Пільги, які надаються державою багатодітним сім’ям та процедура їх отримання

18.08.10 08:05 32845

На Вінниччині ведеться робота щодо підтримки та соціального захисту багатодітних сімей

Пільги, які надаються державою багатодітним сім’ям та процедура їх отримання

Про пільги, які надаються державою багатодітним сім’ям йшлося на прес-конференції, яка відбулась 16 серпня за участю начальника головного управління праці та соціального захисту населення облдержадміністрації Віталія Давиденка та начальника управління сім’ї та молоді облдержадміністрації Олени Стоялової.

Під час зустрічі з місцевими масмідійниками Олена Стоялова зазначила, що відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань соціального захисту багатодітних сімей», який набрав чинності з 1 січня 2010 року багатодітним сім’ям надаються такі пільги:

 1. 50-відсоткова знижка плати за користування житлом (квартирна плата) в межах норм, передбачених чинним законодавством (21 кв. метр загальної площі житла на кожного члена сім'ї, який постійно проживає в жилому приміщенні (будинку), та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю);
 2. 50-відсоткова знижка плати за користування комунальними послугами (газопостачання, електропостачання та інші послуги) та вартості скрапленого балонного газу для побутових потреб у межах норм, визначених законодавством.
  Площа житла, на яку надається знижка при розрахунках плати за опалення, становить 21 кв. метр опалюваної площі на кожного члена сім'ї, який постійно проживає в жилому приміщенні (будинку), та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю;
 3. 50-відсоткова знижка вартості палива, у тому числі рідкого, в межах норм, визначених законодавством, у разі якщо відповідні будинки не мають центрального опалення;
 4. позачергове встановлення квартирних телефонів. Абонентна плата за користування квартирним телефоном встановлюється у розмірі 50 відсотків від затверджених тарифів.

Пільги щодо плати за користування житлом (квартирної плати), комунальними послугами та вартості палива, передбачені пунктами 1-3 частини третьої цієї статті, надаються багатодітним сім'ям незалежно від виду житла та форми власності на нього.

Дітям з багатодітних сімей надаються такі пільги:

 1. безоплатне одержання ліків за рецептами лікарів;
 2. щорічне медичне обстеження і диспансеризація в державних та комунальних закладах охорони здоров'я із залученням необхідних спеціалістів, а також компенсація витрат на зубопротезування;
 3. першочергове обслуговування в лікувально-профілактичних закладах, аптеках та першочергова госпіталізація;
 4. безоплатний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту (крім таксі), автомобільним транспортом загального користування в сільській місцевості, а також залізничним і водним транспортом приміського сполучення та автобусами приміських і міжміських маршрутів, у тому числі внутрірайонних, внутрі- та міжобласних незалежно від відстані та місця проживання;
 5. безоплатне одержання послуг з оздоровлення та відпочинку відповідно до Закону України "Про оздоровлення та відпочинок дітей".

Діти з багатодітних сімей, у складі яких є п'ятеро і більше дітей, а також особи віком від 18 до 23 років із таких сімей звільняються від плати за навчання у вищих навчальних закладах державної та комунальної форми власності усіх рівнів акредитації за умови, що певний освітньо-кваліфікаційний рівень вони здобувають вперше.

Батькам і дітям з багатодітних сімей видаються відповідні посвідчення.
Зразок посвідчення, порядок виготовлення і видачі посвідчень визначено постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2010 року № 209 «Деякі питання виготовлення та видачі посвідчень батьків та дитини з багатодітної сім’ї».

Відповідно до вищеназваної постанови посвідчення видаються структурним підрозділом у справах сім’ї та молоді районних держадміністрацій одному з батьків за місцем його реєстрації протягом одного місяця після подання документів (заява батька або матері; копії свідоцтва про народження дітей; копії сторінок паспорта батька та матері з даними про прізвище, ім’я, по батькові, дату його видачі і місце реєстрації; довідки про склад сім’ї; фотокарток батьків та дітей розміром 30 х 40 мм; довідки про те, що за місцем реєстрації батька або матері посвідчення (у разі реєстрації батьків за різним місцем проживання).

Дітям видається посвідчення з 6 до 18 років.
Відділами сім’ї та молоді РДА передано списки багатодітних сімей відділам праці та соціального захисту для внесення інформації до Єдиного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги, а також надавачам житлово-комунальних послуг та послуг зв’язку.

Пільги будуть надаватись на підставі посвідчень, форма яких затверджена Постановою КМУ. Потреба області у посвідченнях у 2010 році складає 10000 посвідчень батьків багатодітної сім’ї та 25400 посвідчень дитини з багатодітної сім’ї, з них:

 • надійшли наприкінці липня 2010 року – 3350 посвідчень батьків та 8500 посвідчень дитини;
 • очікуються у серпні 2010 року - 3350 посвідчень батьків та 8500 посвідчень дитини;
 • у вересні 2010 року - 3300 посвідчень батьків та 8400 посвідчень дитини.

Управлінням у справах сім’ї та молоді облдержадміністрації здійснено розподіл між районними державними адміністраціями та виконавчими органами міських рад. Усі адміністративно-територіальні одиниці отримали третину посвідчень, яких потребує район.

Орган, який здійснюватиме видачу посвідчень – райдержадміністрація або міська рада міста обласного значення.
Для подання заяви та документів на видачу посвідчень слід звертатись до відділів сім’ї та молоді райдержадміністрацій та міських рад міст обласного значення. У м. Вінниця видачу посвідчень будуть здійснювати районні відділи соціального захисту населення.

