Третейський суд в Гаазі визнав, що Росія порушувала Енергетичну хартію у справі ЮКОСа, і фактично визнав нафтокомпанію експропрійованою. Про це повідомило джерело, знайоме з ходом процесу, пише "Коммерсант".

Як пише видання, судовий процес почався в 2005 році. В якості позивача виступала група Менатеп Лімітед (GML), що представляє інтереси Леоніда Невзліна, Володимира Дубова.

GML вимагала відшкодування 114 млрд доларів, але джерела видання стверджують, що суд оцінив втрати в 50 млрд доларів. Крім того, Росія повинна сплатити витрати судового процесу в розмірі 65 млн доларів.

Видання пояснює, що сторони домовилися не коментувати ситуацію аж до оголошення підсумків 28 липня. Вони взяли час на ознайомлення з більш ніж 500-сторінковим вердиктом, проте Росія в будь-якому випадку спробує оскаржити рішення суду.

Михайло Ходорковський від процесу дистанціювався, оскільки ще в 2005 році продав своїм партнерам частку в GML, яка тоді стала контролювати 70,5% ЮКОСа.

У ході суду, що тривав майже 10 років, юристи позивача стверджували, що причиною податкових вимог до ЮКОСу було прагнення відібрати компанію у її законного власника. А той факт, що "Юганскнефтегаз" перейшов під контроль "Роснефти", підтверджує пряму вигоду держави від банкрутства.

Росія протягом чотирьох років намагалася довести, що Гаазький суд не має права розглядати позов GML, а після 2009 року стверджувала, що для банкрутства нафтової компанії були законні підстави.

50 мільярдів доларів становить близько 12% від усіх доходів російського бюджету у 2014 році.Переглядів: 2406
Поширень: 0