Вінницький літературно-меморіальний музей М. М. Коцюбинського запрошує на презентацію реалізованої у видавництві "Смолоскип" книги:

Муза і чин Остапа Луцького / Упорядники: Василь Деревінський, Данило Ільницький, Петро Ляшкевич, Надія Мориквас. – Київ: Смолоскип, 2016. – 936 с.; іл.

Подія відбудеться 31 жовтня 2017 року, у приміщені Музею (Вінниця, вул. І. Бевза 15). Початок: о 16:00.

[Про книгу та презентаційний тур]:

Весь презентаційний тур із цим виданням можна символічно назвати "Повернення Остапа Луцького". Бо ця понад 900-сторінкова книга, яка є плодом співпраці чотирьох співупорядників та ще більшої кількості авторів, є першою великою книгою про цього письменника, культуртреґера, критика, перекладача, військового, політичного та економічного діяча.

Життя Остапа Луцького складається як мінімум із двох умовних періодів: юнацько-літературного та зріло-менеджерського, між якими пролягає Перша світова війна. Участь Луцького у ній полягала в тому, що був ад'ютантом знаного архикязя Вільгельма фон Габсбурґа (Василя Вишиваного). Але це вже наступний виток його громадської, культурної та інтелектуальної біографії. Бо між народженням, дитячими літами - і Першою світовою війною - пролягає активне літературне життя Остапа Луцького як одного із засновників знаменитої "Молодої Музи" - середовища письменників і митців, що збиралися у львівських каварнях, видавали свій часопис і стали одним із початків модернізму в українській літературі. Це вже у міжвоєнний період Луцький став відомим економістом, громадським діячем, головою Ревізійного союзу українських кооперативів у Галичині, послом до польському сойму. Але не менш важливу роль він відіграв на початку ХХ ст. - як автор програмової статі "Молода Муза", як культуртреґер, літературний критик та поет, зокрема автор, мабуть, першої в українській літературі збірки пародій "Без маски".

Для багатьох ім'я Луцького пов'язане з Іваном Франком, їхньою дискусією і навіть конфліктом. У книзі "Муза і чин Остапа Луцького" - першому великому за обсягом і достатньо повному за змістом виданню про цю постать - нарешті розставлено крапки над "і" стосовно стосунків Франка і Луцького, а також розказано, проаналізовано багато інших історій. А це - його контакти з Ольгою Кобилянською, перекладацька, політично-військова та економічна діяльності. Видання цікаве й цінне тим, що містить тексти - поетичні збірки і статті Остапа Луцького, його листи та документи.

[Про Остапа Луцького та вінницькі контексти]:

Остап Луцький як критик високо цінував талант Коцюбинського і бачив його серед модерних письменників. Зокрема, в статті "Молода Муза" він писав, що "нова атмосфера" (перефразовуючи, - відвага пробного лету у грішний світ за красою цвіту яблуні) дала українській літературі Кобилянську, Коцюбинського, Стефаника, Лесю Українку, Лепкого, Щурата. Тобто Коцюбинського Остап Луцький зараховував до перших хоробрих нових віянь в українській літератур. Творчу манеру Коцюбинського Луцький цікаво схарактеризував у статті "Літературні новини в 1905 році": "...нариси Коцюбинського являються мені, як незвичайно ніжні пейзажі модерного пленериста (...) В найновішій збірці Коцюбинського "У грішний світ" ... гарно автор малює словами".

Окрім цього, Луцький намагався привабити Коцюбинського до видавничих проектів молодомузівців: журналу "Світ" і видавництва «Молода Муза», де в 1909 році вийшла його збірка «З глибини». Цьому передувало їхнє листування (листи Коцюбинського до Луцького опубліковані у кількох виданнях творів першого).

У часи Визвольних змагань Остап Луцький був помітним військовим діячем. Головний отаман Діючої армії С. Петлюра добре знав Луцького та його дипломатичні здібності, тому включив його до складу Української дипломатичної місії у Польщі (грудень 1919 року). Пізніше Луцького призначили старшиною для доручень при Генеральному штабі армії УНР. Він виконував таємні доручення Головного отамана, зокрема, як вважали деякі тогочасні політики, був зв'язковим між Петлюрою і Пілсудським. Можливо, що конспіративно бував і у Вінниці...

Презентуватимуть книгу її співупорядники та співавтори:

  • Петро Ляшкевич,
  • Надія Мориквас,
  • Данило Ільницький,
  • Олександра Салій.

Представлятиме гостей Олександр Вешелені

Петро Ляшкевич - літературознавець, кандидат філологічних наук, доцент Львівської національної академії мистецтв. Автор низки праць, присвячених творчості Івана Франка, проблемам раннього українського модернізму, творчості представників "Молодої Музи".

Надія Мориквас - письменниця, літературознавиця, есеїстка, кандидатка філологічних наук. Важливе місце у письменницькому і науковому доробку Н. Мориквас займає "молодомузівська" тема, втілена у книзі-есеї "Меланхолія Степана Чарнецького", романі-есеї "Корнелія", а також розділі "Любов "Чужинця", або Апологія Ольги Кобилянської" презентованого видання.

Данило Ільницький - літературознавець, есеїст, кандидат філологічних наук, науковий співробітник Інституту українознавства ім. І. Крип'якевича НАН України. Дослідник життя і творчості Б. І. Антонича, літературно-теоретичних ідей у Львові та Галичині міжвоєнного періоду.

Олександра Салій - літературознавиця, журналістка, молодша наукова співробітниця Інституту Івана Франка НАН України (м. Львів). Авторка низки інтерв'ю і статей у львівських та київських виданнях.