Уже не раз йшла мова про небезпеку, яку таїть у собі тонкий лід. Але, попри всьому люди, в основному любителі зимової риболовлі, нехтують усіма попередженнями та правилами безпечного поводження на воді. У м. Вінниця на Вишенському озері вчора було близько 10 людей, які не задумувались над власною безпекою. Цього року погода не зимова. Та коли вдарили невеликі морози, на воді з’явилася крига товщиною не більше 4 сантиметрів. Виїхавши на місце скупчення «любителів зимової ухи» рятувальники в черговий раз провели роз’яснювальну роботу серед присутніх на водоймищі, зокрема роздавали листівки щодо безпечного поводження на воді.

Рибалок не зупинив навіть надзвичайно тонкий лід на озері. Хода по ньому супроводжувалась постійним потріскуванням, погляд часто-густо зупинявся на вимоїнах майже прямо по шляху рибалок. До того ж деякі рибалки вибрали місця, які відносяться до розряду найнебезпечніших – біля заростей очерету.

Любителів поживитися свіжою рибкою не зупиняють і трагічні випадки, до яких призводить небезпечність на льоду. Відлік людським смертям цьогоріч відкрився у с. Мервин Оратівського району, де у міській водоймі втопився 40-річний чоловік.

Трагедією обертаються і зусилля тих, хто поспішає їх рятувати, якщо рятівники не мають при собі елементарних засобів порятунку та в першу чергу знань, як правильно діяти. Тому рятувальники закликають бути обережними на водних об’єктах взимку та в черговий раз наводять основні поради.

Скорочуючи собі по льоду шлях через річку чи озеро, людина необдумано наражає себе на небезпеку. Як результат цього - падіння у крижану воду і нерідко - загибель.

Для початку знайдіть стежку або сліди на льоду. Якщо їх немає, позначте з берега маршрут свого руху.

Подивіться заздалегідь, чи немає підозрілих місць:

 • лід може бути неміцним біля стоку води (наприклад, із ферми або фабрики);
 • тонкий або крихкий лід поблизу кущів, очерету, під кучугурами, у місцях, де водорості вмерзли у лід;
 • обминайте ділянки, покриті товстим прошарком снігу - під снігом лід завжди тонший;
 • тонкий лід і там, де б\'ють ключі, де швидкий плин або струмок впадає в річку;
 • особливо обережно спускайтеся з берега: лід може нещільно з\'єднуватися із сушею, можливі тріщини, під льодом може бути повітря.
 • Візьміть з собою палицю для того, щоб перевіряти міцність льоду. Якщо після першого удару палицею на ньому з\'являється вода, лід пробивається, негайно повертайтеся на те місце, звідки ви прийшли. Причому перші кроки треба робити, не відриваючи підошви від льоду.
 • Ні в якому разі не перевіряйте міцність льоду ударом ноги. Інакше вам доведеться з\'ясовувати, наскільки добре ви запам\'ятали і засвоїли цю пораду.
 • Безпечним вважається лід: для одного пішоходу - лід зеленуватого відтінку, товщиною не менше 7 сантиметрів; для обладнання ковзанки - не менше 10-12 сантиметрів (масове катання - 25 сантиметрів); масова переправа пішки може бути організована при товщині льоду не менше, ніж 15 сантиметрів.
 • Катайтеся на ковзанах лише у перевірених та обладнаних місцях.
 • Якщо лід почав тріщати та з\'явилися характерні тріщини - негайно повертайтеся. Не біжіть, а відходьте повільно, не відриваючи ступні ніг від льоду.

Твердо засвойте, що зимова підлідна ловля риби потребує особливо суворого дотримання правил поводження, це диктує багаторічний досвід не самих щасливих рибалок:

 • не пробивайте поруч багато лунок;
 • не збирайтеся великими групами на одному місці;
 • не пробивайте лунки на переправах;
 • не ловіть рибу поблизу вимоїн та занадто далеко від берега, яке б клювання там не було;
 • завжди майте під рукою міцну мотузку 12-15 метрів;
 • тримайте поруч з лункою дошку або велику гілку.

Якщо ж ви провалилися на льоду річки або озера, широко розкиньте руки по крайкам льодового пролому та утримуйтеся від занурення з головою. Дійте рішуче і не лякайтеся, тисячі людей провалювалися до вас і врятувалися.

Намагайтеся не обламувати крайку льоду, без різких рухів вибирайтеся на лід, наповзаючи грудьми і по черзі витягаючи на поверхню ноги. Головне - пристосовувати своє тіло для того, щоб воно займало найбільшу площу опори.

Вибравшись із льодового пролому, відкотіться, а потім повзіть в той бік, звідки ви прийшли і де міцність льоду, таким чином, перевірена. Незважаючи на те, що вогкість і холод штовхають вас побігти і зігрітися, будьте обережні до самого берега, а там не зупиняйтеся, поки не опинитеся в теплі.

Якщо на ваших очах на льоду провалилася людина, негайно сповістіть, що йдете на допомогу. Підкладіть під себе лижі, дошку, фанеру (це збільшить площу опори) і повзіть на них. Наближайтесь до ополонки тільки повзком, широко розкидаючи при цьому руки. До самого краю ополонки не підповзайте, інакше у воді опиняться вже двоє. Ремені, шарфи, дошка, жердина, санки або лижі допоможуть врятувати людину. Кидати пов\'язані ремені, шарфи або дошки треба за 3-4 метра.

Якщо ви не один, тоді узявши один одного за ноги, лягайте на лід ланцюжком і рухайтеся до пролому. Дійте рішуче і швидко - постраждалий швидко мерзне в крижаній воді, мокрий одяг тягне його донизу.

Подавши постраждалому підручний засіб порятунку, витягайте його на лід і повзіть з небезпечної зони. Потім укрийте його від вітру і якнайшвидше доставте в тепле місце, розітріть, переодягніть в сухий одяг і напоїть чаєм.

І завжди пам\'ятайте: відправлятися на водойми поодинці небезпечно!


Переглядів: 4005
Поширень: 0