Як повідомляли ЗМІ, 1 серпня цього року у Тернопільській області жителі сіл, які знаходяться поруч з Малашевським сміттєзвалищем, перекрили під’їзні шляхи до нього. Це звалище існує багато років і не відповідає сучасним стандартам. В 1997 році державним управлінням екоресурсів воно було заборонено до експлуатації, але за відсутності інших можливостей продовжувало використовуватись далі. Протест жителів сусідніх до звалища сіл проти його подальшої експлуатації призвів до того, що у Тернополі виникли серйозні проблеми з вивозом сміття. Ситуація почала набувати катастрофічного характеру, але різні гілки місцевої влади і учасники пікетування не знаходили спільної мови. Більше того, «сміттєве протистояння» почало переростати в гострий політичний конфлікт, пролунали навіть вимоги відставки Тернопільського міського голови Романа Заставного та всього складу міської ради.

Голови інших міст України вирішили, що не можуть залишатись осторонь цієї ситуації. «Подібні проблеми є у багатьох міст України, і вони виникли не сьогодні, - говорить віце-президент АМУ з виконавчої роботи Мирослав Пітцик. – Тому перекладати всю вину за ситуацію на чинного міського голову не зовсім коректно. Це державна проблема, яка повинна вирішуватись разом з представниками державної влади. Тим більше, що території таких проблемних звалищ, як і території, на яких можна було б створити їм альтернативу, частіше за все знаходяться за межами міст. Саме тому ми вирішили втрутитись у ситуацію».

Голови міст приїхали не просто підтримати свого колегу – вони ініціювали новий раунд переговорів між представниками обласної та міської влади Тернополя, в результаті яких було підписано протокол про спільні дії для знаходження виходу із ситуації, що склалася, і будівництва сміттєпереробного заводу. Сторони розподілили між собою відповідальність за вирішення проблеми сміттєзвалища і створення у місті сучасної системи збору та утилізації сміття. Протокол підписали голова Тернопільської ОДА Юрій Чижмар, голова Тернопільської обласної ради Олексій Кайда та міський голова Тернополя Роман Заставний.

«Головне, що ситуація почала вирішуватись конструктивно, - відзначає Вінницький міський голова Володимир Гройсман, один з ініціаторів зібрання міських голів у Тернополі. – Ми мали майже аналогічний конфлікт у Вінниці минулого року, причому він виник на той момент, коли вже чималий обсяг робіт з рекультивації старого звалища був виконаний. Ці роботи продовжуються і сьогодні. Ми також виконуємо взяті на себе зобов’язання перед жителями села, біля якого знаходиться полігон. Тому я добре розумію – це важка господарська проблема, яка не може бути вирішена в одну мить. Неприпустимим є перетворенням такого роду проблем у політичні, ще більш неприпустимо, коли їх заручниками стають жителі цілого міста».

Тернопільський міський голова Роман Заставний в свою чергу висловив подяку своїм колегам: «Мова не про мою чи чиюсь особисту підтримку. У нас дійсно подібні проблеми і, якщо ми, міські голови, є командою, то ми зможемо ефективніше їх вирішувати. Приїзд моїх колег з інших міст допоміг всім нам у Тернополі більш зважено підійти до вирішення даного питання».

В свою чергу, АМУ за результатами обговорення ситуації в Тернополі має намір звернутись до Кабінету Міністрів України з пропозицією розробити державну програму рекультивації старих сміттєзвалищ і підтримки органів місцевого самоврядування у запровадженні сучасних технологій сміттєпереробки.

Маргарита Юрченко,
(Департамент інформаційної політики АМУ)


Переглядів: 2969
Поширень: 0