Здавалось би, це якась дивна забаганка для невеличкого і небагатого містечка, більше схожого на село. Але ж у багатьох країнах (Європи, наприклад) для бюджетів та мешканців таких сіл і містечок саме туризм є суттєвою підмогою, а подекуди й головною статтею прибутків. Звісно, спочатку в це треба вкласти кошти…

Велотуризм як новий для цього регіону вид бізнесу детально описали у своєму проекті ініціатори цієї справи - Липовецька міська рада та Липовецький благодійний фонд громади. Подали заявку на конкурс грантової програми ЄС «Підтримка політики регіонального розвитку України» і… виграли 235 тисяч євро!

Липовець стане центром велотуризму

Більше половини цих коштів витратять на реконструкцію міського скверу, перетворивши його на велопарк, решта піде на ремонт шляхів, облаштування веломаршруту, розвиток інфраструктури, закупівлю велосипедів та рекламу туризму. А освоїти ці чималенькі кошти планується протягом двох років. До речі, передбачено і співфінансування в обсязі майже 15 тисяч євро від міськради та 10 тис. євро від райради, яка виступає партнером і всіляко підтримуватиме проект.

Отже, європейські партнери підтвердили фінансування, контракт підписано, і днями в Липовецькій міськраді відбулось перше зібрання робочої групи в рамках початку реалізації проекту.

Липовець поки що не надто популярний у туристичних колах. Це містечко з майже 10 тисячами населення, розташоване в центрі Вінницької області за 45 кілометрів від обласного центру на перетині транспортних сполучень, що з’єднують західну Україну з її центральною та південною частинами. За три години звідси можна дістатись до Хмельницького, Києва, Одеси, а отже і з цих міст до Липівця, адже спочатку саме жителі ближніх регіонів мають стати основними споживачами туристичних послуг, іноземні ж туристи - то вже дальша перспектива.

Липовець стане центром велотуризму

Що ж тут показати туристам? Насамперед, найдавнішу в Європі астроблему (кратер діаметром близько 7 кілометрів від падіння величезного небесного тіла близько 400 млн. років тому) на межі Іллінецького та Липовецького районів. До речі, веломаршрут до астроблеми, який облаштують в рамках проекту, збігатиметься з так званим Шевченківським шляхом, яким молодий Тарас Шевченко проїздив через Липовеччину в 1846 році. Про це теж будуть відповідні вказівники на трасі.

Недалеко від Липівця розташоване і родинне гніздо Достоєвських (у селі Війтівці), куди вже й нині приїздять поодинокі іноземні «фанати» творчості Федора Достоєвського; парк Потоцьких (у Ковалівці); палац Мерінга (в Старій Прилуці) тощо. Багатий край і на місця козацької та партизанської слави, та й мальовнича природа є неабиякою принадою, особливо для міських любителів веломандрівки. Є тут і степи, і ставки, і витоки річок Рось та Соб, і Щасливський та Медівський ліси.

До того ж, особливо активні «веломани» зможуть гайнути й до сусідніх районів - глянути на музей просто неба в Круподеринцях Погребищенського району, на Маєток Грохольських-Можайських і музей авіації у Вороновиці, палац і парк княгині Щербатової в Немирові, Михайлівську церкву в Дашеві...

- Найбільш привабливою формою туристичних послуг, на наш погляд, має стати «тур вихідного дня», зорієнтований, в першу чергу, на сімейний відпочинок, - розповів заступник Липовецького міського голови Юрій Станіславський, співавтор проекту та голова його наглядової ради. - Він поєднає в собі велоподорожі та відпочинок у готелі в мальовничому куточку міста на березі річки Соб. Будівництво готелю вже розпочато одним з підприємців. У безпосередній близькості від готелю розташований і міський сквер - майбутній велопарк. Додаткові переваги велотуристичному бізнесу надасть також розвиток у районі зеленого туризму.

