Як зазначив головний державний інспектор ветеринарної медицини у Вінницькій області Григорій Сидорук, сказ є надзвичайно небезпечним інфекційним захворюванням всіх теплокровних тварин та людей і супроводжується тяжкими ураженнями центральної нервової системи і завжди закінчується летально. Джерелом збудника сказу є хворі тварини, які виділяють вірус, головним чином із слиною. Основний шлях проникнення вірусу в організм – це пошкодження шкіри внаслідок укусів, подряпин. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я сказ є одним із п’яти інфекційних захворювань, що спільні для людей і тварин. Головним джерелом збудника сказу є лисиці, на яких припадає 95,7 відсотків діагностичних випадків у диких тварин. Сказ також відмічається серед бродячих собак та бездомних котів. Причиною цього є ослаблення контролю за виконанням правил утримання собак і котів та приближення місць перебування лисів до населених пунктів. Таким чином створюється загрозлива ситуація інфікування людей та свійських тварин.

З початку року в обласній державній лабораторії ветмедицини досліджено 464 патматеріали від лисів, в тому числі від 410 відстріляних за межами населених пунктів. Отримано 11 позитивних результатів, а від 54, відстріляних на території населених пунктів – 38. Рівень захворюваності на сказ найнижчим є в Крижопільському, Могилів-Подільському, Теплицькому, Тростянецькому, Чернівецькому та Чечельницькому районах. Найінтенсивнішою зоною епізоотичного процесу стабільно залишаються Козятинський, Шаргородський, Гайсинський та Тульчинський райони. Г. Сидорук наголосив на тому, що найоптимальнішим шляхом в системі запобіжних заходів на сприйнятливих тварин є вакцинопрофілактика, яку необхідно проводити комплексно.

Головний державний санітарний лікар у Вінницькій області, головний лікар санітарно-епідеміологічної станції Валентина Зайцева зазначила, що сказ представляє собою велику загрозу як для тварин так і для людей. Це одне із небагатьох інфекційних захворювань, яка має стовідсоткову летальність, і єдиним методом застереження від захворюваності є і залишається вакцинація. Вже в поточному році зафіксовано два летальних випадки серед людей - у Томашпільському та Шаргородському районах. За допомогою у медичні заклади звернулися 2700 осіб, із них у 28 зафіксовано виявлено укуси хворими тваринами. Вчасне звернення до лікарів зберегло людям життя. Спостерігаючи швидкість поширення захворюваності необхідно звернути особливу увагу на можливість зменшення бездомних собак та котів. Необхідно віднайти фінансові можливості для розширення існуючого притулку для тварин та зменшення кількості бездомних собак та котів.

Підводячи підсумки засідання комісії Василь Черній сказав, що враховуючи наявність на даний час 135 тисяч доз вакцини, необхідно використати їх за призначенням. Користувачам місцевих угідь потрібно одночасно здійснювати заходи щодо зменшення популяризації лисиці, щоб їх щільність не перевищувала 0,5-1 голови на 1000 га угідь. Головам надзвичайних протиепізоотичних комісій при райдержадміністраціях та виконкомах міських рад міст області перед сесіями районних та міських рад слід порушити клопотання щодо фінансування заходів із боротьби зі сказом. Необхідно посилити пропаганду заходів із вакцинації домашніх тварин та через засоби масової інформації активізувати роз’яснювальну роботу про небезпечність сказу для людей та тварин.


Переглядів: 3590
Поширень: 0