У свою чергу Віталій Давиденко додав, що на Вінниччині за нинішніх непростих економічних та фінансових умов актуальним залишається питання підвищення державних соціальних гарантій сім’ям з дітьми. Всі вони здійснюється шляхом:

 • перерахувань і виплат суттєво збільшеного розміру допомоги при народженні другої, третьої та наступної дитини; (першої – 12240 грн. в 1,4 разу, другої -25000 грн. в 2,9 разу, третьої та наступної – 50000 грн. в 5,9 разу);
 • встановлення єдиного підходу при наданні допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку працюючим та непрацюючим жінкам;
 • запровадження рівня забезпечення прожиткового мінімуму на дітей у багатодітних малозабезпечених сім’ях у розмірі 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Нині рівень забезпечення прожиткового гарантованого мінімуму для призначення допомоги, відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям», збільшено. А саме:

 • для працездатних осіб – на 37%;
 • для непрацездатних осіб – на 42%;
 • для інвалідів – 47%;
 • на дітей до 18 років – на 26,8%.

Держава підтримує сім’ї з неповнолітніми дітьми через надання матеріальної допомоги жінкам у період вагітності і пологів, при народження дитини та догляду за нею до трирічного віку, підтримує одиноких матерів, турбується про дітей, позбавлених батьківського догляду, про що свідчить суттєве збільшення кількості одержувачів допомоги сім’ям з дітьми, якщо в 2009 році на Вінниччині отримувачів допомоги було 81,1 тис. осіб, то в серпні 2010 року - 90,5 тис. осіб.

На виплату зазначених допомог з державного бюджету місцевим бюджетам на 2010 рік передбачено 867,8 млн. грн. Жодного випадку із затримкою в нарахуванні чи заборгованості по виплатах в області не було.

І це при тому, що завдяки зростанню рівня доходів громадян, чисельність одержувачів державної допомоги малозабезпеченим сім’ям поступово зменшується. Так, кількість одержувачів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям в серпні поточного року в області становила 3,9 тис. сімей, що на 1,0 тис. сімей менше, у порівнянні з 2009 роком.

Указом Президента України № 1254/2007 від 25 грудня 2007 року, з 1 січня 2008 року засновано одноразову винагороду жінкам, яким присвоєно почесне звання України “Мати-героїня”, а також затверджено Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для виплат одноразової винагороди жінкам зазначеної категорії.

Протягом поточного року до області надійшли кошти в сумі 4,3 млн. грн. на виплату одноразової винагороди жінкам, яким присвоєно почесне звання «Мати-героїня», що дало змогу виплатити винагороду 643 матерям-героїням.

Зараз на Вінниччині проживає понад 9600 тисяч багатодітних сімей. До Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги, внесено інформацію і сформовано базу даних про 8981 багатодітну сім’ю.

Станом на 1 серпня 2010 року понад 4 тисяч сімей скористалися пільгами на житлово-комунальні послуги, 153 сім’ї отримали пільги на придбання твердого палива.

Статус багатодітної сім’ї підтверджують структурні підрозділи у справах сім’ї та молоді райдержадміністрацій та міст обласного значення, які забезпечують передачу даних про такі сім’ї органам праці та соціального захисту населення відповідних територій.

Відповідно до ст. 1 Закону України № 2402-ІІІ від 26.04.2001 р. «Про охорону дитинства» визнаються багатодітною сім’єю, якщо складається з батьків (або одного з батьків) і 3 та більше дітей віком до 18 років.
Законодавством України для цієї категорії сімей як раз і встановлено низку пільг та допомог.

Зокрема, згідно із Законом України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» (в редакції № 2334-111 від 22.03.2001 р. із змінами та доповненнями) встановлено гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім’ї, її доходів та віку дітей.

Відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям» № 1768-111 від 01.06.2000 р. (зі змінами та доповненнями) грошова допомога надається найменш соціально захищеним сім’ям, а саме тим, які мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім’ї.

Водночас розмір державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям не може бути більшим, ніж 75 % від рівня забезпечення прожиткового мінімуму для сім'ї.

Відповідно до Положення про призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України № 848 від 21.10.1995 р., за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги, які надаються відповідно до чинного законодавства, і обсягом визначеного Кабінетом Міністрів України обов’язкового відсотка платежу, багатодітні сім’ї можуть скористатися правом на отримання адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг.

Відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» жінки, які народили 5 або більше дітей і виховали їх до восьмирічного віку, а також матері інвалідів з дитинства, які виховали їх до цього віку, мають право на пенсію за віком після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 15 років із зарахуванням до стажу догляду за дітьми, але не довше, ніж до досягнення кожною дитиною 3 років.

Ст. 13 Закону України «Про охорону дитинства» передбачено надання багатодітним сім’ям пільг: 50 % знижка плати за користування житлово-комунальними послугами, паливом, абонентної плати за користування телефоном.

Дітям із багатодітних сімей передбачено пільги на безоплатний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту (крім таксі), автомобільним транспортом загального користування в сільській місцевості, а також залізничним і водним транспортом приміського сполучення та автобусами приміських і міжміських маршрутів, у т. ч. внутрішньорайонних, міжобласних, незалежно від відстані та місця проживання.

Зазначені пільги надаються з 1 січня 2010 року за рахунок субвенцій з Державного бюджету місцевим бюджетам після отримання пред’явлення відповідних посвідчень

"Моя Вінниця"За iнформацiєю:Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю ОДА
Система Orphus

Останні новини

Реклама

Загрузка...
Загрузка...
Афіша кінотеатра Мультіплекс (Караван)