Понад сто банків України кредитують підприємства агропромислового комплексу, переважно на короткострокову перспективу на різних умовах та під різні відсотки. Проте вартість кредитів сьогодні залишається доволі високою. Так, процентні ставки, під які залучалися кредити у 2012 році, в середньому в Україні, склали 22-24% річних.

З метою створення сприятливих умов для сільгоспвиробників у залученні кредитів, було відкрито вітчизняний ринок банківських послуг для іноземних банків. Ці фінустанови мали б надавати, в тому числі аграріям, дешеві кредити. Проте вартість кредитів іноземних банків виявилася всього на 2 процентних пункти нижчою, ніж вітчизняних.

Тож для зменшення навантаження на сільгоспвиробників під час сплати відсотків за користування кредитами, держава щорічно виділяє кошти для здешевлення відсоткової ставки за залученими кредитами.

Щорічна потреба в компенсаційних коштах для здешевлення кредитів, залучених у поточному році, та перехідних кредитів, залучених у минулі роки, складає 1,5 мільярда гривень. Проте потреба в компенсаційних коштах задовольняється лише на 30%.

Тож, враховуючи досвід країн світу щодо пошуку можливих шляхів зниження процентних ставок для аграріїв, Уряд прийняв рішення створити Державний земельний банк. Фінустанова має надавати кредити вітчизняним сільгоспвиробникам під 10-12% річних, а також виконувати функцію спеціалізованої установи при іпотечному кредитуванні під заставу землі.

Наразі вже активно триває створення фінансової установи. Зокрема на тимчасовий рахунок у Національному банку України переказано кошти державного бюджету в обсязі 120 мільйонів гривень. Також підготовлено пакет документів для «Укрексімбанку» щодо реєстрації та обслуговування цінних паперів Державного земельного банку.Переглядів: 2376
Поширень: 0