П’ятий Adolphe Sax Festival: кращі саксофоністи України у Вінниці

Щороку, на початку листопада, у Вінниці кілька днів присвячують звучанню чарівного інструменту – саксофону. У дні близькі до дня народження винахідника саксу з концертами до нашого міста приїздять справжні зірки саксофонної сцени, з-за кордону і з усієї України. Цьогоріч фестиваль можна назвати показово українським – прихильники звучання саксофону побачили виключно наших співвітчизників: як тих, хто уже зробив собі ім’я закордоном, так і тих, хто вже дуже відомий своєю майстерністю в межах України. 

П’ятий Adolphe Sax Festival: кращі саксофоністи України у Вінниці

Лише два великих концерти у рамках фестивалю, але справді зацікавлена публіка, повністю заповнені зали і щирі оплески вдячності – вінничани стають прихильниками вишуканого саксофонного звучання! Окрім концертів були ще майстер-класи для юних саксофоністів і багато чудових миттєвостей професійного спілкування. Концерти ж пройшли на двох найбільш вдалих концертних майданчиках міста – у філармонії та на сцені театру.

П’ятий Adolphe Sax Festival: кращі саксофоністи України у Вінниці

Перший з концертів – Sax Recital – став демонстрацією розмаїття саксофонного матеріалу: звучали стилізації під барокову музику, камерна класика, а також джазові варіації на теми Пьяццоли і неймовірні твори сучасного австралійського композитора. На сцені лише четверо майстрів: провідний соліст Національного президентського оркестру України Артем Голоднюк, віртуозний студент Ліонської консерваторії Данило Довбиш, засновник фестивалю Adolphe Sax Festival Євген Попель та обдарована піаністка Юлія Компанієць.

П’ятий Adolphe Sax Festival: кращі саксофоністи України у Вінниці

Концерт був сповнений такими різними речами як «Каприс в іспанському стилі» Івана Оленчика, романтичний твір Габріеля Форе «Після сну», грайливе тріо Франсіса Пуленка (яке виконали Євген Попель на тенор-саксофні, Артем Голоднюк на сопрано-саксофоні і Юлія Компанієць на фортепіано), відомий каприс Паганіні і сюїта Шнітке стилізована під бароко. Ці класичні твори дуже яскраво були розбавлені сучасними п’єсами Баррі Кокрофта – орнітологічною фантазією на тему звуків курячої ферми «Ku-ku» у виконанні Артема та драйвовою фанковою Rock Me у виконанні Данила.

Стишити енергію року вирішили пристрастю від майстра Пьяццоли: неперевершене танго забуття Oblivion та вишукана «Фуга і містерія». Виконувались ці твори у атмосферній напівтемряві, а піаністка Юлія була у вечірній сукні, саме такій, в якій і слід танцювати танго. Так чарівно завершився перший концерт фестивалю.

І вже на наступний день переповнений зал театру ім. Садовського з нетерпінням очікував на початок неймовірного дійства, споглядаючи на одразу дюжину пюпітрів на сцені. З темряви залу на сцену вийшли двоє сопрано-саксофоністів і розпочали виконання унікального по виразності фольклорного циклу «Коло». 

П’ятий Adolphe Sax Festival: кращі саксофоністи України у Вінниці

Ця програма була спеціально написана для Міжнародного конгресу саксофоністів у Загребі (Хорватія) композиторкою Валерією Виноградовою спеціально для Ukrainian Saxophone Ensemble, виняткового творчого колективу, що народився два роки тому під час підготовки до Третього Adolph Sax Festival. Ансамбль ще й виглядає видовищно, адже всі учасники вбрані у спеціально пошиті на замовлення білі вишиванки.

П’ятий Adolphe Sax Festival: кращі саксофоністи України у Вінниці

«Коло» – це шедеври української народної музики, викладені спеціально для дванадцяти саксофонів і надзвичайно яскраво емоційно забарвлені! Майстерно зміксовані календарно-обрядові пісні не лише звучать на сучасний лад, але і виконуються нетривіально: учасники ансамблю шикуються у ряди, вистукують ритм ногами по підлозі та плесканням долонями по боках, викрикують «Гей!» та співають! Програма з восьми творів звучить з'єднано та виділити купальські, жниварські, весільні пісні або колядки дуже легко на слух завдяки виразності саксофонної мови.

Особливо зворушливо звучить мовою саксофону «Голосіння», інструмент в руках Артема Голоднюка співає крізь сльози. Потім настає черга щедрівок: «Нова радість стала, яка не бувала, над вертепом звізда ясна світлом засіяла» – звучить уже хор саксофоністів, який одразу ж підхоплює мелодію на інструментах! І завершується програма виконанням найбільш пізнаваної української мелодії у світі – «Щедрик» Леонтовича звучить на дванадцяти саксофонах! Приголомшливо!

Далі лунає ще кілька відомих творів і виконувати соло щоразу виходить один з ансамблю. Це допомагає усвідомити, що перед нами справжні професіонали – майстерні солісти, що об’єднуються заради гри у чудовому, справді унікальному колективі. Ukrainian Saxophone Ensemble вражає потужною і злагодженою грою!

П’ятий Adolphe Sax Festival: кращі саксофоністи України у Вінниці

Наприкінці виступу навдивовижу щиро і з великою вдячністю музикантам аплодують! «Політ джмеля» ансамбль виконує на біс, але переповнений зал театру не вгамовується і отримує ще один біс: «Угорський танець» Брамса. П’ятий саксофонний фестиваль випестував нарешті свою вдячну публіку! Далі – ще більше, краще й майстерніше! Зустрінемось з найкращими саксофоністами країни і світу за рік!Переглядів: 2718
Поширень: 0