Нові дослідження доводять, що Великий піст не є релігійним пережитком, а утримання від їжі приносить користь не тільки тілу, але і розумовими здібностями, і до того ж подовжує життя.

Так, у цьому році в американському науковому журналі Lancet були опубліковані дані Національного інституту геронтології США. У дослідженні брали участь лабораторні миші, яких вчені намагалися зробити довгожителями шляхом змін в їх раціоні.

Миші з групи, яку годували двічі на день, але досита, прожили значно довше своїх родичів, які дотримувалися звичайного раціону. Однак крім цього вчені помітили у них й інші зміни. "Дієтичні" миші виявилися менш схильними до стресів, а також більш стійкими до різних інфекцій.

Учені пішли далі і провели такий же дослід на здорових мишах і хворих на цукровий діабет. У цьому випадку тривалість життя другої групи виявилася на третину більше, а діабет фактично зникав, зазначають дослідники.

"При зниженні калорійності харчування головний мозок, як і решта тіла, переживає помірний стрес, який стає тренуючим чинником", - пояснили автори дослідження.

Організм навчається справлятися з помірним стресом і пізніше, коли в ньому з\'являється сильний стрес, джерелом якого може стати серйозне захворювання, мозок і тіло в цілому легше переносять його.

Отримавши результати досліджень, деякі медичні видання США поквапилися змінити свої дієтичні рекомендації, радячи своїм читачам не тільки знизити калорійність дієти, але й харчуватися не три, а два рази.

Професор Коду Міцуо, один з авторитетних фахівців з голодування, вважає, що між результатами таких досліджень і ідеєю посту існує прямий зв\'язок. Короткі голодування (які, так чи інакше, відбуваються, коли людина збільшує інтервали між прийомами їжі) можуть бути настільки ж ефективними, як і тривалі пости, вважає він.

"Якщо ви будете голодувати в кінці кожного тижня, а потім акуратно виходити з голодування, то вже за рік станете здоровим до невпізнання", - говорить Міцуо.

На думку групи учених з Гарвардського і Корнелльського університетів, у цього ефекту може бути й інше пояснення, крім "тренувального".

У людини, яка дотримується посту, відбуваються зміни в роботі мітохондрій - джерел енергії в клітинах. Коли надходження калорій в організмі знижується, клітини переходять в режим енергетичного голодування, який мобілізує мітохондрії, а разом з ними і весь процес вироблення енергії в клітинах. У таких умовах мітохондрії починають працювати набагато ефективніше, ніж коли людина харчується звичайним чином.

Підвищена віддача при виробництві енергії на внутрішньоклітинному рівні уповільнює процес старіння клітин. Фактично на цьому етапі організм відключає природний механізм самогубства старих клітин, стверджують дослідники.

Нещодавно до армії вчених, чиї дані підтверджують корисність посади, приєдналися і нейробіологи.

Медики констатували, що обмеження раціону і тим більше голодування виступає в ролі організатора підсвідомих розумових процесів.

Кожен з таких процесів може бути пов\'язаний з якоюсь думкою, ідеєю, емоцією або занепокоєнням. Це означає, що свідомість в значно меншій мірі контролює особистість, емоції і думки людини, ніж сама вона уявляє, пояснює автор дослідження Девід Іглмен.

Піст впливає на ці підсвідомі процеси набагато більше, ніж на свідомі. В першу чергу це стосується сили волі. Це поняття більше не можна вважати поетичної абстракцією, говорять вчені.

Незалежно від того, чи вірить людина у вищі сили, піст зміцнює психіку, продовжує життя і приносить масу інших позитивних наслідків для здоров\'я, вважають експерти.Переглядів: 3590
Поширень: 0