В ході прес-конференції координатор виборчих програм Громадянської мережі ОПОРА Ольга Айвазовська презентувала Другий звіт ОПОРИ за результатами загальнонаціонального спостереження за ходом парламентських виборів 2012 року. У звіті, зокрема, проаналізовано зміст агітаційної кампанії партій і потенційних кандидатів-мажоритарників та досліджено повідомлення про випадки зловживання адмінресурсом та підкупу виборців.

Неабиякий інтерес викликав презентований активістами ОПОРИ рейтинг подарункових «пайків» від потенційних кандидатів. Так, у всіх без винятку регіонах політичні сили в травні надавали ветеранам продуктові набори «в комплекті» з агітацією. За орієнтовними підрахунками громадських спостерігачів, у рейтингу подарунків від потенційних кандидатів лідирували Чернівці - там пакет, який роздавали ветеранам до 9 травня представники Партії регіонів, коштував близько 135 грн., до нього входили макарони, олія, гречка, рис, цукор-рафінад, чай, шпроти, згущене молоко, горілка, цукерки... А найдешевші «пайки» роздавали на Вінниччині та Житомирщині – по 28-35 грн.

У своєму звіті ОПОРА дала оцінку загрози такої «доброчинності», також оприлюднила інформацію про діяльність політично активних державних службовців, які вже заявили про участь у виборах та проводять агітаційні заходи за кошти бюджету.

«Доброчинність, яка має ознаки підкупу виборців, стала одним з найпопулярніших інструментів впливу на окремі групи виборців (пенсіонерів, малозабезпечених, молодь, громадські організації тощо). Агітаційні матеріали, що розповсюджуються у ЗМІ без маркування «політична реклама», зустрічаються переважно в медіа обласного та районного рівня. Такі прояви передвиборчої кампанії до офіційного старту виборів (29 липня) є поза законом», - зазначила координатор виборчих програм ОПОРИ Ольга Айвазовська.

За словами Ольги Айвазовської, наразі за ведення агітації, підкуп виборців чи фінансування кампанії з анонімних джерел потенційні кандидати не несуть жодної правової відповідальності. Така недобросовісна поведінка суперечить міжнародним стандартам, визначеним «Кодексом належної практики у виборчих справах». Принцип рівності можливостей неможливо реалізувати без прозорого фінансування учасників кампанії, проте на даному етапі джерела фінансування агітаційних заходів та рекламної продукції закриті для громадськості.

Регіональні особливості політичної мапи Вінниччини напередодні старту виборчих перегонів представив координатор Вінницького представництва Громадянської мережі ОПОРА Олег Левченко.

Згідно зі звітом ОПОРИ, подальше зростання рівня конфліктності у політичній кампанії може привести до підвищення напруженості у суспільстві та викликати недовіру виборців до результатів майбутньої виборчої кампанії.

Серед прикладів перешкоджання політичній діяльності у Вінницькій області – відмова Ладижинської міської ради в наданні приміщення для зустрічі з громадянами депутату обласної ради Григорію Заболотному та відмову в наданні йому місцевою телекомпанією ефірного часу всупереч попередньо підписаній угоді.

Одним із прикладів застосування брудних технологій, «чорного піару» та поширення недостовірної інформації стало розклеювання невідомими у місті Вінниця листівок без вихідних даних із зображенням міського голови Володимира Гройсмана та депутата обласної ради Сергія Кудлаєнка з написом «Неофашисти».

Олег Левченко також зачитав відкритого листа до всіх потенційних суб’єктів виборчого процесу з пропозицією до комунікації навколо теми виборів та протидії порушенням. Лист заохочує обмін інформацією щодо якості кампанії. Було підкреслено, що ОПОРА з увагою ставитиметься до повідомлень про втручання у виборчий процес, перевірятиме факти. Проте Олег Левченко акцентував увагу, що до звітів організації буде включено лише ті матеріали, які матимуть документальне підтвердження.

Темою виступу представника Вінницької правозахисної групи Cвітлана Побережець було дотримання прав та свобод в умовах виборчої кампанії.

Також в рамках заходу голова вінницької обласної громадської організації Громадський центр «Форум» Софія Мельник розповіла про старт нового проекту «Право жінок на політику». Мета проекту - актуалізація збалансованого представництва жінок і чоловіків на керівних виборних посадах та моніторинг висвітлення місцевими ЗМІ діяльності партій і кандидатів у депутати під час виборчої кампанії.

Довідка: Громадське спостереження ОПОРИ – це тип активної діяльності мережі, спрямований на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, а також на запобігання порушенням через тотальний громадський контроль. Професійний моніторинг всіх етапів виборів здійснює опосередкований вплив на якість кампанії. Шляхом збору та поширення інформації серед цільової аудиторії, формується громадська думка всередині країни та за її межами. В стратегічній перспективі громадське спостереження фокусується на покращення системи виборів та окремих процедур. У 2012 році під час виборів народних депутатів України до ВРУ мережа ОПОРА реалізує масштабну кампанію довготермінового та короткотермінового спостереження, організує статистичний підрахунок голосів щодо результатів голосування за пропорційною складовою виборчої системи на основі репрезентативної вибірки, забезпечить 100% покриття дільниць своїми спостерігачами в окремих одномандатних мажоритарних виборчих округах. У рамках довготермінового спостереження в кожному з 225 округів працюватимуть спостерігачі ОПОРИ, а в день виборів до них приєднається ще 3 500 активістів. Організація використовуватиме новітні засоби поширення інформації щодо результатів спостереження, серед яких інфографіка та інтерактивні карти.


Переглядів: 3136
Поширень: 0