Проблема комп`ютерної злочинності непокоїть громадськість та правоохоронців з часу широкого впровадження комп`ютерної техніки. Це викликало низку негативних наслідків та загострило ситуацію із захистом інформації, яка міститься у базах даних комп`ютерів та комп`ютерних систем. Розкрадання коштів в системах інтернет банкінгу, даних кредитних карт, шахрайство в інформаційних мережах стають повсякденними явищами.

Сьогодні кожна банківська установа пропонує своїм клієнтам працювати у дистанційній системі обслуговування «Інтернет-Клієнт-Банк». Для зручності та економії часу власники рахунків мають можливість здійснювати грошові операції, не виходячи з офісу чи квартири. Для цього достатньо мати комп’ютер з підключенням до мережі Інтернет. Саме на таких клієнтів банків полюють кіберзлочинці. Їхня зброя - вірусні атаки, за допомогою яких зчитуються пін-коди та електронні ключі для входу у банківську систему для роботи з грошовим рахунком. Складність розкриття такого злочину полягає у тому, що людина, яка краде у такий спосіб гроші, переказує кошти з рахунка на рахунок по всьому світові, і десь за кордоном знімає їх готівкою.

Саме за такою схемою зловмисники викрали з банківських рахунків, які належать двом юридичним особам, майже 2 млн. гривень. Зловмисники шляхом несанкціонованого втручання в систему «Клієнт-Банк» за допомогою шкідливих комп’ютерних програм через мережу Інтернет сформували електронне платіжне доручення на перерахунок коштів, які, як з’ясувалося під час досудового розслідування, належать фіктивним підприємствам в інших регіонах України.

Оскільки підприємства-власники рахунків вчасно звернулися за допомогою до міліції, працівникам відділу боротьби з кіберзлочинністю УМВС Вінниччини вдалося заблокувати частину грошей на банківських рахунках фіктивних підприємств. Після проведення досудового розслідування кримінальних проваджень ці гроші будуть повернені власникам.

Слідчим управлінням міліції Вінниччини відкриті кримінальні провадження за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.5 ст.185 КК України (крадіжка, вчинена в особливо великих розмірах або організованою групою) та ч.4 ст. 190 КК України (шахрайство, вчинене в особливо великих розмірах або організованою групою). За скоєння такого злочину правопорушникам загрожує до 15 років ув’язнення з конфіскацією майна.

В поточному році працівниками міліції на території Вінницької області зареєстровано близько 50 випадків, коли громадяни ставали жертвами кіберзлочинців. Сума завданого збитку становить близько 2 300 000 гривень.

Аби не стати жертвою такого виду злочину, фахівці радять користуватися ліцензованими антивірусними програмами для комп’ютерного забезпечення, не використовувати пароль банківського рахунку на інших сайтах в мережі Інтернет та частіше змінювати його. Складіть додаткову угоду з банківськими установами для посилення заходів безпеки до системи «Клієнт-Банк», тобто формування та відправлення електронних платіжних доручень на перерахування коштів можливе тільки з визначеної ІР-адреси або після голосового підтвердження відповідальної особи.

Якщо виявили проблеми в роботі комп’ютера, на якому встановлена система віддаленого доступу «Клієнт-банк», миттєво повідомляйте банківську установу, де відкритий рахунок та правоохоронні органи, щоб не допустити несанкціонованого зняття грошових коштів.

Якщо запідозрили, що відносно вас вчинили такий злочин, одразу звертайтесь до міліції, ні в якому разі не намагайтеся самотужки з’ясовувати причини відсутності грошей на рахунку – це тільки ускладнить пошук зловмисника.Переглядів: 3123
Поширень: 0