Кельце, Польща

Кельце (польськ. Kielce)
- місто у центральній Польщі, у 170 кілометрів на південь від столиці країни Варшави. До 1999 року Кельце був столицею Келецького воєводства, після адміністративної реформи 1999 р. - столиця Свентокшиського воєводства. Великий вузол автомобільних та залізних доріг. Населення - 209962 чол. (2004).

Торговельний ярмарок Кельце є другою за величиною торговельною виставкою країни і на разі володіє 20,5% виставкового бізнесу в Польщі. Сайт ярмарку - www.targikielce.pl

Кельце - великий медичний центр. Свентокшиський онкологічний центр - найсучасніший у Польщі.

Кельце, Польща

Серед тринадцяти університетів та коледжів міста визначаються Келецький технологічний університет, Університет імені Яна Кохановського в Кельцах, Вища школа комерції, Вища школа економіки та управління.

Поселення на місці сучасного Кельце у підніжжя Свентокшиських гір (Гори Святого Хреста), як доводять археологічні розкопки, існувало ще у кельтський період до появи у цій місцевості слов\'ян.

Кельце, Польща

На перетині 11 та 12 століть на місці Кельце було засноване поселення, яке на початку 12 століття стало власністю краківських єпископів. Вже у ті часи почалася славетна торгова історія Кельце - вигідне розташування міста на перетині торгових шляхів поблизу Кракова зробило його центром ярмарків. У 1171 році була побудована перша кам\'яна церква, яка стала потім кафедральним собором, а у 1295 Кельце отримав статус міста.

Кельце, Польща

У 15 столітті після відкриття на околицях міста великих рудних покладів Кельце став визначним металургійним центром, що зумовило швидкий розвиток міста. У 1642 було закінчене будівництво палацу краківських єпископів періоду раннього бароко, який є головною пам\'яткою міста.

Під час війни зі шведами (так званий «Потоп») у 1660 році Кельце був розграбований та спалений шведською армією, відбудова міста тривала до середини 18 століття.

У 1795 році після Третього розподілу Польщі Кельце ввійшов до складу Австрії. Під час наполеонівських війн місто було часткою незалежного Варшавського князівства, після поразки Наполеона відійшло до Царства польського у складі Росії.

У 19 столітті продовжувався розвиток міста, як великого промислового та шахтарського центру, в 1816 році в Кельце був відкритий перший у Польщі технічний університет.

Кельце, Польща

Після Першої світової війни місто стає часткою Польщі, яка знову отримала незалежність. Під час Другої світової війни окупований нацистами, в околицях міста, особливо у Свентокшиських горах, активно діяли партизанські загони.

Пам\'ятки міста:
  • Палац єпископів. Побудований у 1641 р. Одна з небагатьох визначних пам\'яток польського бароко, що пережила Другу світову війну. Нині тут розташований Національний музей (експозиція історичних інтер\'єрів, галерея польського живопису, виставка національних ремісничих виробів).
  • Кафедральний собор. Первісний храм зведений у 1171 р. у романському стилі, потім декілька разів перебудовувався; остання переробка відноситься до епохи раннього бароко.
  • Церква Святої Трійці. Зведена у 1640-1644 роках.
  • Міський ринок. 18 сторіччя.
  • Синагога.
  • Будівля ратуші (1848 р.)
Кельце, Польща

Особливо варто відзначити туристичну привабливість Свентокшиських гір, з мальовничими долинами, мінеральними джерелами та великою кількістю прогулянкових маршрутів.

Офіційний сайт міста Кельце
: www.um.kielce.pl