 3 млрд грн. І буде спрямований на те, щоб підтримати місцеве самоврядування, надати нові знання, реалізувати нові інфраструктурні проекти, підвищити спроможність громад. Цей процес пішов, і ніхто його не зможе зупинити. Сьогодні центральна влада має абсолютну політичну волю передачі і повноважень, і ресурсів, і, беззаперечно, відповідальності. Я наголошую – я вірю в те, що ця реформа змінить нашу країну! І хочу побажати усім, щоб ми на цьому шляху були успішними. Я хочу сказати вам, як людина, яка ініціювала цю реформу: я буду кожного дня боротись за успіх цієї реформи, боротись за те, щоб захищати децентралізацію. З вашою підтримкою ми отримаємо спільний успіх», - сказав Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман.

Володимир Гройсман

«Ми зібралися сьогодні, щоб започаткувати величезну програму, яка говорить про те, що ми будемо підтримувати українські реформи, - зазначив Єврокомісар Йоганнес Ган. – Я пам’ятаю, як все починалось. Декілька років тому, коли ми вперше зустрічалися з паном Гройсманом у Брюсселі, я тоді ще був комісаром з питань регіональної політики, - ми обговорювали, яким чином ми можемо зробити свій внесок в справжню політику децентралізації в Україні». На думку Єврокомісара, починаючи від 2014 року Україна добилася значного успіху: децентралізація вже дозволяє місцевим бюджетам отримати фінанси і відповідні гроші на соціальну структуру, систему освіти, систему охорони здоров'я. Але потрібно використовувати нові можливості, продовжувати надавати нові повноважними місцевим владним структурам.

Йоганнес Ган

Йоганнес Ган зазначив, що реалізація програми «U-LEAD з Європою» буде здійснюватися спільними зусиллями, а також додав: «До нашого проекту підключились Німеччина, Данія, Польща і Швеція, ми координуємо свої зусилля зі Сполученими Шатами, Канадою І Швейцарією. Загалом ідеться про допомогу в розмірі більше 100 мільйонів євро. Наші партнери будуть працювати з українською владою для того, щоб підвищити навички і знання виборних представників, адміністративних працівників, ідеться про фінансовий менеджмент, прозорість, систему залучення громадськості, підвищення можливостей міністерств у співпраці з місцевою владою. І, зрештою, ми на місцевому рівні будемо створювати нові можливості, аби вони могли користуватися міжнародними ресурсами».

Куратором Програми «U-LEAD з Європою» є Німецьке товариство з міжнародного співробітництва (GIZ Ukraine). Загальна мета програми – зробити внесок у створення багаторівневого управління, що є прозорим, підзвітним і адаптивним до потреб населення. Вона складається з двох основних компонентів: підвищення рівня інституційного розвитку органів влади на всіх рівнях для ефективної реалізації децентралізації та регіональної політики; створення більше 600 Центрів надання адміністративних послуг та забезпечення активної участі громадян у місцевому розвитку. Пріоритет буде надаватись добровільно об’єднаним громадам.

Єврокомісар Й. Ган та Прем’єр-міністр України В. Гройсман

Презентація Програми «U-LEAD з Європою» завершилась підписанням Меморандуму між всеукраїнськими асоціаціями, Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України та проектом GIZ про створення Центру підтримки розвитку місцевого самоврядування.

Фото з сайтів Урядовий портал та офіційного сайту Вінницької міської радиПереглядів: 4598
Поширень: 0