У Вінниці реалізують програму розвитку аграрного сектору: деталі

У 2023-2025 роках на території Вінницької МТГ буде діяти Програма розвитку аграрного сектору та забезпечення продовольчої безпеки. 

Програма передбачає підтримку й розвиток фермерських господарств, впорядкування об'єктів водного фонду (ставків) та фінпідтримку для пасічників. 

Поява фермерських кооперативів, регіонального гуртового роздібного ринку, створення бренду "Вінницький фермер", вихід місцевої продукції у продаж в торговельних мережах, поява вінницьких пасічників на зовнішніх ринках, благоустрій водойм – все планують реалізувати у Вінниці.

Програма передбачає не лише консультативну допомогу, але й фінансову та кредитну підтримку. До Програми запрошують долучитися всіх бажаючих аграріїв, котрі працюють на приєднаних територіях.

Фінансова підтримка в галузі бджільництва

Бджолярі Вінниці можуть розраховувати на залучення додаткових фінансових ресурсів. Вінницька міська рада передбачає фінансову підтримку пасічників, що мають від чотирьох бджолиних сімей. 

«Фізичним особам, які є власниками від 4 до 9 бджолиних сімей ми передбачили допомогу в розмірі 200 гривень за одну бджолосім'ю, – зазначив  радник вінницького міського голови з питань агропромислового розвитку Олександр Закорченний. – Якщо бджоляр має десять та більше бджолосімей, то розмір допомоги за одну – складатиме 100 гривень, але загалом – не більше 30 тисяч гривень». 

Станом на зараз, на території Вінницької МТГ офіційно зареєстровано 59 пасік. Кошти на виплату фінансової підтримки передбачені в бюджеті ВМТГ на 2023 рік. Виплачуватимуть їх від червня місяця, після щорічного обстеження пасіки Головним управлінням Держпродспоживслужби та накладення відповідної відмітки у ветеринарно-санітарному паспорті пасіки і подачі до відділу агропромислового розвитку департаменту економіки і інвестицій міської ради. 

Паралельно планують створити профільний кооператив, щоб полегшити доступ вінницьких пасічників до зовнішніх ринків.

Еко-ферми та новий гуртовий продуктовий ринок

Програма передбачає створення фермерського кооперативу. До нього зможуть долучитися як фермерські господарства, так і фізичні особи, які працюють в аграрній сфері. За результатами роботи кооперативу, має з’явитися новий бренд “Вінницький фермер”.

«Думаю, ця продукція відрізнятиметься не лише ціною, а й якістю, зокрема, вона буде порівняно більш екологічно-чистою, – розповів Олександр Закорченний. – Ми, як орган місцевого самоврядування, готові допомогти з доступом продукції, в першу чергу, овочевої групи, під відповідним логотипом на полиці місцевих магазинів та супермаркетів». 

«Фермер-одноосібник ніколи не забезпечить об'єм, який потрібен великому ритейлеру, але якщо об’єднати, наприклад, 100 фермерів в один кооператив, то мова йтиме уже про зовсім інший масштаб та інші перспективи, - зазначив староста Вінницько-Хутірського округу Владислав Кривешко. – У нас є статистика, за якою місцеві фермери забезпечують лише близько 2,2% продуктів, які споживаються у Вінниці. Цією Програмою, ми надаємо реальну допомогу в збуті продукції і, одночасно, стимулюємо виробників аграрної продукції виходити з тіні. Як наслідок, ми матимемо покращення рівня життя в громадах, відремонтовані садочки та школи, кращий благоустрій тощо».

На території Вінницької МТГ працюють 16 фермерських господарств і 13 сільськогосподарських товариств.

«Також у нас є близько 9,5 тисяч особистих селянських господарств. Це 90% працездатного самозайнятого населення, - сказав радник міського голови, – Ми хочемо організувати їх самозайнятість в такий спосіб, щоб вони підвищили прибутковість, мали ринки збуту та перспективи розвитку».

