Сьогодні в мерії за круглим столом обговорювали утворення у місті нового комунального підприємства «Центр історії Вінниці», яке об’єднає всю роботу, що проводиться у Вінниці з вивчення та популяризації історії подільської столиці. А в перспективі має стати Музеєм історії Вінниці.

Ініціатива створення Центру історії Вінниці належить вінницьким історикам, науковцям та дослідникам, які працювали в робочій групі з декомунізації, а після цього продовжили свою роботу вже у постійно діючому дорадчо-консультативному органі – Раді з питань історії, культурної спадщини та топоніміки м. Вінниці.

«Я хочу подякувати історичній спільності міста за ініціативність. Ідея створення Центру історії Вінниці йде саме від вас. І це дуже важлива справа. Адже той народ, який не знає своєї історії, не має майбутнього. Я впевнений, що протягом 70 років радянської влади, в тому числі і в перші роки нашої незалежності, історії міста не було приділено багато уваги. Є багато «білих плям», про які ми не знаємо, є різні погляди на наше минуле. Тому нам потрібно не тільки розібратися з цим, а й вивчити глибше нашу історію. Тим більше, що у нас є такі можливості, - зазначив міський голова Сергій Моргунов. – Були дискусії, в якому форматі і з яким юридичним статусом має бути цей Центр, і в результаті було прийнято спільне рішення створити комунальне підприємство «Центр історії Вінниці».

Вінницькі історики переконані, що створення Центру історії Вінниці сприятиме самоідентифікації вінничан

Історики відзначають, що на сьогоднішній день є ряд питань, пов’язаних з історією Вінниці, які потребують вирішення. Зокрема, - створення міської музейної установи (яка накопичуватиме артефакти для їх подальшого дослідження та експонування), видання й реалізації профільної літератури з регіональної історії, систематизація проведення археологічних досліджень на території міста, зрештою – підвищення якості екскурсійних послуг, адже з кожним роком Вінницю відвідує дедалі більше туристів.

Вінницькі історики переконані, що створення Центру історії Вінниці сприятиме самоідентифікації вінничан

Також у місті є потреба у створенні органу, який розроблятиме та відповідатиме за реалізацію міської політики у сфері історичної пам’яті та публічної історії; координуватиме роботу регіональних історичних осередків в галузі міської історії.

Вінницькі історики переконані, що створення Центру історії Вінниці сприятиме самоідентифікації вінничан

Керівник Вінницького історичного товариства Олександр Федоришен каже, що сьогодні цілі етапи історії Вінниці залишаються невивченими. «Ми всі знаємо з вами про Вінницю початку 20 століття. Але зовсім нічого не знаємо про етап середньовіччя нашого міста, про ранню модерну історію. І це насправді дуже велика і серйозна проблема, над вирішенням якої потрібно працювати. Сьогодні відсутня система цифрового копіювання, і в цьому напрямку головний проект – об'єднати масив накопиченої візуальної інформації, який тепер можна буде напрацювати на базі Центру історії Вінниці», - каже Олександр Федоришен.

Вінницькі історики переконані, що створення Центру історії Вінниці сприятиме самоідентифікації вінничан

Доктор історичних наук, директор Державного архіву Вінницької області, почесний голова Вінницького історичного товариства Юрій Легун вважає, що створення Центру історії міста – це цікавий, важливі і корисний етап. Та розповів, що у Вінниці було дві спроби започаткування глибокого вивчення історії міста. «Перший етап пов'язаний з діяльністю Валентина Дмитровича Отамановського і його кабінету вивчання Поділля. Другий етап (70-ті роки 20 століття), коли була спроба перетворити педагогічний інститут на класичний університет, яка, на жаль, виявилася невдалою. Але врешті у Вінниці з'явилися і почали працювати кілька високофахових спеціалістів, професорів, які представляли потужні наукові школи різних міст України. Зауважу, що в обох випадках рушійною силою активізації історичних досліджень були саме приїжджі люди, залучені зовні. У нас просто не було свого кадрового потенціалу. Але ситуація почала змінюватися, і сьогодні я можу сказати, що вінницька історична спільнота вже достатньо розвинута і самодостатня. Вона велика і спроможна виробляти свою ідеологію, прагнучи популяризувати вивчення історії регіону і рідного міста», - говорить Юрій Легун.

Вінницькі історики переконані, що створення Центру історії Вінниці сприятиме самоідентифікації вінничан

«Дякую міській владі, що вона вкотре підтримала наші ініціативи, і це буде справді спільна справа всієї вінницької громади. Я хочу наголосити, що ми почали цей шлях давно, ще за перебудови, і ще тоді були перші контакти з владою. Створення Центру історії Вінниці зараз – це є осмислення нашої ідентичності, це є продовження подолання того монстра, який володів нашою свідомості. Це не є конструювання штучної історії міста, це справді є відшукування, ідентифікація себе у часі і це винайдення свого обличчя серед інших регіонів України», - вважає доктор історичних наук, завідувач кафедри історії та культури України ВДПУ ім. М. Коцюбинського Ольга Коляструк.

Також Олександр Федоришен розповів, що перед тим, як ініціювати створення Центру історії Вінниці, вони вивчали досвід та успішні проекти інших міст, зокрема Львову та Дніпра, де вже працюють аналогічні заклади. Розповісти про такий досвід вінничани запросили представника Інституту історії Дніпра, кандидата історичних наук, ветерана АТО Олега Репана.

Вінницькі історики переконані, що створення Центру історії Вінниці сприятиме самоідентифікації вінничан

«Наш мер Борис Філатов неодноразово дуже комплементарно відгукується про Вінницю, я знаю, що є деякі речі, які ми у вас запозичуємо. Ми вчимося. Але мені дуже приємно було познайомитися свого часу з паном Олександром Федоришеним, тому що дечому я навчився у нього, дещо він почув від мене», - говорить Олег Репан. Він розповів, що в його місті з початку цього року створено Інститут історії Дніпра і вже напрацьовано ряд проектів та заходів, які поглиблять знання мешканців про минуле міста. Також він провів паралелі між розвитком культури, знання своєї історії та розвитком економіки, в тому числі і гуманітарної.

Вінницькі історики переконані, що створення Центру історії Вінниці сприятиме самоідентифікації вінничан

Наприкінці зустрічі міський голова Сергій Моргунов подарував для майбутнього Музею історії Вінниці перший експонат про історію Поділля – досить унікальне історичне видання 1891 року, що має назву «Подолія».

Вінницькі історики переконані, що створення Центру історії Вінниці сприятиме самоідентифікації вінничанПереглядів: 3760
Поширень: 0