У Вінниці на території Центрального парку 31 серпня з ініціативи польської громадської організації «Кресов\'яци» та за підтримки Генерального Консульства Республіки Польща у місті Вінниці, відбулась церемонія відкриття меморіальних дошок, присвячених вшануванню пам\'яті знищеного римо-католицького кладовища та жертв політичних репресій комуністичного режиму 1937-1938 років.

Дві таблиці із надписом польською і українською мовами були встановлені на колишній вцілілій капличці, що знаходилась на території римо-католицького цвинтаря, знищеного радянською владою.

Меморіальні дошки пам`яті знищеного римо-католицького кладовища і жертв комуністичного режиму відкрили у Центральному парку

Вшанувати пам\'ять невинно загублених українців і поляків прийшли Генеральний консул Республіки Польща у місті Вінниці Кшиштоф Свідерек, представники польської громади, польські байкери - учасники “Катинського Рейду”, керівники та громадськість міста і області, українське і римо-католицьке духовенство.

За словами голови громадської організації «Кресов\'яци» Юрія Войціцького, в підтримку встановлення таблиць підписалися 1,5 тис. громадян. Він також висловив переконання, що це лише перший етап на шляху до вшанування жертв сталінських репресій у Вінниці, серед яких були українці, поляки та представники інших націй.

Меморіальні дошки пам`яті знищеного римо-католицького кладовища і жертв комуністичного режиму відкрили у Центральному парку

Генеральний консул Республіки Польща Кшиштоф Cвідерек зазначив: “Дуже добре, що ми зібралися разом в цей складний і тривожний час. Це місце можна назвати катівнею НКВС, Вінницькою Катинню. Маємо пам’ятати про це трагічне місце завжди. Дякуємо нашим братам українцям, міській і обласній владі за підтримку. Ви разом із нами, а ми в свою чергу, разом із вами”.

Меморіальні дошки пам`яті знищеного римо-католицького кладовища і жертв комуністичного режиму відкрили у Центральному парку

Далі учасники вшанування прослухали пісню парафіяльного хору “Аве Марія”, представники римо-католицької церкви провели літургію за спокій душ померлих польською і українською мовами.

Довідка:
В 1943 році у місті Вінниці німецьким військовим командуванням за участі міжнародної комісії експертів було проведено розкопки масових могил жертв московсько-більшовицьких репресій 30-40-х років ХХ ст. Офіційно встановлено, що знайдено, досліджено і перепоховано 9 432 тіл, серед них 169 жіночих. За різними даними в місцевому Центральному парку культури й відпочинку ім. Горького і досі знаходяться масові поховання українців, знищених радянською владою в період сталінських репресій. Зокрема, у "Протоколі Міжнародної комісії закордонних судово-медичних експертів" від 15 липня 1943 р. вказано, що на території ділянки №3 - це територія парку культури і відпочинку ім. Горького: "знайдено 35 масових могил, з них розкопано 14". Отже, досі на території Вінницького Центрального парку культури і відпочинку ім. М. Горького знаходиться 21 нерозкрита могила. Розкопки і дослідження у м. Вінниці були припинені в зв\'язку із наступом Червоної Армії. Ця тема у подальші часи була суворо засекречена і заборонена для обговорення. Після скоєння злочинів комуністична московська влада побудувала на могилах "парк для розваг".
(Антін Драган. “Памятаймо про Вінницю”. – Вінниця., 1992; “Вінниця: Злочин без кари” (документи, свідчення, матеріали про більшовицькі розстріли у Вінниці в 1937-1938 роках). – К: “Воскресіння”, 1994. )

Фото komariv.livejournal.com та vin.gov.uaПереглядів: 7923
Поширень: 0