Вінничан просять економити електроенергію та задуматися про альтернативні джерела – місто допоможе фінансово

Сьогодні енергозбереження у повсякденному житті набуває дедалі більшої актуальності через дефіцит в енергосистемі України та, відповідно, регулярні відключення світла. Українців просять ощадно використовувати електроенергію в періоди її наявності.

Наприклад, для того, щоб одна лампа потужністю 100 Вт горіла по 12 годин щодня протягом року, необхідно спалити 180 кг вугілля, внаслідок чого в атмосферу буде викинуто 425 кг СО2.

Тому, фахівці радять встановити енергоощадні лампи. Вони служать у 5-8 разів довше ніж лампи розжарювання, а електроенергії споживають в 10 разів менше.

Зменшити електроспоживання можна і встановивши світлорегулятори і датчики, які автоматично вмикають та вимикають освітлення при появі людини.

Як ще можна знизити електроспоживання:

• Енергоощадні побутові прилади та техніка.

Загалом існує 10 класів енергоефективності побутових приладів: від найбільш економних (від А до А +++), так і найбільш енергозатратних (G). Клас «А+» є найбільш енергоощадний. Користуючись технікою класу «А» або «А+» можна зменшити споживання електроенергії на 30-50% навіть у порівнянні з приладами класу «В».

• Мінімум приладів у режимі «сон».

У режимі «сон» електроприлади продовжують споживати електроенергію. Потрібно взяти за правило вимикати техніку, від’єднуючи від електроживлення. Окрім того, заряджати прилади, що працюють від акумулятора (наприклад, мобільні телефони) потрібно стільки, скільки потрібно для повної зарядки акумулятора. Це не тільки заощадить енергію, але й подовжить термін роботи акумулятора.

• Регулярне обслуговування електротехніки.

До прикладу, чистити електрочайник від накипу, також для ефективної роботи пилососа має велике значення своєчасна заміна або очищення пилозбірника.


Також експерти у сфері енергетики радять задуматися над запровадженням альтернативних джерел енергії як на рівні окремих квартир, так і цілих будинків.

В Україні почали діяти програми, які компенсують населенню встановлення сонячних електростанцій та теплових насосів, робота яких буде направлена на загальнобудинкові потреби: роботу ліфтів, насосів підкачування води тощо.

Так, відповідно, до Програми «ГрінДІМ» , Фонд Енергоефективності може відшкодувати (у вигляді гранту) ОСББ та житлово-будівельним кооперативам до 70% вартості обладнання та матеріалів.

При цьому, сума гранту не може перевищувати 1 мільйон гривень для СЕС та двох мільйонів гривень - у випадку встановлення теплових насосів.

Вимоги для участі в державній програмі:

  • Надійність даху, на якому планується до встановлення обладнання сонячних електростанцій (СЕС) має бути підтверджено листом, що підписано кваліфікованою особою відповідно до п.п. 2 та 21 Порядку проведення обстеження прийнятих в експлуатацію об’єктів будівництва.

  • Покриття даху не має містити азбестовмісні матеріали.

  • Для будинку з централізованим опаленням має бути встановлено ІТП.

  • Контакти відділу супроводу проєктів від фонду держенергоефективності за програмою ГрінДім: +38 044 344 28 36. Детальніше про програму на сайті: https://eefund.org.ua/greendim/

Своєю чергою, виконком Вінницької міської ради передбачив можливість додаткового фінансування встановлення будинкових СЕС. На відміну від державної програми, до неї також можуть долучитися і будинки без ОСББ.

«Відповідно до міської ініціативи, передбачається можливість встановлення СЕС на дахах багатоквартирних будинків на умовах співфінансування. При цьому місто компенсує 40% вартості проєкту, при умові, що вироблена електроенергія буде направлена на забезпечення функціонування будинкової інфраструктури: підкачку води, роботу ліфтів, освітлення під'їздів, інтернету», - розповідає директор департаменту міського господарства ВМР Роман Фурман.

Додатково, для будинків з ОСББ, також передбачена можливість пільгового кредитування через МКП «Муніципальний фонд інвестицій».

Мешканців багатоповерхівок, які бажають долучитися до міської програми та забезпечити нормальне функціонування свого будинку в період відключень електроенергії, мають звернутися до департаменту житлового господарства, який виступатиме як замовник цих робіт. Телефон для довідок: 59-51-24.

Деякі умови міської ініціативи:

В складі СЕС обов’язковою є наявність наступного обладнання: гібридний інвертор; сонячні електричні панелі (фотоелектричні модулі - ФЕМ); акумуляторні батареї ( АКБ).

Ініціатор супровідним листом, з відміткою про наявність суми співфінансування, надсилає до департаменту житлового господарства міської ради наступні документи:

  • протокол загальних зборів співвласників багатоквартирного будинку щодо згоди на виконання робіт по ремонту систем електропостачання із влаштуванням СЕС на багатоквартирному будинку на умовах співфінансування та надання повноважень Ініціатору підписати договір підряду від імені співвласників будинку);

  • проєктно-кошторисну документацію (оригінал та електронна версія);

  • експертний звіт щодо розгляду кошторисної частини проєктної документації по робочому проєкту при проведенні капітального ремонту (в разі потреби); схвалену ДУ «Фонд енергоефективності» заявку на участь у програмі «ГрінДІМ» (для будинків ОСББ, які приймають участь в програмі «ГрінДІМ»).

Джерело: ВМР



Переглядів: 400
Поширень: 0