- Поява нового підприємства чи об’єкта часто супроводжується якимось побічним ефектом, - каже Липовецький міський голова Микола Майданюк. - Наприклад, якщо з’являється завод, це може спричиняти певні ризики для екології. А от поява об’єктів туристичного бізнесу - це екологічно чистий, «зелений», сучасний і перспективний вид діяльності. Від нього навіть буде користь природі, адже з посиленням інтенсивності велосипедного руху знижується інтенсивність руху автомобілів. Друга перспективна перевага - за рахунок розвитку туристичного бізнесу буде розвиватися і кругозір наших громадян, будуть приїжджати до нас люди, будуть наші люди їздити за кордон, черпати щось прогресивне і нове. Як відомо, ще раніше були підписані угоди про співпрацю з естонськими партнерами, відбулись обмінні поїздки, створена молодіжна громадська організація «МОНАК», яка активно займається прогресивною діяльністю…

Третій перспективний момент: за рахунок цього проекту плануємо розширити інфраструктуру міста Липовець. Відбудеться реконструкція парку у велопарк, реконструкція точок торгівлі та об’єктів соціальної сфери, які будуть прив’язані до маршрутів велотуризму і до велостоянок. Плюс розвиток спортивної інфраструктури. Четверте і дуже важливе: ми створимо додаткові робочі місця.

Липовець стане центром велотуризму

Важливим є також впровадження європейського мислення, європейських цінностей. Ми розуміємо, що більшість українців віддає перевагу асоціації з ЄС та вступу до Євросоюзу. І ми станемо Європою не тому, що ми в центрі Європи, а тому, що почнемо мислити як європейці. Спочатку треба побудувати Європу в себе в голові, а потім побудувати її в своїй країні. Сподіваюсь, такий великий європейський проект у нас не останній…

Почнеться реалізація проекту реконструкцією міського скверу і, паралельно, влаштуванням районного семінару за участі краєзнавців, істориків та представників місцевого самоврядування. На ньому визначать туристичний потенціал району й обговорять розробку міської та районної програм розвитку туризму. Запланована також методична допомога місцевих фахівців з туризму та міжнародних експертів.

Туристична агенція, прокат велосипедів, послуги готелю та екскурсоводів, харчування - все це дасть нові робочі місця, підтримає бізнес та збільшить надходження до бюджету міста. Що стосується розвитку підприємництва, то міськрада навіть обіцяє на початковому етапі встановити пільгові ставки оподаткування для місцевих «туристичних бізнесменів».

Отже, туризм на Липовеччині стане «товаром», тобто послугою, яку продаватимуть. А кожен новий товар потребує реклами. Рекламування велотуризму здійснюватиметься не лише на Вінниччині, а й у сусідніх Київській, Хмельницькій, Житомирській та Черкаській областях.

Найбільш цікавим дійством з популяризації липовецького велотуризму стане велопробіг між містами-побратимами - українським Липівцем та естонським Йихві. Його маршрут проляже через Україну, Польщу, Литву, Латвію та Естонію. Організацію велопробігу візьмуть на себе Липовецька міськрада на чолі з Миколою Майданюком та Липовецький благодійний фонд громади (його голова Микола Обара - ще один співавтор проекту), а інформаційний супровід у країнах ЄС здійснюватиме асоційований учасник проекту - Асоціація українських організацій Естонії. Під час пробігу планується, зокрема, відвідання Музею велосипеда в латвійському місті Саулкрасти.

Важливою рекламною акцією проекту «Розвиток велотуризму в Липовецькому районі» стане святкове велошоу, приурочене до Дня міста Липовець (13 вересня 2015 року). Далі буде ще чимало нелегкої праці, а на межі весни й літа 2016-го заплановано яскраве святкування в місті Липовець Всеукраїнського велодня, який відзначається в останні вихідні травня. Це буде крапка потужного євросоюзівського проекту, але лише початок нового етапу життя активної Липовецької громади, яка одним із напрямків свого розвитку обрала туризм.Переглядів: 8619
Поширень: 0