Вартість житла на первинному ринку восени може зрости на 10-15%. Однією з причин називають те, що протягом останніх років на ринок зайшли нові гравці, які спеціально знижували ціни на квартири в новобудовах. Скажімо, житло в передмісті Києва можна було купити за 3,5 тис. грн за квадратний метр, у самій столиці - по 5 тис. грн, пише "Деловая столица". Як правило, недорогими "квадратами" торгували новачки, які намагаються за рахунок демпінгу відвоювати собі місце на ринку.

Короткий період така стратегія давала результат: торік, за даними SV Development, уперше попит на житло в новобудовах перевищив продажі на "вторинці". Але потік покупців скоро вичерпається.

Керівник відділу продажів ЖК Park Stone Дмитро Шостя каже, що житло купують в основному ті, хто хоче терміново врятувати від знецінення наявні накопичення. Якщо ще кілька місяців тому частка покупців, що розглядають квартиру як інвестиції, становила 5-7%, то зараз зросла до 15-20%.

Але ознаки майбутньої кризи на ринку видно вже зараз. Підрядники, які торгують недорогими квартирами, усвідомили, що після знецінення гривні та подорожчання будматеріалів просто не в змозі добудувати вже розпродані будинки. Список заморожених об\'єктів зростає як на дріжджах, вселяючи паніку в потенційних покупців. Конфедерація будівельників України визнала, що на ринку множиться армія недобросовісних забудовників і проблемних об\'єктів. У її чорний список вже потрапили понад 60 забудовників і понад сотня об\'єктів, шанси яких на введення в експлуатацію мізерно малі.

Конфедерація попереджає, що до осені список стане набагато довшим. Кількість недобудов в країні виросло за останній рік на 0,5 тис. - до 11,4 тис. об\'єктів. А так як тягнути з підвищенням цін на квартири більшість забудовників вже не може (восени середня вартість квадратного метра в новобудові зросте на 10-15%), до кінця 2014-го кількість проблемних будівництв може вирости як мінімум на 1,5-2 тис.

Квартири у новобудовах восени можуть подорожчати на 10-15%

Тим часом експерти говорять про спад будівництва комерційної нерухомості. Натомість з кожним роком усе більше зводять житлові будинки. Скажімо, торік ввели в експлуатацію 11 млн 200 тис. квадратних метрів житла – у середньому це 224 тис. квартир площею 50 кв. м. Водночас позаторік такого житла ввели в експлуатацію менше на 400 тис. кв. м.

Проте позитивну динаміку галузі забезпечило всього кілька регіонів, серед яких Київ (приріст 29,8%) і ряд західних областей (Івано-Франківська, Закарпатська, Рівненська), де квартири купують в основному на гроші заробітчан. В інших регіонах ситуація набагато гірша. Скажімо, у Сумській області спад житлового будівництва за рік перевищив 27%, у Хмельницькій - 19%, Кіровоградській - 15%. Іпотечні програми не працюють, а власних накопичень у населення немає - так пояснюють експерти причини обвалу ринку.Переглядів: 3075
Поширень: 0