Уже готовий проект Статуту, який протягом місяця буде обговорюватись у різних колах громадськості, депутатським корпусом та фахівцями різних напрямків. Висловити свої пропозиції щодо цього документу матимуть змогу і всі вінничани. Проект Cтатуту прикріплений внизу новини. Також з ним можна ознайомитись на офіційному сайті міської ради, на сайті www.statut.vn.ua (де кожен вінничани може отримати максимум інформації і висловити свої думки) та в одному з наступних номерів видання «Вінницька газета».

У 2009-му році Вінницький міський голова Володимир Гройсман запропонував розпочати роботу над створенням Статуту територіальної громади м. Вінниці. Ця пропозиція знайшла підтримку і серед депутатів міської ради, і серед громадськості обласного центру. Тоді ж і розпочався процес створення основного правоустановчого документу подільської столиці.

Над проектом Статуту міста працювали як вінничани, так і фахівці зі статутного права з Київської Національної академії державного управління при Президентові України та її одеського філіалу. Принциповим завданням, поставленим міськими головою перед розробниками проекту, було те, щоб Статут був не формальним документом, який просто переписує норми закону, а враховував та закріплював уже напрацьований міською радою та її виконавчими органами досвід вирішення проблем розвитку територіальної громади. Саме тому у розробленому проекті є багато унікальних положень, яких немає у жодному статуті інших міст нашої держави.

Зокрема, у проекті Статуту зафіксовано прагнення вінничан жити та розвиватись за європейськими стандартами. Відповідно розробники намагались створити Статут, європейський по своєму стилю і духу. Проектом також передбачена обов’язкова норма ведення стратегічного планування розвитку міста, яка закріплена у законодавстві багатьох країнах Європи. В українському законодавстві така обов’язкова вимога не визначена, то ж місто бере на себе підвищенні зобов’язання. Нинішня влада готова взяти на себе також і зобов’язання працювати, керуючись міжнародно визнаними принципами сталого розвитку, які передбачають врахування наслідків тих рішень, які приймаються сьогодні, для майбутніх мешканців міста.

Окрім цього у проекті Статуту закріплено уже прийняте раніше відповідно до стандартів ISO дотримуватись політики якості як норми діяльності міської ради і її виконавчих органів. Офіційно прописаний такий інститут як дитячі омбудсмени, який є одним з механізмів забезпечення того, щоб Вінниця стала містом, по справжньому дружнім до дітей. Передбачається у перспективі і введення соціальної карти вінничанина, яка матиме електронний вигляд і підтверджуватиме право членів територіальної громади на користування соціальними послугами.

В Статуті також прописані такі важливі для підвищення рівня професіоналізму посадовців місцевого самоврядування механізми як створення резерву спеціалістів і системи муніципального університету.

Вперше в практиці створення таких документів у вінницькому Статуті передбачена процедура публічної фіксації конфлікту інтересів – ситуацій, коли діяльність посадової особи чи депутата може мати відношення до його приватних інтересів. Такий крок робить усі процеси, які відбуваються в місті, прозорими та відкритими.

Окрім того, у проекті статуту чітко прописаний демократичні механізм того, як територіальна громада може цивілізовано впливати на життя на своїй території – а це здійснюється через такі процедури як вибори, місцевий референдум, громадські слухання, місцеві ініціативи тощо.

«Я вважаю, що прийняття цілого ряду таких рішень, які встановлюють чіткі і зрозумілі правила гри для всіх членів територіальної громади на перспективу, одна з головних заслуг у роботі депутатського корпусу протягом цієї каденції, - говорить міський голова Володимир Гройсман. – Раніше нерідко мала місце така практика, коли рішення приймались з точки зору інтересів окремих осіб, а не усіх членів громади міста, чи під ситуацію без урахування того, як таке рішення позначиться на майбутньому. Ми від такої практики відійшли. Серед таких документів Генеральний план, Стратегічний план соціально-економічного розвитку, правила забудови, визначення червоних ліній та ряд інших. У цьому ж ряду і Статут міста. Це свого роду міська Конституція. Ми брали на себе зобов’язання прийняти його до кінця цієї каденції і зробимо це».

«Тема Статуту виносилась на розгляд міської ради на моїй пам’яті рази чотири, - розповідає секретар міської ради Сергій Моргунов. – Але в силу різних причин, зокрема, бажання різних політичних та громадських організацій провести саме свою редакцію Статуту, з врахуванням власних інтересів, ті проекти не були схвалені. Розроблений і презентований сьогодні проект відображає усі моменти суспільно-політичного і громадського життя у місті Вінниці з урахуванням уже започаткованих управлінських механізмів та інноваційних досягнень, тому цей документ гідний того, щоб його обговорити і прийняти».

Громадське обговорення триватиме місяць і у цьому процесі зможуть прийняти участь усі бажаючі, вінничани, для яких небайдуже як житиме Вінниця у майбутньому. З цією метою створено, зокрема, спеціальна електронна поштова скринька [email protected]. Після завершення обговорення проект Статут, у якому будуть враховані надані пропозиції, його буде внесено міським головою до міської ради для офіційного прийняття.


Переглядів: 6849
Поширень: 0