Нещодавно,  в Комітеті Верховної Ради з державного будівництва, регіонального розвитку та місцевого самоврядування пройшло широке  обговорення процесу об’єднання  територіальних громад. Дискусія відбулась за участі представників Кабінету Міністрів та експертів з децентралізації.

Заступник голови Комітету, народний депутат Сергій Кудлаєнко прокоментував актуальні питання реформи місцевого самоврядування.

- Сьогодні хочу  нагадати громаді про  поступ  реформи з територіальної організації влади в країні. Так, нам потрібно змінювати систему освіти, соціального і медичного забезпечення, енергоефективності, долати корупцію, але децентралізація – є базовою реформою демократичних змін. Чому? Тому що передбачає втілити в реальне життя  головні засади народовладдя, а це  означає повноваження з центру на місця і контроль влади суспільством.  Це вікова практика демократичного світу і саме тому  цю реформу найпотужніше підтримують в ЄС.

Ми зробили перші кроки у бік децентралізації, в цілому – це фінанси, що залишаються в більших обсягах на місцях, частина повноважень у сфері адміністративних послуг передана органам місцевого самоврядування, але  маємо рухатись далі.

Повноваження з розпорядження землями мають бути передані об’єднаним територіальним громадам

Основне завдання  сучасного етапу реформи місцевого самоврядування полягає в створенні  економічно спроможних територіальних громад, адже великі міста отримали фінансовий ресурс і районні центри та села навколо них повинні об’єдуватись  заради забезпечення  якісних  послуг для населення  та ефективного господарювання.  Це не так просто всюди зробити,  з огляду на нерівномірний економічний стан  територій та окремі чинники вже існуючих повноважень між органами влади на місцях – районні ради, районні адміністрації, сільради, ради ОТГ і т.д. та взаємозв’язки між ними.

В Комітеті Верховної Ради з державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування ми обговорили разом із представниками Уряду нагальні питання  децентралізації. Останнім часом гостро постає проблема розподілу повноважень та дублювання їх різними органами влади на місцях. Віце-прем’єр-міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ  Геннадій Зубко зазначив про декілька варіантів вирішення проблеми, серед яких зміна територіального поділу районного рівня, ліквідація адміністративних одиниць, укрупнення та інші. Варто погодитись із пропозиціями  ліквідації районів, де  всі територіальні громади об’єдналися, а також заслуговує на увагу  питання зміни адміністративно-територіального устрою по всій країні. Це забезпечить економію бюджетих  коштів та полегшить поступ супутніх реформ, в тому числі і в освіті та медицині. Місцеві бюджети отримують нові повноваження, відтак – кожна копійка на місцях має бути збережена та використана на користь громади.

Хочу нагадати, що в Україні вже створено 614 ОТГ, з яких у 209-ти незабаром пройдуть перші вибори.  В окремих областях створено більше територіальних громад, в інших – менше, але в будь-якому разі, повноваження з розпорядження землями мають бути передані  об’єднаним громадам. Справа в тому, що кошти від оренди землі на сільських територіях  – це перші і основні надходження до бюджетів ОТГ. Об’єднані громади не можуть планувати та ефективно господарювати без повноважень по земельних ресурсах і,  особливо гостро це питання постало для тих, які об’єдналися  в межах кількох районів, наприклад на Вінниччині - це Лука-Мелешківська, Краснопільська, Росошанська, Гніванська ОТГ. Такі громади мають велику кількість неузгодженостей по юрисдикції органів місцевої  влади, визначенню власності комунальних об’єктів  та земельних питаннях.

Повноваження з розпорядження землями мають бути передані об’єднаним територіальним громадам

Разом з колегами ми підготували законопроект №4773, який надає таке право громадам, залишається його врешті-решт поставити на голосування, адже кілька місяців нормативно-правовий акт чекає на розгляд в порядку денному засідань парламенту через розгляд більш важливих питань…, але ми його приймемо.

З досвіду роботи в Комітеті, експертних обговорень, спілкування з громадами та численних зустрічей  з колегами з розвинених країн ЄС, можу сказати, що децентралізація  дає величезні можливості для розвитку територій, але потрібно пам’ятати про дві речі, що визначають довіру людей до задекларованих цілей:  добровільність процесу  і системність змін. Там, де є визначені  адміністративні межі, чіткі повноваження,  стратегічне планування,  розвиток інвестиційної привабливості та  кваліфіковані управлінські  кадри, територіальні громади будуть не тільки об’єднуватись, а й досягати успіху.Переглядів: 2382
Поширень: 0