Загалом по роботі з фермерами програмою передбачається кілька напрямків співпраці.

«Це підтримка діючих та створення нових. Ми плануємо об’їхати сім доєднаних територій, поспілкуватися з фермерами, які по-факту там зараз працюють, обговорити їх проблеми та майбутні перспективи розвитку, – пояснив Олександр Закорченний. – Серед пріоритетних напрямів ми бачимо розвиток тваринництва та овочівництва. У нас є комунальне підприємство «Вінницький фонд муніципальних інвестицій». Ми внесли відповідні зміни в його статут і тепер воно під 5-7% річних може кредитувати і аграрну галузь . Наприклад, у нас є інтерес в створенні молочної ферми на 10-20 корів. Плануємо появу двох фермерських господарств, які б займалися рослинництвом. Для цього у нас є земельні ділянки, які ми готові запропонувати в оренду бажаючим займатися цим. Також в наших планах - поява еко-ферми молочного та м’ясного напрямків з власним магазином. Більше того, уже є інвестор, який готовий вкладати власні кошти у цю справу».

У Вінниці вже розпочалася підготовча робота до створення гуртового сільськогосподарського ринку. 

Ринок знаходитиметься у Щітках (Вінницько-Хутірський округ). На початковому етапі його площа становитиме близько 2-3 гектарів. Створити паланують овочеві та м’ясні відділи, із гуртовою та роздрібною системою продажу.

«Реалізація цього проекту запланована спільно з нашим партнером – агрокластером «Агровін». – Це громадська організація в яку входить більше 50 сільськогосподарських виробників. Ми прагнемо аби цей ринок в перспективі мав не лише значення місцевого, а й був чимось більшим. Щоб Вінницький регіон був тим місцем, куди можна приїхати з різних частин країни та гуртом закупити ту чи іншу продукцію. Думаю, наші фермери, в свою чергу, швидко пристосуються до потреб споживачів та перейдуть на ту, продукцію, яка буде затребуваною. Вони вже потрохи пристосовуються до нових умов, закладаючи більші площі під вирощування овочевої групи, дефіцит якої відчувався торік через ситуацію в країні».

Аукціони щодо оренди водних об’єктів

Впорядкування та розвиток водних об'єктів, яких на приєднаних територіях нараховується загалом 125 є важливою частиною програми.
Як розповів староста Вінницького-Хутірського округу Владислав Кривешко, планують укласти Меморандум із мешканцями прилеглих до водойм садиб.

«В цьому випадку, мова йде, головним чином, про невеликі ставки, які не мають великої інвестиційної привабливості. Тому ми пропонуємо, людям, які живуть поруч, самостійно підтримувати їх у належному стані», – сказав Владислав Кривешко.

Радник міського голови Олександра Закорченного розповів, що ця ініціатива буде реалізовуватися шляхом підписання Меморандумів про співпрацю між міськрадою та ініціативними групами жителів.

Ініціативна група зможе приймати участь в Бюджеті громадських ініціатив заради покращення благоустрою навколо ставків.
Крім того, ставки, що мають інвестиційну привабливість планують виставляти на аукціон для набуття права оренди.

«В цілому, ми плануємо працювати в трьох напрямках. Це розвиток рекреації, тобто коли є водні об’єкти та земельні ділянки навколо, розвиток риболовлі, а також спортивна громадська рибалка, – каже Олександр Закорченний. – Зараз ми працюємо над виготовленням технічної документації та паспортів водних об’єктів. Коли ці роботи будуть завершені, можна буде оголошувати аукціон та пропонувати ці об’єкти водного фонду в оренду. Якщо біля них є ділянки, які можуть слугувати для рекреації, то об’єкт пропонуватиметься в оренду в комплексі. Думаю, перші торги уже можуть відбутися цьогоріч».Переглядів: 1290
Поширень: 10