На актуальні питання, що стосуються енергозбереження, відповідає начальник інспекції Держенергонагляду у Вінницькій області Віктор Пірняк.

Сьогодні можна констатувати, що добовий графік навантаження об’єднаної енергетичної системи України має значну нерівномірність. Він характеризується піком навантаження в години вечірнього максимуму, провалом навантаження в години нічної зони доби і майже рівномірним споживанням електричної потужності протягом годин ранкового та денного часу.

При цьому різниця між максимальним та мінімальним споживанням електричної потужності протягом доби у зимовий період складає понад 8000 МВт, а у літній - 5000 МВт. Це призводить до значних витрат палива на теплових електростанціях через необхідність забезпечення щоденних пусків-зупинень близько 10 енергоблоків. Як наслідок, отримуємо перевитрати палива та зростання вартості електричної енергії, яка виробляється.

Економія енергоресурсів

Важливим чинником економії енергоресурсів, зокрема – газу, та вирівнювання добового графіка електричних навантажень у період нічного провалу є застосування на котельнях і теплоцентралях комунальної сфери модульних електричних теплових пунктів з автоматичним регулюванням задля підігріву зворотної мережної води перед подачею її в котел. Це не потребує реконструкції мереж, водночас дозволяє заощадити до 30% природного газу, піднімає навантаження вночі за рахунок вільних потужностей трансформаторів та резерву пропускної спроможності електричних мереж.

Посприяти забезпеченню сталого функціонування об’єднаної енергетичної системи України можуть і споживачі, раціонально регулюючи режими споживання електричної енергії. Зокрема – зменшуючи споживання електричної потужності в години максимальних навантажень ОЕС України та збільшуючи навантаження на електромережі у нічні години доби.

Враховуючи, що в структурі електроспоживання України частка населення складає близько 30%, економічна зацікавленість українців у застосуванні енергоємних електроприладів в нічний час може стати дієвим чинником енергозбереження у масштабі цілої країни.

Універсальний механізм заощадження

В Україні для розрахунків за електричну енергію діє спеціальний механізм, що дає можливість позитивно впливати на форму добового графіка навантаження. Це – тарифи, диференційовані за періодами часу. За ринкових умов господарювання цей інструмент є одним з найбільш ефективних засобів управління попитом на споживання електричної потужності.

Значна частина споживачів, які нині розраховуються за дифтарифами, належать до групи «Промисловість» і суттєво впливають на форму добового графіка навантаження цієї групи, адже питома вага таких споживачів у даній групі становить близько 50%.Разом з тимкількість побутових абонентів,які розраховуються за диференційованими тарифами, складає лише близько 0,8% від їх загальної кількості, а їхній обсяг споживання електроенергії у 2014 році склавприблизно 2,0% від загального споживання електричної енергії населенням.

З метою сприяння роботі енергосистеми України споживачам пропонується перехід на розрахунки за тарифами, диференційованими за періодами часу. Застосування таких тарифів дозволить дієво заощадити грошові кошти в оплаті за електроенергію,за умови здійснення наступних заходів:

для населення:

  • використання більшого обсягу електричної енергії в нічні години доби;
  • незастосування енергоємних електроприладів у період з 8 до 11 години та з 17 до 22 години;

для споживачів:

  • перенесення часу роботи підприємств, які працюють в одну зміну, на нічні години доби, для тих, які працюють у першу та другу зміни – перенесення роботи другої зміни на нічні години доби;
  • незастосування енергоємного обладнання як для опалення, так і в технологічних процесаху період з 8 до 11 години та з 17 до 22 години;
  • зниження підприємствами з безперервним циклом роботи навантаження у період з 8 до 22 години доби.

Різновиди дифтарифів та їх переваги

Існують наступні види тарифних зон:

  • тризонні (нічний, напівпіковий, піковий)
  • двозонні (нічний, денний).

Перевага двозонного приладу обліку в тому, що споживачеві не обов’язково перебудовувати свій графік споживання електроенергії, економія вартості електроенергії буде в будь-якому разі.

З 1 квітня 2015 року за наявності у споживача двозонного обліку споживання електроенергії за періодами часу розрахунки населення проводяться за відповідними тарифами та такими тарифними коефіцієнтами:

  • 0,5 тарифу в години нічного мінімального навантаження енергосистеми (з 23-ї години до 7-ї години);
  • повний тариф у інші години доби.

Перевага тризонного приладу обліку полягає в тому,що споживач може суттєво знизити вартість електроенергії у випадку, якщо значна частка електроенергії буде споживатися у нічний час. Використання ж електроенергії в піковий період (з 8-00 до 11-00 та з 20-00 до 22-00), коли її вартість складає 150% від діючого тарифу, бажано мінімізувати.

Використання електроенергії в нічний час проводиться, в першу чергу, за рахунок електроопалювальних та нагрівальних пристроїв, звичайна частка яких у питомій вазі загального обсягу електроенергії, що споживається, становить від 30% до 50%. Крім того, перебудовуючи графік споживання електроенергії при використанні інших електроприладів (наприклад, використовуючи пральну машину або праску з 23-00 або до 7-00), споживач має можливість максимально заощаджувати на вартості електроенергії.

Самостійне впровадження споживачами зазначених заходів забезпечить зменшення нерівномірності добового графіка навантаження об’єднаної енергетичної системи України, збільшить стійкість роботи вітчизняної енергосистеми та дозволить зменшити вартість виробництва електроенергії тепловими електростанціями.

Перейти на дифтарифи нескладно – для цього слід лише звернутись до центрів обслуговування споживачів ПАТ«Вінницяобленерго» у м.Вінниця або до районних ЕМ у із відповідною заявою. Вам буде надано всебічне сприяння та усі необхідні роз’яснення з вищезазначених питань.Переглядів: 2925
Поширень: 0