Голови органів місцевого самоврядування (ОМС) Вінницької області вважають, що децентралізації ефективна та потрібна, в громадах вже відчули ефект від її впровадження. Разом з тим, вони вважають, що реформа ОМС не завершена і закликають народн​их депутатів не зупинятись і продовжувати приймати закони, які зроблять місцеві громади успішними та самодостатніми.

Вчора у Вінниці відбулось засідання регіональної платформи розвитку місцевого самоврядування на тему: «Підвищення ролі місцевого самоврядування в системі публічного управління». Ця зустріч була організована в рамках Проекту «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС), який реалізує Асоціація міст України за підтримки USAID.

Участь в засідання взяли Вінницький міський голова Сергій Моргунов, голова Вінницької облдержадміністрації Валерій Коровій, голови новостворених об’єднаних громад, міські та сільські голови Вінницької області. Почути питання, які турбують керівників місцевих громад, до Вінниці приїхали й народні депутати України Андрій Тетерук, (голова підкомітету з питань соціального і правового захисту військовослужбовців та членів їх сімей комітету Верховної Ради України з питань національної безпеки і оборони) та Остап Єднак (секретар комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики).

Керівники місцевих громад та народні депутати говорили про те, які закони потрібні, щоб децентралізація просувалась ефективніше

Вінницький міський голова Сергій Моргунов зазначив, що за останні три роки дуже відчутно, що відбувається реальна децентралізація і громади у ній зацікавлені.

«Сьогодні центральні органи влади достатньо тісно спілкуються з Асоціацією міст України з вирішення тих нагальних проблем, які є в місцевому самоврядуванні. Можу відмітити, що ця співпраця відбувається не в загальних рисах, а досить ефективна та продуктивна, – сказав Сергій Моргунов. – Тож можу говорити, що центральні органи влади зацікавлені в тісній співпраці з місцевим самоврядуванням. І саме головне, що в рамках таких дискусії приймаються відповідні рішення, які сьогодні сприяють розвитку місцевого самоврядування. В цьому році до складу Асоціації міст України увійшло ще дев'ять місцевих рад Вінницької області, з яких шість - це об'єднані територіальні громади. На даний час регіональне відділення налічує 27 територіальних громад».

Андрій Тетерук, Серігй Моргунов, Валерій Коровій

«Реформа місцевого самоврядування триває, і це один із небагатьох напрямків, який реально відчувається. Пам'ятаю, як все починалося в 2015 році з частини бюджетної децентралізації. Також було багато питань Але ми крок за кроком цьому напрямку рухаємось, – говорить голова Вінницької облдержадміністрації Валерій Коровій. – Разом з тим є цілий ряд проблеми, які не є новими. З одного боку фінансова децентралізація пішла вперед, далі пішов закон про добровільне об'єднання громад. Але ще потрібна ціла низка нормативно-правових актів, особливо в частині таких галузей як охорона здоров'я, освіта та інші».

Валерій Коровій

Представники органів місцевого самоврядування назвали ще одне питання, яке сьогодні вкрай важливо вирішити. Воно стосується надання повноважень місцевим громадам розпоряджатись землями, які відносяться до земель запасу та резерву за межами населених пунктів. Сьогодні органи місцевого самоврядування без таких повноважень не можуть планувати свій розвиток. Тому звернулись до депутатів підтримати законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування з управління земельними ресурсами та посилення державного контролю за використанням і охороною земель» №4355 від 31.03.2016, який незабаром буде розглядатись у другому читанні.

Керівники місцевих громад та народні депутати говорили про те, які закони потрібні, щоб децентралізація просувалась ефективніше

Особливо це питання цікавило Остапа Єднака, який на цій зустрічі серед іншого розраховував зрозуміти, яке бачення місцеві громади мають в напрямку управління землями запасу та резерву.

«В 2015 році я та деякі мої колеги-депутати повірили в запропоновану модель змін до Конституції в частині децентралізації влади і не повірили в надумані певні загрози, які через політизацію реформи були використані як елемент дестабілізації, – каже Остап Єднак. – Сьогодні ми вже маємо більше 400 об’єднаних громад, ми бачимо, що реформа поступово просувається, що є певна координація і чіткіше бачення подальших реформ по освіті і охорони здоров’я. Дуже корисно мені сьогодні почути, яким чином буде працювати закон №4355. Тому що зараз ходять певні розмови по ньому і є певні екологічні загрози. Тому якщо ми почуємо механізми функціонування цього закону на місцях, думаю, що декілька голосів буде в плюс по його голосуванню».

Остап Єднак

А його колега-парламентар Андрій Тетерук вважає, що на місцях потрібно проводити більше роз’яснювальної роботи, і пояснювати позитивні новації. «Коли ми підводимо підсумок нашої трирічної роботи, ми бачимо: те, що Грузія досягла за дев’ять років своїх зусиль і величезної фінансової допомоги з боку і Сполучених Штатів, і Євросоюзу – ми досягли в умовах жорстокої протидії Російської Федерації в умовах війни та в умовах, на мій погляд, найбільшої фінансової кризи. Все це мені дає підстави вважати, що всі наші зусилля не є марним, ми рухаємось в правильному напрямку», - сказав Андрій Тетерук.

Андрій Тетерук

Серед пропозицій, які надавали представники органів місцевого самоврядування, було звернення до народних депутатів не підтримувати зміни до Податкового кодексу, які передбачають перенаправлення акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі тютюнових виробів з міських бюджетів у державний. Оскільки такі зміни призведуть розбалансування місцевих бюджетів, які формувались з урахуванням цього податку.​Переглядів: 2433
Поширень: 0