На Вінниччині згадають давні звичаї на Івана Купала

05.07.12 16:41 5684

Селище Вороновиця за сприяння Фонду Петра Порошенка готується зустріти день літнього сонцевороту зі справжнім українським колоритом та згадати забуті сучасними поколіннями обряди.

На Вінниччині згадають  давні звичаї на Івана Купала

Ще з давніх часів свято Івана Купала (Купайла) відзначається саме у ніч на 7 липня й готувались до свята заздалегідь. Так само й багате своєю історією селище Вороновиця за сприяння Фонду Петра Порошенка готується зустріти день літнього сонцевороту зі справжнім українським колоритом та згадати забуті сучасними поколіннями обряди.

«Наші свята багатогранні й унікальні! Івана Купала – це дивовижне свято слов’янських традицій, на яких у давнину формувалася любов до рідної землі, повага до світу, який нас оточує, прагнення до пізнання невідомого й обережне ставлення до навколишнього середовища. Неповторність цих традицій слід берегти й передавати нащадкам для того, щоб знання про наш край, про наших предків, про їх уявлення й вірування ніколи не зникли, адже в них сконцентрована споконвічна мудрість», - вважає Петро Порошенко.

6 липня згадають та інсценують стародавні обряди у Вороновиці саме діти, які є провідниками та носіями справжнього українського культу у майбутнє.

Святкове дійство як і у давнину відбуватиметься біля води на відкритій площі у центрі Вороновиці під гру народних музик та фольклорних колективів.

З першою зіркою «естафету» обрядових традицій підхопить молодь, яка водитиме обрядові хороводи й розпалить вогнище, адже саме вогонь є обов'язковим атрибутом свята. Купальське вогнище згідно з переказами має велику міфічну силу, адже за стародавнім повір’ям це своєрідний ритуал очищення. Вважалось, що коли дівчина і хлопець, які кохають один одного, узявшись за руки стрибнуть разом через вогнище і руки їх залишаться з’єднаними, то вони, все життя проживуть разом.

По завершенню святкування усі охочі матимуть змогу до світанку відшукати свою чарівну квітку папороті.

Святкове дійство відбудеться на відкритій площі у центрі Вороновиці (Вінницький район) 6 липня о 18:00 поруч із водоймищем.

Запрошуємо усіх охочих приєднатись до свята!.

Довідка:

Фонд Петра Порошенка заснований у 1998 році й не обмежується територією, державою, нацією чи окремою релігією. Фонд підтримує проекти, які відроджують християнські традиції українського народу та виховують у дітях та молоді терпимість, співчуття та активну громадську позицію.
Фонд підтримує та допомагає талановитій молоді, сповідує та пропагує «здоровий спосіб життя», а також прагнення людини до самовдосконалення й робить все залежне від себе для того, щоб кожен громадянин мав право на гідне і достойне життя.

Івана Купала (Купайла) — традиційне свято, яке відзначається християнами східного обряду в Україні, Білорусі, Росії в ніч на 7 липня. Головні атрибути свята — це Купало й Марена. Згідно із слов'янським міфом, зимове божество, що морить землю стужею, а людину хворобою і голодом. Власне святкування починалося з виготовлення опудала головних персонажів свята — Купала і Марени. Взявшись за руки, дівчата ходять навколо Купала й Марени й співають пісень. Основною темою цих хороводів є кохання.

Після втоплення Марени (інколи топили Купала) дівчата тікають від хлопців до води, щоб ворожити («заворожувати вроду»). Вони дістають свічки, запалюють їх і прилаштувавши до своїх вінків, пускають на воду. Поки вінки пливуть, дівчата ідуть понад річкою й співають. Обов'язково розкладається велике вогнище, через яке стрибають дівчата і хлопці поодинці або в парі.

Існує повір'я про цвіт папороті, котрий ніби то з'являється в купальську ніч. За легендою, папороть цвіте лише одну коротку мить найкоротшої у році ночі під Івана Купала. Той, хто має цвіт папороті, може розуміти мову будь-якого створіння, може бачити заховані в землю скарби.

Також існує повір'я, що зібрані в ніч на Івана Купала чи вранці з «іванівською» росою лікарські рослини мають особливу, надзвичайну силу.

"Моя Вінниця"
Система Orphus

Останні новини

Реклама

Загрузка...
Загрузка...
Афіша кінотеатра Мультіплекс (Караван)