Питання ефективного залучення громадян до процесу ухвалення рішень є на сьогодні особливо актуальним, а залучення мешканців до формування бюджету громади – найкращий спосіб взаєморозуміння між ними та владою.

Про це йшлося під час прес-конференції представників Громадянської Мережі ОПОРА 26 лютого у Вінниці.

Як розповіла регіональна експертка Галина Сегеда, шість об’єднаних територіальних громад трьох областей України (Вінницька, Рівненська та Чернівецька) у співпраці з Громадянською мережею ОПОРА втілювали проект «Публічні консультації в бюджетному процесі». На Вінниччині участь у проекті брали Барська та Дашівська об’єднані громади.

«В Україні відбувається стрімкий процес децентралізації, який важко реалізовувати без розуміння його механізмів та без дієвого залучення громадян до ухвалення рішень. Успішність передачі повноважень на місцевий рівень залежить як від влади, так і від готовності жителів брати відповідальність за зміни у своїй громаді. Ефективно управляти громадою буде складно без розуміння мешканцями процесів, які відбуваються в ній. А низький рівень довіри до органів влади та пасивність мешканців можуть навіть перешкоджати впровадженню якісних змін. Тому, власне, метою проекту було поліпшити якість ухвалення владою ОТГ рішень щодо підготовки бюджету громади через залучення мешканців до цього процесу та через врахування думок різних сторін», - розповіла пані Галина.

Участь жителів громад у формуванні бюджету – шлях до взаєморозуміння між ними та владою

За словами експертки, представники обох громад-учасниць були досить активні в усіх заходах, які були заплановані в рамках проекту: тренінги, публічні наради, обговорення тощо.

«Варто зауважити, що при здійсненні будь-яких дій з метою соціальної, економічної та культурної активізації громадян необхідно реально, а не формально залучати мешканців до обговорення та вирішення справ у власній громаді. В кінцевому результаті мешканці повинні взяти на себе співвідповідальність за процеси на місцях. В проекті ми надавали рекомендації представникам влади громад, як ефективно співпрацювати з мешканцями», - каже представниця ОПОРИ.

Галина Сегеда розповіла, що найголовнішим напрацюванням у межах проекту стала розробка для громад Положення «Про публічні консультації в бюджетному процесі».

Участь жителів громад у формуванні бюджету – шлях до взаєморозуміння між ними та владою

«Це Положення було розроблено експертами ОПОРИ разом з мешканцями громад. Представники Барської та Дашівської громад брали участь в обговоренні документу та надавали свої пропозиції», - зазначила експертка. За її словами, громади, які брали участь у проекті, можуть стати першими, хто залучатиме своїх мешканців до формування бюджету.

«Якщо депутати місцевих рад ухвалять це Положення, то, можливо, в подальшому інші громади їздитимуть до Барської та Дашівської ОТГ, аби переймати досвід», - підсумувала Галина Сегеда

Участь жителів громад у формуванні бюджету – шлях до взаєморозуміння між ними та владою

Проект «Публічні консультації в бюджетному процесі» реалізовувався Громадянською мережею ОПОРА за підтримки посольства Великої Британії в Україні у трьох областях: Вінницькій, Рівненській, Чернівецькій.Переглядів: 1288
Поширень: 0