Обласна санепідемстанція проводить щоденний моніторинг ситуації захворюваності на грип та пневмонію. На даний час проведено 286 досліджень на наявність «каліфорнійського» грипу, 20 з них передано у центральну СЕС м.Києва.

Проте, вже найближчим часом працівники обласної СЕС зможуть робити такі аналізи самі, адже на базі цієї структури буде створено діагностичну лабораторію із виявлення та ідентифікації збудників інфекційних захворювань та вірусів, в тому числі грипу AH1N1. В цьому переконався і голова облдержадміністрації О.Домбровський, який 13 листопада відвідав обласну санітарно-епідеміологічну службу. Головний державний санітарний лікар у Вінницькій області, головний лікар санітарно-епідеміологічної станції області В.Зайцева продемонструвала О.Домбровському приміщення із 4 кімнат, які виділено під облаштування цієї лабораторії, та ознайомила з роботою першої частини медобладнання, яка надійшла для створення цієї діагностичної бази.

В новій лабораторії полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР) зможуть виділяти антиген від небезпечної культури (збудника) недуги через виділення вірусу з біопроби культури. Це дасть можливість без звернення до столичних центральних лабораторій виявляти збудники інфекцій та вірусів. Тобто робота СЕС стане ще більш мобільною, запрацює швидкий якісний лабораторний контроль, особливо в умовах епідемії ГРВІ, що дозволить більш дієво рятувати здоров’я і життя вінничан. На весь комплекс обладнання з держбюджету надійшло 600 тисяч гривень.

Як відзначила В.Зайцева протягом цього місяця будуть завершені ремонтні роботи у приміщеннях та буде впроваджено тритижневе навчання для її працівників, які проводитимуть дослідження на новому устаткуванні. «Фактично за 2 місяці лабораторія буде повністю готова і на 100 відсотків розпочне свою роботу, що дозволить нам визначати види вірусу і його підтипи» - відмітила головний державний санітарний лікар.

О.Домбровський оглянув приміщення та лабораторії для імуноферментного та імунофлуоресцентного аналізу (ІФА), імунохроматогрофічної методики виявлення захворювань, санітарно-гігієнічну лабораторію. Як переконався голова облдержадміністрації всі приміщення та лабораторії мають якісне обладнання, на якому працюють високопрофесійні працівники. Бактеріологічна лабораторія має все необхідне для обробки харчових продуктів в осептичних умовах. Імуноферментний аналізатор вірусологічної лабораторії дає можливість проводити найсучаснішу швидку і достовірну діагностику багатьох вірусних інфекцій.

В приміщенні санітарно-епідеміологічної служби області голова облдержадміністрації навіть побачив роботи з контролю за дотриманням вимог захисту людини від негативного впливу ЕМП та мобільного телефону.
Проте санітарно-епідеміологічна служба області має і численні проблеми, які пов’язані насамперед із недостатнім держфінансуванням. Наприклад баклаборотарія потребує нового мікробіологічного аналізатора, який коштує 500 тисяч грн., а токсикологія - обладнання вартістю у 100 тисяч. Як повідомила В.Зайцева, завдяки активній підтримці та співпраці зі спонсорами для радіолабораторії було придбане устаткування на 100 тисяч грн., але тепер необхідно ще 50 тисяч, щоб лабораторія запрацювала. В цьому контексті голова облдержадміністрації відмітив, що установи санітарно-епідеміологічних служб потребують термінової технічної модернізації, бо їх нинішній стан не відповідає європейським стандартам, але тут постає питання відсутності фінансування з держбюджету.

«Наша мета - максимально переоснастити найсучаснішою технікою всі наші лікарні - обласні, міські, районні, спеціалізовані, дитячі. Це один з наших пріоритетів. Я думаю, що цю програму ми можемо і мусимо завершити протягом найближчого часу - підкреслив О.Домбровський. – В цьому контексті перед нами постають два завдання. Завдання мінімум – запустити лабораторії, які СЕС області вже отримала. Задача максимум - поставити перед центральною владою питання про розвиток діагностично-лабораторної бази санітарно-епідеміологічних служб на рівні областей. У 2009-2010 рр. ми ці завдання повністю виконаємо».

О.Домбровський уважно вислухав всі пропозиції і пообіцяв по можливості вирішити ці питання. «Ми повинні розуміти, що коли в області запроваджується карантин – то перший кордон для захворювань проходить через санітарно-епідеміологічні служби. Сьогодні ми вивчили проблемні питання, з якими зіштовхуються працівники СЕС, і будемо намагатися їх вирішити» - зазначив голова облдержадміністрації.
За його словами, сьогодні ми фактично отримуємо 2 потужні сучасні лабораторії – полімеразної ланцюгової реакції, яка створюється за державні кошти та нову вірусологічну за рахунок спонсорського гранту США на понад 10 млн. грн. Така лабораторія буде комплексно оснащена сучасним вимірювальним та випробувальним обладнанням, ламінарним боксом та ламінарним кабінетом з системою знезараження повітря під час роботи, відеоспостереженням тощо.
«Після обладнання приміщень та монтажу устаткування нам необхідно ще 250-300 тисяч грн. для введення їх в дію. Я думаю, що ми зможемо віднайти необхідні кошти, адже тоді матимемо в області на 100 % сучасний мобільний діагностичний центр, ту базу повної лабораторної діагностики, яка існує в будь-якому великому мегаполісі світу. Це буде дійсно мобільна, дієва база, де ми швидко зможемо реагувати на виклики та загрози нашого часу» - зауважив О.Домбровський.

Також голова облдержадміністрації обговорив і тему вакцинації населення. Невтішним прогнозом залишається те, що очікується друга хвиля епідемічного захворювання на лютий-березень наступного року. Лікарі зазначають, що зараз у населення єдиною можливістю захиститися від другої хвилі грипу є вакцинація від сезонного грипу, яка захистить людський організм на 60% від захворювання та зменшить ризик летальності. За словами В.Зайцевої – вакцинація це єдине, що рятує від інфекційних хвороб.

Завершуючи свій візит до санітарно-епідеміологічної служби області О.Домбровський підкреслив, що державна санітарно-епідеміологічна служба області – потужна сучасна медико-профілактична структура, працівники якої успішно втілюють у життя цілий комплекс санітарно-епідеміологічних заходів, котрі дозволяють проводити надійний захист населення та середовища життєдіяльності від дії небезпечних факторів та епідемій, попереджаючи захворювання та зберігаючи здоров’я людей.


Переглядів: 3127
Поширень: 0